• Zaczynany

• Informujemy, ze nasza szkoła przystąpiła do programu Laboratoria Przyszłości, którego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów.

Otrzymaliśmy wsparcie finansowe w wysokości 112 200 zł, z przeznaczeniem na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci. Nowoczesny sprzęt mogliśmy wybrać z katalogu wyposażenia, który został stworzony w ramach inicjatywy Laboratoria Przyszłości.

W ramach wyposażenia podstawowego, które każda szkoła podstawowa zobowiązana jest posiadać i wykorzystywać na zajęciach szkolnych od 1 września 2022 roku zakupiliśmy:

- drukarkę 3d wraz z filamentami i laptopem,

- sprzęt fotograficzny wraz z wyposażeniem dodatkowym (aparat, statyw, gimbal, zestaw oświetleniowy, mikrofon kierunkowy, tła fotograficzne),

- stację lutowniczą,

-BeCreo – zestaw z mikrokontrolerem,

- mikroport z akcesoriami.

Z katalogu wyposażenia dodatkowego wybraliśmy:

- wyposażenie pracowni technicznej (narzędzia do prac manualnych oraz meble do ich przechowywania),

- zestawy LEGO Education do praktycznej nauki przedmiotów STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka),

- pakiet: edukacja matematyczna wraz z planszami do kodowania i figurami dla najmłodszych uczniów,

- ClassVR – wirtualne laboratorium przedmiotowe wraz z dostępem do portalu wirtualnych lekcji,

- roboty Photon EDU z tabletami,

-Scottie GO! EDU do nauki programowania,

- zestaw nagłaśniający,

-mobilną szafkę pod drukarkę 3d.

Powyższe wyposażenie techniczne zostało zamówione w grudniu i sukcesywnie do nas dociera.

Przerwę od zajęć szkolnych wykorzystujemy na przygotowanie pracowni technicznej, która dostępna będzie już po feriach zimowych. Dziękujemy p. Arturowi Dobrzyckiemu, nauczycielowi informatyki i techniki, za przygotowanie sprzętu do użytkowania.

Na zdjęciach prezentujemy rzeczy, które już do nas dotarły, z niecierpliwością czekamy również na resztę zamówienia. Zamówione materiały będą wykorzystywane na różnych zajęciach szkolnych, głównie na zajęciach komputerowych, informatyce i technice.

• Kolejne elementy wyposażenia

• Sukcesywnie spływają do nas kolejne elementy wyposażenia pracowni robotyczno-techniczej oraz sprzęt fotograficzny, zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jej celem  jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).

Testowanie nowego sprzętu zaczęli uczniowie klas czwartych podczas lekcji techniki i informatyki. Mieli oni okazję wykorzystać klocki edukacyjne LEGO do ćwiczenia umiejętności praktycznych, dobrze się przy tym bawiąc.

Otrzymaliśmy również sprzęt fotograficzny z akcesoriami, który wykorzystują uczniowie Szkolnego Koła Fotograficznego ZOOM.

Dziękujemy pracownikom Urzędu Miejskiego w Szczuczynie za wsparcie w realizacji tego przedsięwzięcia.

• Zajęcia Szkolnego Kola Fotograficznego ZOOM

• Uczniowie Szkolnego Koła Fotograficznego ZOOM wykorzystują sprzęt zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości na warsztatach fotograficznych, które realizowane są z inicjatywy p.E.Dobrzyckiej.

• Lego Masters

• Uczniowie kl.1a ostatnie dni nauki spędzają bardzo kreatywnie z zestawami klocków LEGO i KORBO.