• Czerwiec 2023

        • Dzień dziecka

        • 1 czerwca rozpoczęliśmy Szkolną Olimpiadą Sportową, w której wzięli udział reprezentanci klas. Uczniowie brali udział w konkurencjach sportowych, takich jak: bieg wahadłowy, przeciąganie liny, tor przeszkód, rzut piłki do kosza. W niektórych zadaniach sprawnościowych brali też udział wychowawcy. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale, a zwycięskie klasy puchary i dyplomy. Po zmaganiach sportowych wszyscy udali się na plac apelowy, gdzie czekała na nich niespodzianka. Były to kiełbaski z grilla oraz zabawa przy muzyce na świeżym powietrzu. Chętni uczniowie mogli wziąć udział w zajęciach przygotowanych przez tancerki z zespołu Grajewianie. Dziewczyny przywiozły ze sobą stroje ludowe, o których opowiedziały. Była też możliwość nałożenia stroju. Następnie odbyła się nauka popularnych tańców ludowych.

          Dziękujemy sponsorom: P.H.U.P. Unipol Adam i Michał Jóźwik, dzięki którym uczniowie mogli skosztować pysznych kiełbasek.

        • Drugi Rajd Rowerowy

        • 2 czerwca 2023 odbył się 2. rajd rowerowy, w którym wzięli udział uczniowie z naszej szkoły, reprezentanci lokalnych szkół oraz przedstawiciele instytucji i firm z terenu miasta i gminy Szczuczyn. Oprócz udziału w rajdzie, na uczniów czekało tego dnia wiele atrakcji. Były to m.in. dmuchance, riksza, bicykl, pokaz zapaśniczy, szachy w wersji XXL, rzutki plenerowe, trening piłki nożnej. O godzinie 11.30 zostały ogłoszone wyniki konkursu na zbiórkę makulatury, w którym wzięło 13 dzieci z grupy 0a, 3 dzieci z grupy 0b, 18 uczniów z klasy Ia, 9 z Ib, 9 z IIa, 13 z IIb, 3 z IIIa, 10 z IIIb, 1 z IVa, 2 z IVb, 15 z Va, 9 z Vb, 1 z VIa, 2 z VIb, 9 z VIIa, 4 z VIIIa, 7 z VIIIb.

          Wyniki ilościowe przedstawiają się następująco:

          1. Wiktorowicz Krzysztof – 1069,8

          2. Filipkowska Hanna – 415,2

          3. Bielawski Kamil – 348,3

          4. Trzonkowski Stefan – 304

          5. Grabowsa Julia – 270,6

          6. Sobolewska Zofia – 198,7

          7. Szmyglewska Kinga – 180

          8. Danowski Marcel – 179,7

          9. Godlewska Maja – 157,3

          10. Kleszczewski Krystian – 157,3

          Najwięcej makulatury zebrała klasa IIb. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu zaangażowania i dziękujemy organizatorom za wspaniałe nagrody.

        • "Lekcja nie z tej Ziemi"

        • 7 czerwca uczniowie z klasy IV a wzięli udział w "Lekcji nie z tej Ziemi". Były to zajęcia online, przeprowadzone przez p. dr Agatę Kołodziejczyk - neurobiologa, astronautkę. Pani doktor połączyła się z nami będąc w trakcie misji i opowiedziała uczniom, m.in. o statkach kosmicznych, szkoleniach dla przyszłych astronautów i zawodach przyszłości związanych z astronautyką. Zajęcia niezmiernie podobały się uczniom, na pewno zgłosimy się do projektu we wrześniu.

        • MUZEUM PRZYRODY W DROZDOWIE

        • 12 czerwca uczniowie z 1a,1b,2a,3b wybrali się na wycieczkę krajoznawczą. Dzieci zwiedziły Muzeum Przyrody w Drozdowie. Z zaciekawieniem oglądały faunę i florę Doliny Narwi i Kotliny Biebrzańskiej. Zobaczyły fascynujące wystawy terrarystyczne "Egzotyczny świat pająków, skorupiaków, ślimaków i innych stworzeń ".

        • Nietypowa lekcja religii

        • Młodzież z klas 8 oraz chór szkolny przygotowali montaż słowno-muzyczny ku czci Św. Jana Pawła II. Można było usłyszeć słowa, które Papiez kierował do młodych, a także utwory z Nim związane tj: " Barka" czy "Abba Ojcze". Tą żywą lekcję religii przygotowały Panie: Krystyna Niedźwiecka, Małgorzata Laszczkowska i Paulina Wiśniewska.

        • Bezpieczny Internet

        • W czerwcu w klasie 4a i 4 b zostały przeprowadzone lekcje, których celem było przekazanie dzieciom wiedzy na temat zagrożeń online i bezpiecznego zachowania w Internecie. Uczniowie dowiedzieli się jak reagować, jeśli staną się ofiarą, czy świadkiem cyberprzemocy, a także jak dbać o swój wizerunek w Internecie. Lekcje przeprowadził Samorząd Uczniowski pod opieką Elżbiety Wysockiej i Katarzyny Kleszczewskiej.

        • X Powiatowe Zawody Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych

        • 20 czerwca 2023 r. na obiekcie Transgranicznego Dialogu Kultur w Szczuczynie odbyły się X Powiatowe Zawody MDP. Nasza drużyna zajęła II miejsce w kategorii chłopców i mieszanej. Bardzo serdecznie dziękujemy trenerom: Oldze Koniecko, Hubertowi Dąbkowskiemu i Wojciechowi Łapińskiemu za przygotowanie naszej drużyny do zawodów oraz naszym wspaniałym uczniom. Dziękujemy za Waszą postawę i sportową walkę. Opiekun Katarzyna Kleszczewska.

        • Projekt „Zdrowe Dzieci” w przedszkolu

        • Przystąpiliśmy do projektu Ministerstwa Zdrowia pt. „Zdrowe Dzieci”, w ramach którego kadra placówki oraz chętni rodzice wzięli udział w cyklu szkoleń online, które dotyczyły zdrowia. Następnie wychowawcy grup i oddziałów przedszkolnych oraz pielęgniarka szkolna zorganizowali szereg warsztatów na temat zdrowego stylu życia. Dotyczyły one m.in. aktywności fizycznej, zdrowego odżywiania, dbania o dobre samopoczucie.

        • Kwiecień - maj 2023

        • W minionych dwóch miesiącach miało miejsce wiele ciekawych wydarzeń szkolnych, konkursów, spotkań oraz wycieczek. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich i zachęcamy do obejrzenia fotorelacji.

        • „Światowy Dzień Świadomości Autyzmu”

        • 2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest „Światowy Dzień Świadomości Autyzmu”. W naszej szkole obchody zaczęły się od przygotowania gazetki w świetlicy szkolnej, która pokazuje jak osoby autystyczne odbierają i przetwarzają otaczającą rzeczywistość. Tego dnia uczniowie wraz z nauczycielami przyszli do szkoły ubrani na niebiesko, na znak solidarności. Zorganizowano zajęcia poświęcone tematyce autyzmu. Pani Edyta Skrodzka, w klasach czwartych, przeprowadziła zajęcia otwarte "Zrozumieć autyzm". Jedynym z etapów lekcji były warsztaty, w których uczniowie mieli możliwość choć na chwilę przenieść się w świat, w którym funkcjonują osoby w spektrum autyzmu. Uczniowie z klas 6a i 6b wysłuchali prezentacji przygotowanej przez panią Katarzynę Kleszczewską „Nie jestem kosmitą”. Następnie na znak solidarności i tolerancji odrysowali swoje dłonie. Prace uczniów zostały umieszczone na gazetce szkolnej.  Osoby ze spektrum autyzmu, chociaż wyglądają zupełnie zwyczajnie, to odbierają świat inaczej niż większość z nas. Wszystkie podjęte działania miały na celu podniesienie świadomości naszych uczniów na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na ich problemy i potrzeby.

        • Turniej Wiedzy Pożarniczej

        • 14 kwietnia odbył się kolejny etap Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Tym razem, oprócz testu uczniowie, którzy zakwalifikowali się do dogrywki otrzymali dodatkowo zadania polegające na znajomości sprzętu pożarniczego. Uczeń naszej szkoły Krystian Sokołowski z kl. 4b zajął 4 miejsce w konkursie.

        • #LaboratoriaPrzyszłości

        • Podczas zajęć rewalidacyjnych wykorzystywany jest sprzęt zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości, m.in. LEGO Education SPIKE Prime. Pakiet ten pomaga uczniom w zdobywaniu podstawowej wiedzy z zakresu robotyki i programowania. Cele edukacyjne, które osiągamy to miedzy innymi rozwój logicznego i algorytmicznego myślenia, umiejętności współpracy, rozwiązywania problemów i krytycznego myślenia, rozwój kompetencji społecznych. Dzięki uczestnictwu w zajęciach uczniowie podwyższają swoją samoocenę i czerpią satysfakcję z samodzielnie wykonanego zadania. W trakcie zajęć ćwiczona jest również koncentracja uwagi, dokładność, motoryka mała, koordynacja wzrokowo-ruchowa.

          Sprzęt wykorzystywany jest również, m.in. na matematyce. Uczniowie z klasy VIa rozwiązywali równania z jedną niewiadomą z wykorzystaniem dźwigni dwustronnej. Podczas lekcji wykorzystano zasoby Skriware Academy, w szczególności internetowy symulator zjawisk naukowych - PhET Interactive Simulations.

          Zestaw audiowizualny oraz oprogramowanie do obróbki zdjęć i tworzenia filmów wykorzystujemy również do dokumentowania uroczystości, imprez i wydarzeń szkolnych oraz wycieczek. W maju przygotowaliśmy film promocyjny, dotyczący działań ekologicznych realizowanych w naszej szkole, który był jednym z elementów wniosku konkursowego na ekopracownię.

        • Program dla szkół

        • 17 kwietnia uczniowie z klas drugich i trzecich wzięli udział w warsztatach żywieniowych w ramach "Programu dla szkół" promowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Warsztaty zorganizowała firma Sun & More Sp.z o. o. Zajęcia poprowadziła dietetyczka - Pani Adrianna Zańko (Zdrowy Apetyt), która w ciekawy sposób przedstawiła dzieciom zasady zdrowego odżywiania ze szczególnym uwzględnieniem w diecie warzyw, owoców i produktów mlecznych. Uczniowie zapoznali się z Piramidą Zdrowego Żywienia i Stylu Życia Dzieci i Młodzieży, w drugiej części zajęć przygotowały koktajl warzywno - owocowy, który z wielkim apetytem spożywały. Warsztaty sprzyjały aktywności dzieci, które wykazały się dużą wiedzą w temacie odżywiania i zdrowia, chętnie uczestniczyły w zajęciach i odpowiadały na pytania. Uczniowie zadawali również wiele pytań. Z dzisiejszego spotkania z Panią Adrianną - specjalistką w dziedzinie dietetyki wyniosły wiele nowych informacji oraz praktyczną umiejętność przygotowania prostego i zdrowego koktajlu.

        • Poznajemy zawody

        • 17 kwietnia dzieci z oddziałów przedszkolnych wzięły udział w akcji realizowanej przez Naczelną Radę Adwokacką, którą koordynuje Komisja Wizerunku NRA. W projekcie biorą udział adwokaci i aplikanci. W ramach projektu naszą szkołę odwiedziła Pani Adwokat Dorota Wszeborowska. Przeczytała ona dzieciom bajkę "Leśne sprawy Misia Adwokata" oraz zapoznała z pracą adwokata i omówiła przygody zawarte w książce. Na koniec wręczyła kolorowanki odzwierciedlające treść przygód Misia. Spotkanie było bardzo interesujące. Dzieci zadawały mnóstwo pytań dotyczących pracy adwokata. Bardzo dziękujemy za miłe spotkanie.

        • Wiosenny Konkurs Piosenki

        • 19.04. 2023 roku w naszej szkole odbył się Wiosenny Konkurs Piosenki. Wzięło w nim udział 54 uczestników. Gościliśmy ich z takich miejscowości jak: Wąsosz, Radziłów, Białaszewo, Grajewo, Niedźwiadna, Kisielnica oraz Szczuczyn. Wokaliści występowali i oceniani byli w następujących kategoriach: przedszkole, klasy I-III, klasy IV-VI, klasy VII-VIII oraz duety i zespoły. Nasze młode talenty oceniało jury w składzie: Monika Soroko, prezes Stowarzyszenia Kultura Niezależna i trener wokalny, Ewa Grunwald, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Szczuczynie oraz nauczycielka języka polskiego, a także Paulina Wiśniewska, wiceprezes Stowarzyszenia Kultura Niezależna oraz nauczycielka muzyki. Cały konkurs przebieg w przyjaznej atmosferze oraz niezwykłym klimacie. Każdy z uczestników otrzymał dyplom za udział i mały upominek w postaci słuchawek. Natomiast uczestnicy, którzy zajęli  I,II,III miejsce oraz wyróżnienia nagrodzeni zostali pamiątkowymi statuetkami oraz nagrodami rzeczowymi.  Serdeczne podziękowania kierujemy do naszych sponsorów: Pana Kazimierza Gwiazdowskiego, Pana Mirosława Rainko oraz Pani Moniki Stefańskiej. To dzięki Waszej hojności mogliśmy obdarować naszych wokalistów. Dziękujemy Wam drodzy uczestnicy, opiekunowie, rodzice za przybycie.

        • Spotkanie z ratownikiem medycznym

        • 19 kwietnia 2023r. klasa VIb gościła dwóch ratowników medycznych p. Piotra Zdańkowskiego i p. Przemysława Zduńczyk. Ratownicy pokazali jak udziela się profesjonalnej pomocy w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia ludzi m. in. prawidłowego wykonywania resuscytacji krążeniowo-oddechowej, bandażowania ran oraz działania folii izotermicznej. Klasa VI b aktywnie uczestniczyła w spotkaniu. Uczniowie chętnie wykonywali resuscytację i opatrywali „rany” swoim kolegom. Bardzo serdecznie dziękujemy za ciekawą lekcję teoretyczną i praktyczną.

        • Dobro jest w nas

        • W poniedziałek, 24 kwietnia wolontariusze Szkolnego Koła Caritas z opiekunką Edytą Skrodzką przygotowali wspaniałą akcję miłosierdzia. Uczniowie z klasy 8 b wzięli udział w lekcji "Dobro jest w nas", podczas której przygotowali gazetkę z cytatami dotyczącymi dobra. Napisali również krótkie życzenia i słowa otuchy dla pacjentów Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Szczuczynie. Karteczki dołączone zostały do przygotowanych tego dnia ciasteczek. Wizyta w zakładzie wywołała uśmiech na twarzach pacjentów i dała możliwość krótkiej rozmowy. Pani Dyrektor Ewa Grunwald nagrodziła wolontariuszy, którzy brali udział w akcjach organizowanych przez Caritas. Wszyscy otrzymali koszulki oraz kubeczki. Celem naszych działań jest rozprzestrzenianie się DOBRA pod różnymi postaciami i wśród osób potrzebujących, a także otwieranie się na drugiego człowieka. Serdeczne podziękowania dla Pani Dyrektor Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego Małgorzaty Ziemkiewicz za przychylność i ciepłe przyjęcie. Koordynator Edyta Skrodzka.

        • U Stasia na urodzinach

        • W minioną niedzielę (7 maja) w parku przed szkołą, odbył się piknik, który zorganizowaliśmy wspólnie z Biblioteka - Centrum Kultury w Szczuczynie.  Nasi uczniowie, z pomocą rodziców przygotowali stoiska ze słodkimi wypiekami, które sprzedawali. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na szkolny radiowęzeł, który jest inicjatywą i marzeniem naszych uczniów. Tego dnia swoje zdolności artystyczne zaprezentowali również drugoklasiści, którzy pod czujnym okiem swoich wychowawców: p. B.Nagel i p. P.Czaplickiej zaprezentowali przedstawienie pt. CYRK. Był to kolejny i równie udany występ w ich wykonaniu. Spisali się na medal. Tego dnia nie zabrakło również naszego chóru, którego przedstawiciele zaprezentowali na scenie w plenerze piosenkę o wiośnie. Nad ich talentem czuwa p. P.Wisniewska. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia wystawy oraz skorzystania z gier i animacji przygotowanych przez Biblioteka - Centrum Kultury w Szczuczynie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się szachy w wersji XXL. Pogoda dopisała, spędziliśmy wspólnie poranek na świeżym powietrzu. To był udany dzień. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy spędzili go razem z nami. Ogromne brawa dla Rodziców, którzy wspólnie z dziećmi przygotowali słodkości oraz wspierali swoje pociechy podczas występów.

        • Krótka lekcja o tolerancji

        • Uczniowie klas 6 przygotowali swoimi młodszym koleżankom i kolegom krótkie przedstawienie terapeutyczne pt. "Tolerancja". Młodzi aktorzy pokazali jak ważna w życiu jest przyjaźń i akceptacja. Celem spektaklu było szerzenie postawy braterstwa oraz wzajemnej pomocy, uświadomienie dzieciom, że mimo tego iż każdy jest inny, każdemu należy się szacunek. Przedstawienie przygotowała p. Edyta Skrodzka.

        • Konkurs z SKO „Jeden z dziesięciu”

        • W ramach działalności Szkolnej Kasy Oszczędności 30 maja odbył się konkurs „ Jeden z dziesięciu”. Uczestnikami konkursu byli uczniowie z  kl. IIIa i IIIb. Konkurs wzorowany był na popularnym teleturnieju telewizyjnym. Pytania dotyczyły podstawowych pojęć bankowych, pieniądza i funkcjonowania BS w Szczuczynie. Zwyciężyła Antonina Wykowska z kl. III a. Konkurs poprowadził p. Jacek Kowalewski. Nagrody książkowe dla wszystkich uczestników ufundował BS w Szczuczynie.

        • Wycieczki

        • Klasy drugie, pod opieką wychowawców wybrały się na wycieczkę do Warszawy. Pomimo deszczowej aury zrealizowali wszystkie punkty programu i świetnie się przy tym bawili. Powiedzenie „Nie ma złej pogody, jest tylko nieodpowiednie ubranie” okazało się prawdziwe. Dzieci uczestniczyły w wykładzie na Uniwersytecie Warszawskim: „Jak pracują psy policyjne”, odwiedziły Stare Miasto, podziwiali panoramę miasta z tarasu widokowego Pałacu Kultury i Nauki. Ostatnim punktem programu było zoo.

          26 maja uczniowie z klas 5b i 6a wzięli udział w niezwykłej wycieczce. Celem podróży była Suwalszczyzna. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie zabytkowego Klasztoru Pokamedulskiego w Wigrach. Uczniowie zeszli do podziemnych krypt kościoła, wspięli się na dzwonnicę obejrzeli eremy i komnaty papieskie. Kolejnym punktem wycieczki była osada Jaćwiesko-Pruska w Oszkiniach, gdzie znajdują się rekonstrukcje jaćwieskich chat, pomniki wodzów pruskich, rekonstrukcja kurhanu, czy m.in. miejsce obrzędowe ze świętym ogniem pośrodku. Osada to wyjątkowa kraina, w której młodzież usłyszała ciekawe legendy i na chwilę przeniosła się w odległe czasy. Po trudach zwiedzania wszyscy zasiedli wokół ogniska, piekli kiełbaski oraz zjedli wyjątkowe babeczki, przegotowane według pradawnej receptury. Nie zabrakło też zabaw ruchowych na świeżym powietrzu.

          30 maja uczniowie z klas 6a, 6b, 4a, 4b, 5b wybrali się na wycieczkę do Aquaparku w Suwałkach. Tam mieli do dyspozycji wiele różnorodnych zjeżdżalni, rwącą rzekę, jacuzzi. Mogli ćwiczyć i doskonalić swoje umiejętności pływackie. W drodze powrotnej podziwiali jeziora Necko w Augustowie, spacerując po ścieżce widokowej. Wszyscy wrócili zrelaksowani i szczęśliwi do domów.

        • Piknik Fotograficzny

        • 31 maja uczennice Szkolnego Koła Fotograficznego wraz z opiekunem Ewą Dobrzycką wzięły udział w Pikniku Fotograficznym. Celem wydarzenia było wykonanie zdjęć w plenerze, podsumowanie rocznej pracy fotograficznej oraz miłe spędzenie czasu na świeżym powietrzu. Wszystkie świetnie się bawiłyśmy.

        • Marzec 2023

        • W marcu, w naszej szkole, odbyło się wiele ciekawych wydarzeń. Były to m.in. koncerty, występy uczniów, konkursy. Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi z nich oraz zachęcamy do obejrzenia fotorelacji.

        • KONCERTY– CHÓR NIEIDEALNI

        • W marcu odbyły się 2 koncerty chóru szkolnego NIEIDEALINI prowadzonego przez p. P.Wiśniewską. Pierwszy z nich odbył się w Bibliotece-Centrum Kultury w Szczuczynie w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uczniowie naszej szkoły przygotowali utwory muzyczne o tematyce historycznej. Kolejny koncert, z okazji Dnia Kobiet, odbył się w budynku szkoły. Tym razem oprócz chóru wystąpiła Orkiestra Dęta. Wspaniały występ zgromadził liczną widownię. Panie mogły wysłuchać utworów takich jak: „Być kobietą” oraz „Za zdrowie Pań”. Oprócz tego nasi uczniowie zaprezentowali wiersze o kobietach. Każda z Pań mogła poczuć się wyjątkowo. Dodatkowym atutem była możliwość wypicia wspólnej kawy oraz skosztowania ciasta i chwila na wspólną rozmowę.

        • #LaboratoriaPrzyszłości

        • Uczniowie z kl. VI a i VIII b wzięli udział w nietypowej lekcji matematyki. Udali się do pracowni komputerowej, gdzie rozwiązywali zadania dotyczące własności graniastosłupów i ostrosłupów korzystając z wizualizacji omawianych brył w programie Tinkercad. Projekty 3d, które powstały, pomogły lepiej zrozumieć uczniom zagadnienia matematyczne, dzięki ich przestrzennemu obrazowi.

        • Dzień Kobiet

        • Z okazji Dnia Kobiet, Szkolne Koło Wolontariatu zorganizowało kiermasz. Wolontariusze już od godzin porannych wypiekali smakowite gofry, oraz przygotowywali świeżo wyciskany sok. Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli zbiórkę i tym samym przybliżyli nas do stworzenia świetlicy marzeń. Miejsca, w którym będziemy mogli spędzać miło czas między lekcjami.

        • XXIX Zlot Druha Szarego

        • W dniach 10-12.03.2023 w Piątnicy, odbył się XXIX Zlot Druha Szarego,  w którym wzięło udział 10 członków 9 WDH Złote Lwy działającej przy Szkole Podstawowej w Szczuczynie.

        • Przedstawienie teatralne „CYRK”

        • 10 marca uczniowie klas drugich zamienili się w artystów cyrkowych i wystąpili przed zaproszonymi Babciami, Dziadkami i Rodzicami w przedstawieniu ,,Cyrk”.

        • Pierwszy Dzień Wiosny

        • 21 marca to kolejny wyjątkowy dzień w kalendarzu roku szkolnego. Każdy z nas z niecierpliwością oczekuje nadejścia wiosny. Ten dzień uczniowie spędzili w ciekawy i niecodzienny sposób. Rano odbył się turniej koszykówki, w którym po przeciwnych stronach stanęli nauczyciele i uczniowie. Po emocjonujących rozgrywkach w świetlicy szkolnej można było obejrzeć film "Harry Potter". Chętni uczniowie mogli zrobić zdjęcia w wiosennej foto budce. Klasa 4 a przygotowała taniec, który został uwieczniony na Tik Toku. Pamiętając o Światowym Dniu Zespołu Downa, uczniowie założyli dwie różne skarpetki, wykonali również plakat, aby pokazać akceptację i zrozumienie dla osób z dodatkowym chromosomem. Całość przygotowały i czuwały podczas wydarzenia Panie Marta Kłos i Edyta Skrodzka.

        • Konkurs na wykonanie Kukły Marzanny

        • Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie wiosennym organizowanym przez BCK w Szczuczynie. W kat. szkół podstawowych zwyciężyli: I miejsce - Krystian Sokołowski kl. 4b, II miejsce - Amelia Wiszowata, III miejsce - Kamil Sikorski kl. 7a. Wyróżnienie otrzymali: Stefan Trzonkowski kl. Oa i Wojciech Karwowski kl. 4b. Została również przyznana nagroda najmłodszej uczestniczce konkursu - Agnieszce Bogdan oraz nagroda specjalna od Stowarzyszenia Nasz Szczuczyn Jakubowi Sokołowskiemu z kl. Ib. Wszyscy uczniowie otrzymali upominki za udział w konkursie. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Opiekun szkolny: Katarzyna Kleszczewska

        • Warsztaty w Spiżarni pod Klasztorem

        • Tym razem na zajęcia kulinarne udała się klasa II a z wychowawczynią p. B.Nagel. Uczniowie wzięli udział w warsztatach o tematyce wielkanocnej, które poprowadziła nauczycielka Zespołu Szkół w Niećkowie ze swoimi uczniami. Nasi młodzi kucharze wykazali się niezwykłymi umiejętnościami manualnymi oraz kreatywnością tworząc kurczaczki, zajączki i dinozaury. Było smacznie i wesoło.

        • Turniej Wiedzy Pożarniczej

        • 23 marca 2023r. w siedzibie BCK w Szczuczynie odbyły się gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Uczeń Krystian Sokołowski z kl. 4b w kategorii klas I-IV zajął zaszczytne I miejsce i tym samym zakwalifikował się do etapu powiatowego. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Opiekun: Katarzyna Kleszczewska

        • Warsztaty profilaktyczne

        • 27 marca p. Grażyna Rodzeń (KPP w Grajewie) oraz p. Karolina Łapińska i p. Anna Wójcicka (Sanepid w Grajewie) przeprowadziły warsztaty profilaktyczne dla uczniów kl. VII - VIII pt.: "Społeczno-prawne skutki uzależnień ".

        • Wycieczka do Tykocina

        • 22 marca nasza młodzież odwiedziła królewskie miasto Tykocin. Uczniowie zwiedzili nowopowstałe Muzeum Parafialne, po którym oprowadziła nas Pani Przewodnik. Opowiadała o przedmiotach, które były i są używane w kościele parafialnym i nie tylko. Młodzi mogli zobaczyć dawne ornaty, zabytkowe organy czy monstrancje. Ciekawostką i niezwykłą rzeczą był kielich, który św. Jan Paweł II używał do odprawienia Mszy Świętej podczas pobytu w Łomży. Następnie udaliśmy się do Kina Hetman gdzie wyświetlony został film "Opiekun". Dzięki niezwykłemu klimatowi i przemiłej atmosferze panującej w tym miejscu spędziliśmy dobre chwile, ale przede wszystkim przybliżono nam historię św. Józefa. Ostatnim punktem naszej wyprawy była synagoga, po której oprowadził nas Przewodnik. Swoją niesamowitą charyzmą zaciekawił naszych uczniów historią związaną z tym miejscem i nie tylko. Po całym dniu pod opieką naszych Pań: Edyty Skrodzkiej, Katarzyny Kleszczewskiej i Pauliny Wiśniewskiej bezpiecznie wróciliśmy do naszych domów.

        • Kiermasz Wielkanocny

        • 30 marca Samorząd Uczniowski zorganizował kiermasz wielkanocny. Uczniowie mogli zakupić gofry, babeczki, zabawki i kartki świąteczne. Zebrane środki przeznaczyliśmy na renowację pierwszego sztandaru szczuczyńskie "Straży Ogniowej" z 1907 roku, a także wsparliśmy akcję PSI GROSZ organizowaną przez fundację MagdaLena. Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli naszą zbiórkę. Opiekunowie: Katarzyna Kleszczewska i Elżbieta Wysocka

        • Luty 2023

        • WARSZTATY KULINARNE W SPIŻARNI POD KLASZTOREM

        • 15 lutego odbyły się kolejne warsztaty kulinarne w Spiżarni pod Klasztorem. Tym razem zajęcia poprowadziły panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Dołęgach a uczestnikami byli uczniowie z klasy 1 b wraz z wychowawczynią p. E. Witanowską. Tematem spotkania były przysmaki „ostatkowe” – faworki. Dzieci z chęcią wcieliły się role młodych kucharzy. Pod okiem profesjonalistów, mieszały składniki, wyrabiały ciasto, wałkowały, wycinały i wywijały faworki. Potrzeby sensoryczne z pewnością zostały zaspokojone. Punktem kulminacyjnym była oczywiście degustacja. Do szkoły dzieci wróciły z pełnymi brzuszkami, uśmiechniętymi buźkami i naładowani pozytywną energią na resztę dnia. Dziękujemy i oczywiście czekamy na kolejne, pełne wrażeń spotkania w Spiżarni pod Klasztorem.

        • WALENTYNKI

        • 14 lutego obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Świętego Walentego. Z tej okazji uczniowie z klasy VI b wraz z wychowawczynią p. Katarzyną Kleszczewską zorganizowali kiermasz walentynkowy, na który przygotowali stół pełen słodkości i pięknych pocztówek tematycznych. Tego dnia działała również Szkolna Poczta Walentynkowa, której pomysłodawcami byli członkowie Samorządu Uczniowskiego. Listonosze i listonoszki mieli dużo pracy- segregowali i dostarczali pocztówki, których ilość przerosła nasze oczekiwania.

          Dziękujemy wszystkim za udział w zabawie i życzymy dużo miłości i uśmiechu na co dzień.

        • DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

        • We wtorek 21 lutego br. w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Na akademii uczniowie klas VIII a, b i VI b przypomnieli, jak ogromne znaczenie dla naszej tożsamości narodowej i kulturowej ma język polski. Zaprezentowali utwory, które są perełkami literatury polskiej. Atrakcją były inscenizacje fragmentów "Balladyny" J. Słowackiego i "Pana Tadeusza" A. Mickiewicza. Ta nietypowa lekcja języka polskiego pozwoliła wszystkim na lepsze zrozumienie i docenienie języka ojczystego oraz jego znaczenia dla naszej kultury i społeczeństwa.

        • #LaboratoriaPrzyszłości

        • W lutym odbyła się kolejna lekcja otwarta, na której wykorzystany został sprzęt zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Tym razem zajęcia poprowadziła p. Marta Kłos. Udział w lekcji wzięły również p. M. Jaworowska i p. S. Sulewska. Pierwszoklasiści zmierzyli się z zestawem LEGO Education, budując samochód z żaglem. Swoje projekty wykorzystali do zbadania niewidocznej siły pchającej. Wycinali różne rodzaje żagli i porównywali, który samochód pojedzie najdalej. Dmuchając w żagle stwierdzili, że ich kształt i rozmiar pomaga złapać wiatr, który popycha samochód do przodu. Wszyscy doszli do wniosku, że duże żagle, odpowiednio zamontowane, przesuwają samochód szybciej i dalej niż małe. Uczniom najbardziej podobały się regaty samochodów żaglowych, w których wystawiali do wyścigu samochody ze swoimi ulubionymi żaglami.

        • Styczeń w naszej szkole

        • LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

        • W styczniu uczniowie z klas 6-8 poznali podstawowe narzędzia programu Tinkercad, a następnie projektowali własne prace, które mogli później wydrukować na drukarce 3D. Pan Artur Dobrzycki, szkolny koordynator programu Laboratoria Przyszłości, zorganizował również lekcję otwartą dotyczącą programu Tinkercad. W lekcji wzięły udział uczennice z klasy 8b oraz nauczyciele: E.Skrodzka, E.Dobrzycka oraz K.Kleszczewska. Była to niezwykła okazja do wymiany doświadczeń i spostrzeżeń dotyczących wykorzystania druku 3D na zajęciach lekcyjnych oraz zaprezentowania swoich umiejętności przez uczennice

        • Projekt YOUNGSTER

        • W DNIACH 23-24.01.2023 UCZNIOWIE z KLAS 8 z ZSP w RADZIŁOWIE i ZSP w SZCZUCZYNIE WSPÓLNIE REALIZOWALI ZAJĘCIA W RAMACH PROJEKTU YOUNGSTER. Na zajęciach w Radziłowie uczniowie utrwalali struktury i słownictwo angielskie grą o nazwie 50-ka oraz szeregiem gier i zabaw językowych. W Szczuczynie natomiast, podzieleni na 3 drużyny zmierzyli się z zadaniami przygotowanymi w formie escape room, które wymagały od nich nie tylko znajomości struktur angielskich, ale również współdziałania w grupie. Uczestnicy pisali także biegane dyktando, w trakcie którego musieli przepisać jak najdłuższy fragment tekstu w języku angielskim. Uczniom spodobały się gry WHO AM I, Bingo oraz Kaboom w wersji angielskiej. Głównym celem spotkań było ukazanie uczniom, że nauka języka to dobra zabawa, podczas której można poznać nowych przyjaciół, spędzić czas w miłym towarzystwie i aktywnie spędzić ferie. Dodatkową atrakcją był słodki poczęstunek oraz pizza i zapiekanki, które uczniowie zakupili ze zbiórki z funduszu projektu.  Zajęcia zorganizowały panie Edyta Sosnowska, Monika Jakubczyk i Beata Kolber.

        • BAL KARNAWAŁOWY

        • W ostatnim tygodniu przed feriami w klasach I-III oraz IV-VIII odbyły się długo wyczekiwane przez uczniów bale karnawałowe. W klasach młodszych uczniowie przebrali się za swoje ulubione postacie z bajek i w pięknie udekorowanej przez wychowawców sali, wzięli udział w zabawach poprowadzonych przez animatorów. W klasach czekał na wszystkich słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Uczniowie z klas IV-VIII spotkali się w szkole w ostatnim dniu przed feriami w godzinach popołudniowych. W świetlicy szkolnej odbyła się dyskoteka karnawałowa. Każda klasa udekorowała swoją salę oraz z pomocą rodziców przygotowała słodki poczęstunek.

        • Grudniowe Wydarzenia

        • Grudzień był pełen zajęć i uroczystości o tematyce świątecznej i zimowej. Zapraszamy do zapoznania się z niektórymi z nich.

        • Szkolne Koło Wolontariatu

        • Wolontariusze z naszej szkoły zawsze chętnie brali udział w przedświątecznych zbiórkach żywności. Tak było i w tym roku. W grudniową sobotę, nasza młodzież ze Szkolnego Koła Caritas włączyła się w akcję "Tak Pomagam!”. Uczniowie zbierali artykuły spożywcze, które następnie będą przekazane dla osób starszych i samotnych z naszego miasta. Bardzo dziękujemy wszystkim wolontariuszom za poświęcony wolny czas. Dziękujemy również darczyńcom za pozostawione w koszykach produkty.

          Członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu pod opieką p. E.Skrodzkiej zorganizowali w naszej szkole Loterię Mikołajkową. Uczniowie przygotowali stoisko z fantami, słodki stół pachnący piernikiem oraz liczne konkursy i zabawy. Stworzyli również „Łańcuch Dobrych Życzeń”, który ozdobił szkolną choinkę. Dochód z loterii zostanie przeznaczony na cel charytatywny. Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy przynieśli różnego rodzaju gry, zabawki, książeczki itp., które mogliśmy sprzedawać jako fanty. Dziękujemy również wolontariuszom za włożony trud oraz wielkie zaangażowanie w przygotowanie oraz przeprowadzenie loterii.

          W trzecią niedzielę adwentu, nasi dzielni wolontariusze wzięli udział w kolejnej akcji charytatywnej. Po każdej mszy świętej młodzież ze Szkolnego Koła Caritas pod opieką Pani Edyty Skrodzkiej zbierała pieniądze na pomoc swoim chorym i niepełnosprawnym kolegom. Corocznie wolontariusze podejmują kontynuację tego szlachetnego działania, aby pomóc osobom potrzebującym wsparcia.

        • Lodowisko

        • Nauczyciele wychowania fizycznego przygotowali uczniom niespodziankę w postaci lodowiska szkolnego. Zapraszamy wszystkich miłośników sportów zimowych. Funkcjonowanie lodowiska uzależnione jest od warunków pogodowych.  

        • Spotkania w Spiżarni pod Klasztorem

        • W Spiżarni pod Klasztorem uniósł się świąteczny zapach, a to za sprawą pierniczkowych wypieków. Tym razem niesamowitą okazję do pieczenia, zdobienia i fantastycznej zabawy miała klasa Ib. Uczniowie kolejny raz nas zaskoczyli, ponieważ ugniatanie, wałkowanie czy

          wykrawanie najróżniejszych kształtów pierniczków nie było im obce. Dziękujemy KGW Niedźwiadnianki za pierniczkowe warsztaty.

        • Jarmark Bożonarodzeniowy

        • Klasa VI b wraz z wychowawczynią panią Katarzyną Kleszczewską wzięła udział w Jarmarku Bożonarodzeniowym zorganizowanym przez Urząd Miejski w Szczuczynie. Sprzedawali własnoręcznie wykonane ozdoby świąteczne, pocztówki oraz babeczki. Natomiast uczniowie klas drugich pod opieką wychowawców, p. B.Nagel i p. P.Czaplickiej, przygotowali i zaprezentowali na scenie piosenki oraz układy taneczne o tematyce zimowo-świątecznej.

        • Wigilia Miejska

        • 16 grudnia w naszej szkole odbyła się Wigilia Miejska. Uroczystość rozpoczęła Pani wicedyrektor Sylwia Sulewska życząc wszystkim przybyłym gościom zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia. Jasełka wykonała klasa VIb pod opieką pań: Krystyny Niedźwieckiej i Katarzyny Kleszczewskiej. W trakcie uroczystości wystąpił również chór szkolny przygotowany przez panią Paulinę Wiśniewską. Za estetyczną dekorację i wystrój sali byli odpowiedzialni: Edyta Skrodzka, Krzysztof Domiziak i Katarzyna Kleszczewska

        • Zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej

        • 1 grudnia odbyła się lekcja otwarta w klasie 4b. Zajęcia poprowadziły panie Katarzyna Kleszczewska i Edyta Skrodzka. Tematem zajęć była pierwsza pomoc przedmedyczna. Podczas zajęć uczniowie poznali procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia. Obserwowali czynności ratownicze. Bardzo dużo emocji wzbudził pokaz czynności z zakresu resuscytacji wykonany na fantomie. Dzieci mogły samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy. Spotkanie miało na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie dzieci z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w przypadku nieobecności osób dorosłych.

        • Pasowanie na czytelnika

        • Uczniowie klas pierwszych zostali uroczyście pasowani na czytelników i przyjaciół biblioteki szkolnej. Starsi koledzy z klasy II b pod kierunkiem wychowawcy P. Czaplickiej w inscenizacji pt. „Dziwna przygoda w bibliotece”, wprowadzili pierwszoklasistów w świat książki.  Uczniowie ślubowali szanować książki i być dobrymi czytelnikami. Każdy uczeń otrzymał książkę ofiarowaną przez Instytut Książki w ramach programu "Mała książka, wielki człowiek". Uroczystość przygotowała bibliotekarka, p. D. Wojciechowska.

        • Konkurs recytatorski

        • Dzieci z oddziałów przedszkolnych uczciły pamięć naszego patrona - Władysława Broniewskiego w 125 rocznicę urodzin (17 XII 1897r.) oraz zbliżającą się 60 rocznicę śmierci (10 II 1962r.). Przedszkolaki wystąpiły w konkursie recytatorskim wierszy z tomiku Władysława Broniewskiego "Dla dzieci". Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni - książkami pozyskanymi z programu Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa (promocja czytelnictwa).

        • Wizyta w BCK w Szczuczynie

        • 14 i 15 grudnia 2022r. w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 uczniowie klas 0A i 0B z wychowawczyniami Panią Bogusławą Januszewską, Panią Małgorzatą Łepkowską oraz bibliotekarką Panią Darosławą Wojciechowską odwiedzili BCK w Szczuczynie.

          Uczestnicy podczas spotkania wysłuchali opowiadania o zmęczonej książce, dyskutowali na temat traktowania książek oraz opowiadali o ulubionych bajkach. Następnie zamienili się w piratów by wspólnie zagrać w grę „Poszukiwacze skarbów” i odnaleźć skarb ukryty w „magicznej szafie” w Oddziale dla Dzieci. Uczniowie wzięli również udział w bajkowym quizie, a na koniec spotkania wspólnie zbudowaliśmy samoloty. Ileż było propozycji gdzie się nimi wybierzemy!

        • Strażacy w przedszkolu

        • Kto z nas nie zna bajki o dzielnym Wojtku, który został strażakiem...

          Strażacy, z lokalnej jednostki, włączyli się w realizację Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Druhowie zostali zaproszeni przez przedszkolaków ze Szczuczyna, aby przeczytać bajki i przy okazji opowiedzieć o zawodzie strażaka. Dzieci chętnie słuchały opowiadań, a przy okazji mogły dowiedzieć się o sposobach powiadamiania straży jak również o zachowaniu w przypadku pożaru lub wypadku. Po zapoznaniu się z lekturą, dzieci miały możliwość przymierzenia hełmu strażackiego oraz wspólnego zdjęcia. Przedszkolaki pięknie podziękowały nam za odwiedziny i wyraziły chęć zwiedzenia jednostki.

        • Podsumowanie listopada

        • W listopadzie w naszej szkole i przedszkolu odbyło się wiele ciekawych wydarzeń. Były to m.in. wycieczki, konkursy, zawody sportowe, zajęcia praktyczne oraz uroczystości szkolne. Wszelkie tego typu inicjatywy są doskonalą okazją do zaprezentowania talentów uczniowskich, odkrywania pasji i zainteresowań. Zachęcamy do zapoznania się z tym, co działo się w minionym miesiącu i obejrzenia galerii zdjęć, znajdującej się na końcu wpisu. 

        • Konkursy

        • W ramach działalności SKO w kl. 0-III odbył się szkolny konkurs plastyczny nt. „Moje plany związane z oszczędzaniem pieniędzy”. Celem konkursu było propagowanie idei oszczędzania, rozwijanie dziecięcej wyobraźni i aktywności twórczej. Komisja oceniała prace w zależności od grup wiekowych.

          I miejsce zajęli: Hania Przyborowska 0a, Krystian Kleszczewski Ib, Zuzia Czaplicka IIa i Asia Krępczyńska IIIb.

          II miejsce: Ola Sarnacka 0b, Karolina Snarska Ia i Zuzia Kalinowska IIb.

          III miejsce: Patrycja Niebrzydowska 0a, Kamila Lidner Ib i Marcel Rutkowski IIb.

          14 listopada odbyło się rozstrzygnięcie szkolnego konkursu plastycznego „Ciekawe zabytki miasta Szczuczyn” zorganizowanego przez nauczycielkę plastyki, p. K. Kleszczewską.

          W kategorii klas I-III zwyciężyli:

          I miejsce: Kacper Supiński kl. 1a

          II miejsce: Angelika Skrodzka kl. 1b

          III miejsce: Karolina Siedlecka kl. 3a

          Wyróżnienie otrzymały: Małgorzata Koniecko kl. 1b, Luiza Dobrzycka kl. 1b, Zofia Koniecko kl. 3b.

          W kategorii klas IV-VIII zwyciężyli:

          I miejsce: Małgorzata Grygoruk kl. 6b

          II miejsce: Hanna Koniecko kl. 6a

          III miejsce: Nicola Cymkowska kl. 5b

          Wyróżnienie otrzymali: Adrian Dobrzycki kl. 4b, Oliwia Kalinowska kl. 6b.

          W listopadzie odbyło się również podsumowanie szkolnego konkursu fotograficznego pod hasłem „Szczuczyn pełen uroku” zorganizowanego przez pedagog szkolnego, p. E. Dobrzycką.

          Wyniki konkursu:

          Klasy I-III

          I miejsce Krystian Kleszczewski kl. Ia

          Klasy IV-VIII

          I miejsce - Emilia Trojanowska kl. VIIIb

          II miejsce -Joanna Skrodzka kl.VIIIa

          III miejsce - Julia Glińska kl. VIIIa

          Wyróżnienie - Anna Gede kl. VIIa.

          Uczennice naszej szkoły wzięły udział w Konkursie Piosenki Patriotycznej zorganizowanym przez BCK w Szczuczynie. Lena Zielińska oraz Oliwia Kalinowska zdobyły II miejsce, zaś Izabela Żebrowska III miejsce. Niebywałą dojrzałością na scenie okazała się również Zuzanna Brzostowska, której tym razem nie udało się zdobyć żadnego miejsca, ale jej występ zachwycił nie jednego słuchacza. Uczennice przygotowała p. Paulina Wiśniewska, nauczycielka muzyki.

        • Sport

        • 19 i 20 listopada na hali sportowej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Szczuczynie odbył się turniej międzyklasowy w piłce ręcznej. W rozgrywkach udział wzięły, z podziałem na kategorie, dziewczęta i chłopcy z klas IV-VI - kategoria młodsza i VII-VIII - kategoria starsza. Mecze rozgrywane były w systemie "każdy z każdym". W poszczególnych kategoriach drużyny zajęły następujące miejsca.

          Dziewczęta:

          I miejsce - klasa Vb

          II miejsce - klasa Va

          III miejsce - klasa VIa

          IV miejsce - klasa VI b

          Chłopcy:

          I miejsce - klasa VIb

          II miejsce - klasa Va

          III miejsce - klasaIVa

          IV miejsce - klasa Vb

          V miejsce - klasa IVb

          Chłopcy - kategoria starsza:

          I miejsce - klasa VIIIb

          II miejsce - klasa VIIa

          III miejsce - klasa VIIIa

          Najwięcej bramek wśród dziewcząt rzuciła Kaczyńska Karolina z klasy VIa (5 bramek).

          W kategorii młodszej chłopców najwięcej bramek zdobył Czarnecki Dominik z klasy VIb (8 bramek).

          Wśród chłopców w starszej kategorii najlepszym strzelcem okazał się Zyskowski Fabian z klasy VIIIb (12 bramek).

          Nie zabrakło emocji, ambitnej gry i zdrowej, sportowej rywalizacji.

        • SPOTKANIA

        • W ramach zajęć o zwierzętach i pracy weterynarza uczniowie klas 2a i 2b gościli lekarza weterynarii p. Katarzynę Jankiewicz.  Pani Kasia w ciekawy sposób opowiedziała o swoim zawodzie. Przekazała również wiele ciekawostek na temat dbania i pielęgnowania zwierząt domowych.

          Uczniowie z klas 7a, 4b, 6a i 6 b wzięli udział w spotkaniu z podróżnikiem, p. Michałem Szczęśniak. Pan Michał opowiedział o swojej podróży marzeń po Ameryce Południowej. W swojej prelekcji skupił się na zwierzętach zamieszkujących ten kontynent. Pokazał wiele ciekawych zdjęć i opowiedział niezwykłe historie. Uczniowie z chęcią wysłuchali wrażeń i doświadczeń z jego trzyletniej podróży.

        • Październik w pigułce

        • LABORATORIA PRZYSZLOŚCI

        • W minionym miesiącu najmłodsi uczniowie dowiedzieli się, co to algorytm oraz tworzyli algorytmy budując drogę dotarcia z punktu A do punktu B. Doskonalili również umiejętność kodowania oraz twórczego rozwiazywania problemów na zajęciach komputerowych oraz edukacji wczesnoszkolnej korzystając z klocków edukacyjnych Korbo, Lego oraz Bum Bum Rurek.  

          Na lekcjach fizyki uczniowie korzystali z okularów VR. Lot paralotnią, chodzenie po księżycu w wirtualnej rzeczywistości okazały się bardzo atrakcyjne.

          Uczennice Szkolnego Koła Fotografii pod kierunkiem opiekuna Ewy Dobrzyckiej, wykonały zdjęcia kompozycji jesiennych. Wykorzystały do tego celu sprzęt zakupiony w ramach projektu Laboratoria Przyszłości: lampa, tło fotograficzne, statyw, aparat cyfrowy oraz własne telefony komórkowe. Uczestniczki uczyły się operować światłem, kompozycją i balansem bieli. Tematami pozostałych listopadowych zajęć były: Kolory jesieni oraz Drzewa.

          Na lekcjach techniki uczniowie wykonali bombki, korzystając ze sznurka, kleju i nożyków. Zapoznali się również z przeznaczeniem i mieli okazję wypróbować różne narzędzia.

          Na lekcjach języka angielskiego uczniowie z klasy 6a wykorzystali klocki Lego Education do utrwalenia stopniowania przymiotników. Ich zadaniem było ułożenie trzech przedmiotów, które następnie porównywali. Tworząc swoje konstrukcje wykazali się niezwykłą kreatywnością. Na koniec zajęć każda grupa zaprezentowała swoją pracę reszcie klasy. Dziewczyny z klasy 5a doskonaliły umiejętność odgrywania scenek tematycznych z wykorzystaniem sprzętu do nagrywania, statywu oraz mikrofonu kierunkowego. Przygotowały krótkie dialogi, które następnie nagrywały. Przed nimi jeszcze montaż filmowy i zobaczymy efekt końcowy. Uczennicom bardzo spodobała się zarówno rola aktorek, jak również nagrywanie.

          25 listopada uczniowie klas 4-6 wzięli udział w warsztatach w ramach Mobilnych Laboratoriów Przyszłości. Podczas zajęć dowiedzieli się jaką funkcję pełni statyw i jak go prawidłowo przygotować do użycia. Kolejne warsztaty dotyczyły druku 3D. Uczniowie dowiedzieli się jak działa i do czego służy drukarka 3d. Mieli okazję wybrać, co chcą wydrukować i obejrzeć proces wydruku.

        • WYDARZENIA

        • „Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień”

                          W poniedziałek, 21 listopada 2022 roku wszystkie dzieci z naszego przedszkola obchodziły Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Symbolem tego święta jest słoneczko, więc, aby było jaśniej oraz radośniej dzieci miały na sobie ubrania w kolorze żółtym. Nauczycielki w swoich grupach przybliżyły dzieciom historię dnia życzliwości, omawiając przy tym jakie cechy powinna posiadać osoba życzliwa. Przedszkolaki przypomniały sobie jakie mamy magiczne słowa i w jakich sytuacjach ich używamy. W tym dniu dzieci obdarowywały się uśmiechem, uczestniczyły w zabawach koleżeńskich, wykonały pracę plastyczną „Słońce życzliwości”. Każdy z przedszkolaków miał okazję zrobić sobie zdjęcie w fotobudce. Na zakończenie dzieci otrzymały medale z uśmiechem.

           

          Wizyta strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczuczynie

                          22 listopada 2022 roku przedszkolacy z wielką radością powitali wyjątkowych gości, strażaków Roberta Łepkowskiego i Artura Muczyńskiego z Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczuczynie. W trakcie spotkania strażacy przeczytali bajki „Jak Wojtek został strażakiem” oraz „W remizie strażackiej” w ramach realizacji „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0” i opowiedzieli nam o swojej codziennej pracy, o tym, że jest ciężka
          i niebezpieczna, ale bardzo potrzebna i dająca dużo satysfakcji. Dzieci dowiedziały się, że praca strażaka nie polega tylko na gaszeniu pożarów, ale także na udzielaniu pomocy ludziom podczas powodzi i wypadków samochodowych czy pomoc w zdejmowaniu kotów z drzew. Dzieci miały możliwość przymierzenia hełmu strażackiego.

           

          „Skarb to nie tylko złoto” -spektakl teatralny

          25 listopada 2022 roku do naszego przedszkola zawitał teatrzyk dla dzieci
          z przedstawieniem pt. „Skarb to nie tylko złoto” w wykonaniu teatru Blaszany Bębenek. Jest to wesoła i wciągająca historia dwójki krasnali, którzy na polecenie króla wyruszają do lasu, aby odnaleźć roślinę potrzebną do sporządzenia mikstury, która pomoże w wypędzeniu dokuczliwych nietoperzy z zamku. Dzieci oprócz wspólnego tańca i śpiewu mogły wziąć udział w ratowaniu krasnali przed niebezpieczeństwem oraz wspólnym poszukiwaniu rośliny. Spektakl przybliżył dzieciom czym jest prawdziwa przyjaźń oraz dlaczego należy słuchać starszych od siebie i nie ufać nieznajomym.

           

          Tydzień Pluszowego Misia

                          W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 podczas Tygodnia Pluszowego Misia, zorganizowane zostały spotkania z zaproszonymi gośćmi promującymi głośne czytanie. Pani  dyrektor, Ewa Grunwald przeczytała dzieciom opowiadanie pt. „Miś Uszatek szuka ciepłego kącika” z książki „Dalsze przygody Misia Uszatka” Czesława Janczarskiego, pani Agnieszka Trzonkowska oraz naczelnik Urzędu Pocztowego, pani Magdalena Sadowska czytały dzieciom opowiadania z książki pt. „Bajki o misiach z czterech stron świata” Anieli Cholewińskiej-Szkolik. Dzieci poznały małego misia polarnego Płatka, pobawiły się w chowanego z misiem Fikusem, pomogły odważnemu Figielkowi złapać łobuzów, a z Maju Dżi odbyły podróż latającym dywanem. Pani Anna Szymanowska przeczytała dzieciom książkę z serii opowiadań o Kubusiu Puchatku pt. „Misie-patysie”.

                          Codzienne czytanie dziecku jest czynnością prawdziwie magiczną, zaspokaja wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, znakomicie wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny
          i społeczny, jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowawczych, a przy tym przynosi dziecku ogromną radość i pozostawia cudowne wspomnienia. Głośne czytanie to czynność łatwa, przyjemna i inspirująca.

                          25 listopada 2022 roku przedszkolaki ze wszystkich grup w naszym przedszkolu uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim przyjacielem- misiem. Dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Poznały historię święta pluszowego misia, znane i lubiane misie, rozwiązywały zagadki o misiach z bajek, bawiły się przy piosenkach misiowych. Dzieci wykonały pracę plastyczną „Miś”. Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu, radości oraz wspólnej zabawy.

           

          11 listopada- Narodowe Święto Niepodległości

          10 listopada w przedszkolu, odbyła się uroczystość z okazji Święta Niepodległości. Wszystkie grupy zebrały się na jednej sali, aby wspólnie odśpiewać Hymn Polski i zaprezentować swoje wiersze.

        • WYCIECZKI

        • Uczniowie z klas 4-6 naszej szkoły wzięli udział w trzydniowej wycieczce do Gdańska i Gdyni w ramach programu „Poznaj Polskę”. Pierwszego dnia, 16.11 zwiedzali Pola Bitwy na Westerplatte. Przewodnik w ciekawy sposób przybliżył sytuację Polaków w Wolnym Mieście Gdańsk oraz opowiedział o 7 dniach bohaterskiej obrony. Tego dnia uczniowie spacerowali również po Głównym Mieście w Gdańsku, zobaczyli Wielki Żuraw, uroczą ulicę Mariacką, wnętrze Bazyliki Mariackiej oraz fontannę Neptuna. Drugiego dnia byli w porcie gdyńskim, w którym mogli zwiedzić statek Dar Pomorza. W towarzystwie słońca spacerowali po molu w Gdyni Orłowie, weszli na unikalny klif. Dzień pełen wrażeń zakończyli w Centrum Nauki Eksperyment, w którym mogli korzystać z wielu ciekawych wystaw. Z Gdańskiem pożegnali się 18 listopada w Europejskim Centrum Solidarności. W tym tak ważnym dla Polski miejscu dowiedzieli się o trudnej, powojennej przeszłości naszej ojczyzny, stanie wojennym, upadku komunizmu, pierwszych demokratycznych wyborach i odzyskaniu wolności.  Wszyscy pełni wrażeń, szczęśliwi wrócili do domów. Długo będą pamiętać o wspólnie spędzonych chwilach.

          4 listopada uczniowie klas 1-3 wzięli udział w wycieczce do Białymstoku w ramach Programu „Poznaj Polskę”. Jednym z punktów wycieczki było obejrzenie spektaklu w Teatrze Lalek pt. „Symulator” oraz zwiedzanie świata kulis w Białostockim Teatrze Lalek. Podstawowym punktem programu był Pałac Branickich, otoczony przepięknymi ogrodami i skrywający bogatą historię rodu Branickich, wspaniale opowiedzianą przez przewodnika towarzyszącego zwiedzającym oraz Muzeum Farmacji w Białymstoku. Na koniec zwiedzania dzieci zjadły obiad i w miłej atmosferze pełni wrażeń wróciły do domu.

          W dniach 2-4 listopada uczniowie naszej szkoły wyjechali na trzydniową wycieczkę w ramach programu MEiN "Poznaj Polskę". Wczesnym rankiem drugiego listopada autokar wyruszył w stronę Puław. Tam uczniowie zwiedzili Pałac i muzeum Czartoryskich. Spacerowali alejkami jesiennego parku wprost do Świątyni Sybilli - pierwszego muzeum w Polsce. Kolejnym etapem wycieczki była wizyta w niezwykle malowniczym Kazimierzu Dolnym. Tu pani przewodnik oprowadzała wszystkich uliczkami miasta, opowiadała jego historię i niezwykłe dzieje. Drugiego dnia uczniowie wyjechali do Sandomierza. Podczas kilkugodzinnego pobytu zobaczyli najważniejsze miejsca charakterystyczne dla miasta: Bramę Opatowską, historyczny zespół architektoniczno-krajobrazowy. Obejrzeli wystawę w Akademii Zdrowia Marcina z Urzędowa. Ostatniego dnia, w drodze powrotnej uczniowie podziwiali niezwykły Pałac Zamoyskich w Kozłówce. Bogato zdobione komnaty i eksponaty zachwycały swoją niepowtarzalnością. Opiekunami podczas wyjazdu byli: Edyta Skrodzka, Renata Sulimowicz, Darosława Wojciechowska i Artur Dobrzycki.

        • UROCZYSTOŚCI

        • 21 listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Nasza szkoła już od kilku lat celebruje ten dzień aktywizując uczniów w różnego rodzaju działania. Chcemy w ten sposób przypomnieć wszystkim, że warto być życzliwym i rozsiewać tę pozytywną energię wokół siebie. W tym roku uczniowie podczas przerw tworzyli "Drzewo życzliwości" wpisując na listkach propozycje miłych słów, których możemy używać w relacjach z innymi. Był to wspaniały moment, aby porozmawiać o tym: czy warto być życzliwym, czy serdeczność ułatwia relacje z innymi i czy możemy się jej nauczyć. Członkowie Samorządu Uczniowskiego rozdawali uczniom i nauczycielom naklejki z uśmiechem, aby dotrzeć z akcją do jak największej części naszej społeczności. Wolontariusze pod opieką p. Edyty Skrodzkiej przeszli ulicami miasta zostawiając w różnych instytucjach kartki z miłym przesłaniem. Koordynatorkami działań były Ewa Dobrzycka i Edyta Skrodzka.

          16 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tolerancji. W naszej szkole to święto stało się okazją do wielu ciekawych działań. Uczniowie z klasy 4 b na zajęciach dodatkowych, prowadzonych przez Panią Edytę Skrodzką obejrzeli film profilaktyczny. Był on wspaniałym wstępem do rozmowy o akceptacji i poszanowaniu innych. Dzieci wykonały również plakaty. Pani Ewa Dobrzycka – szkolny pedagog poprowadziła zajęcia w klasie siódmej. Uczniowie poruszali ważne kwestie, tolerancji dla inności, różnych poglądów oraz zastanowili się nad własną postawą w tym zakresie. "Toleruję- wspieram" to temat akcji prowadzonej na szkolnym korytarzu. Wszyscy chętnie angażowali się w zajęcia. Powstały bardzo ciekawe plakaty, które ozdobiły szkolne korytarze. Kulminacyjnym punktem tego dnia był przemarsz ulicami miasta uczniów klasy 8b, poprzedzony lekcją "Tolerancja - czy powinniśmy się jej bać". Podczas “Marszu tolerancji” rozdawane były ulotki przygotowane przez uczniów. Koordynatorkami działań były: Ewa Dobrzycka i Edyta Skrodzka.

          14 listopada w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Święta Odzyskania Niepodległości pod hasłem „Dla Niepodległej!" Uczniowie z klas 6 a i 4 a zaprezentowali montaż słowno-muzyczny, który został wzbogacony występem szkolnego chóru pod kierunkiem p. P.Wiśniewskiej. Nauczyciele przygotowujący uczniów p. B.Kuczyńskai p.J.Kowalewski byli dumni z występu swoich wychowanków, którzy wprowadzili swoich nauczycieli i kolegów w nastrój zadumy, ale też radości z powodu naszego święta. Za estetyczną i przemawiającą dekorację była odpowiedzialna p. K.Kleszczewska.

          Członkowie Samorządu Uczniowskiego pod opieką Elżbiety Wysockiej i Katarzyny Kleszczewskiej po raz kolejny aktywnie włączyli się w miejskie obchody Dnia Niepodległości. Rozdali mieszkańcom Szczuczyna i okolic około 200 ręcznie wykonanych kotylionów, uczestniczyli  we mszy świętej, a następnie wzięli udział w uroczystościach pod pomnikiem założyciela Szczuczyna - Stanisława Antoniego Szczuki - gdzie pani dyrektor Ewa Grunwald złożyła wieniec w imieniu całej społeczności szkolnej.

          8 listopada uczniowie klas 0-3 przebrani za bajkowych bohaterów uczestniczyli w zabawie zorganizowanej z okazji MIĘDZYNARODOWEGO DNIA POSTACI Z BAJEK pod hasłem: „Witajcie w naszej bajce…”

          Najmłodsi uczniowie naszej szkoły otrzymali gry planszowe o tematyce związanej ze Szczuczynem. Pani Ewa Koniecko, która jest pomysłodawcą a zarazem wykonawcą projektu, wyjaśniła dzieciom zasady gry. Opowiedziała o miejscach, jakie znajdują się na planszy. W ciekawy sposób nawiązała do rocznicy nadania praw miejskich Szczuczynowi. Szczególne zainteresowanie wzbudziły pionki do gry, które przedstawiały między innymi Stanisława Antoniego Szczukę, gwiazdę ośmioramienną, herb Grabie.

          25 listopada odbyła się dyskoteka andrzejkowa zorganizowana przez Samorząd Uczniowski. Oprócz super muzyki i zabawy na parkiecie, wśród atrakcji wymienić można: wróżby, lanie wosku, piosenkę na życzenie czy loterię fantową.

          W minionym miesiącu Grupa Artystyczna Rekonstrukto z Lublina przyjechała do nas z przedstawieniem historycznym „Życie i kultura w średniowieczu”. Uczniowie mieli okazję obejrzeć prezentację obyczajów i kulturę epoki, zapierający dech w piersiach pojedynek, narzędzia tortur, gry i zabawy, kolekcję broni i rekwizytów. Pokazom towarzyszyła narracja ukazująca modę i obyczaje rycerskie. Każdy uczestnik mógł zapoznać się z rekwizytami, strojami, a nawet wziąć miecz do ręki. Taka żywa lekcja historii na długo zostanie w pamięci uczestników.

        • Program Laboratoria Przyszłości

        • #LaboratoriaPrzyszłości

          W tym minionym miesiącu uczniowie korzystali z wyposażenia zakupionego w ramach programu Laboratoria Przyszłości na kilku przedmiotach szkolnych.

          Były to, m.in., lekcje techniki, podczas których uczniowie przygotowali ciekawe pojemniki na długopisy. Na lekcjach plastyki mieli okazję zapoznać się z zamkami i warowniami średniowiecznymi korzystając z okularów VR. Na informatyce skonfigurowali i zapoznali się z zestawami Lego SpikeEssential.

          Młodsi uczniowie na zajęciach kompensacyjno – korekcyjnych bardzo chętnie pracowali z klockami Lego Education. Tworząc własne budowle, rozwijali swoją wyobraźnię i kreatywność. Chętnie wypowiadali się na temat swoich konstrukcji.

           

          Październik był miesiącem pracowitym i ciekawym. Na nudę nie było czasu !

        • GRA MIEJSKA

        • 26 października 2022 roku uczniowie klasy 6a ze Szkoły Podstawowej w Szczuczynie i klasy 6 ze Szkoły Podstawowej w Niedźwiadnej wzięli udział w GRZE MIEJSKIEJ zorganizowanej w ramach obchodów 330-lecia nadania praw miejskich Szczuczynowi.

          Uczniowie zostali podzieleni na 5 drużyn, które miały do zaliczenia 7 zadań. Pierwszym z nich było odnalezienie 2 przedmiotów w sali szkolnej – lusterka i kartki z rymowanką zapisaną lustrzanym odbiciem. Uczniowie musieli odczytać tekst z wykorzystaniem posiadanego lusterka oraz odgadnąć miejsce kolejnej bazy. Wszystkie drużyny poradziły sobie doskonale. Następny punkt-  Straż Pożarna. Tam na   wykonanie czekało zadanie z hydronetką i pompowaniem pod kod. Trzecia baza to klasztor, w którym ukryte były 3 pytania. Pierwsze litery odpowiedzi – BCK- były hasłem i jednocześnie kolejnym miejscem, do którego należało się udać. W bibliotece czekała na każdą drużynę kartka z informacją zapisaną woskiem. Uczniowie bez trudu odczytali tekst i rozprawili się z zadaniem, którym było ułożenie puzzli. Otrzymali  zdjęcie fragmentu budynku znajdującego się w mieście. Był to młyn. Przed młynem znajdowały się 3 duże pojemniki z pszenicą. W każdym z nich ukryty był 1 niewielki element wydrukowany na drukarce 3D, który trzeba było odnaleźć. Na podstawie znalezionych wskazówek uczniowie musieli rozszyfrować, gdzie znajduje się kolejna baza, którą był Urząd Miejski w Szczuczynie. Tam czekała na nich do rozwiązania krzyżówka z hasłem „Antoni Szczuka”, pod którego pomnikiem był ostatni punkt gry. W walizce z kodem czekała na uczestników  mała niespodzianka, jednak żeby się do niej dostać, trzeba było wpisać kod na kłódce – rok nadania praw miejskich Szczuczynowi. Wszystkie drużyny zaliczyły przygotowane zadania. Drużyna, która rozwiązała wszystkie zagadki najszybciej otrzymała nagrody przekazane przez Urząd Miejski w Szczuczynie.

          Dziękujemy pracownikom Straży Pożarnej, Klasztoru, BCK oraz Urzędu Miejskiego za pomoc w realizacji GRY MIEJSKIEJ.

        • Spotkania

        • 27 października, w ramach spotkań z osobami zasłużonymi dla Szczuczyna, gościliśmy panią Barbarę Paszkowską, która od wielu lat związana jest z Miejskim Domem Kultury (obecnie BCK) i pracą na rzecz środowiska lokalnego.

          Pani Basia to wspaniały organizator i koordynator niezliczonych wydarzeń kulturalnych, autorka książki dla dzieci i wielu artykułów dotyczących naszej społeczności.

          Naszym uczniom dała się poznać nie tylko jako pasjonatka kultury, ale również miłośniczka dalekich podróży. Z zapartym tchem słuchaliśmy opowieści pani Basi, oglądaliśmy fotografie, a pytaniom nie było końca.

          Spotkanie zorganizowały Katarzyna Kleszczewska i Elżbieta Wysocka

        • Program POZNAJ POLSKĘ

        • #PoznajPolskę

          Pierwsza wycieczka za nami

          25 października odbyła się wycieczka do Białowieży realizowana w ramach programu Poznaj Polskę. W wyjeździe uczestniczyły klasy trzecie i drugie pod okiem wychowawców i nauczycieli: Teresy Lidner, Maryli Tarnackiej, Beaty Nagel, Beaty Kolber i Magdaleny Bagińskiej. Pierwszym punktem zwiedzania było Muzeum Leśno-Przyrodnicze, gdzie uczniowie oglądali ekspozycje przedstawiające leśne zwierzęta występujące niegdyś w Puszczy Białowieskiej. Drugim etapem wycieczki był Rezerwat Żubrów. Tam dzieci zobaczyły jelenie, rysie, lisy, łosie i żubry oraz wilka. Podczas zwiedzania przewodnik opowiadał  ciekawostki z życia zwierząt. Następnie wycieczkowicze udali do restauracji na wspólny  obiad. Do domu wrócili zmęczeni, lecz szczęśliwi i pełni wrażeń. Wycieczka była ciekawa i pouczająca.

        • Konkursy

        • Uczniowie klas czwartych pod opieką pani Katarzyny Kleszczewskiej wzięli udział w konkursie „Portret Jesieni” zorganizowanym przez Grajewskie Centrum Kultury. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 17 października w GCK. Uczeń kl. IV a Kamil Kalinowski zajął zaszczytne 3. miejsce w konkursie. Natomiast pozostali uczniowie otrzymali dyplomy oraz słodkie upominki.

          25 października w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego miało miejsce podsumowanie wyników konkursu na najlepszą pracę stylistyczną pt. „Pszczoła bliżej nas”. Organizatorem konkursu była Podlaska Izba Rolnicza. Praca Martyny Żurawskiej z klasy VII b o zwariowanej historii dwóch pszczół została doceniona przez komisję konkursową. Przewodniczący komisji zwrócił uwagę na ciekawy sposób ujęcia tematu oraz niezwykłą fantazję autorki. Martyna zdobyła wyróżnienie oraz nagrodę rzeczową i finansową.

        • Październikowe uroczystości

        • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse 14 października uczniowie klas drugich pod kierunkiem wychowawców przygotowali ciekawy i poruszający występ z okazji Dnia Edukacji Narodowej. 19 października odbyła się uroczystość ślubowania klas pierwszych. Tego typu apele są doskonałą okazją do zaprezentowania talentów uczniowskich oraz doskonalenia umiejętności występów scenicznych przed publicznością

        • Październikowe wyjazdy

        • „Każdy ma swojego Avatara” - 13.10.2022r. uczniowie klas VI a,Vl b, IV b wybrali się do kina w Ełku na film fantastyczny, nagrodzony wieloma Oskarami - „Avatar”. Czekało ich wiele wrażeń, ponieważ oglądali seans w technologii 3D. Wszyscy spisali się na medal, więc ciąg dalszy nastąpi…

        • Działalność SKW

        • Za nami pierwsza w tym roku szkolnym akcja charytatywna. Szkolne Koło Wolontariatu i Samorząd Uczniowski włączyli się do pomocy w zbiórce, na leczenie Wiktorka Wiśniewskiego. Chłopiec choruje na rdzeniowy zanik mięśni. Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli akcję. Cały dochód ze sprzedaży słodkości, w kwocie 1215 złotych, został przekazany na konto Wiktorka. Koordynatorkami zbiórki były Edyta Skrodzka, Katarzyna Kleszczewska i Elżbieta Wysocka.

          30 października Szkolne Koło Wolontariatu wzięło udział w kiermaszu słodkości podczas Charytatywnego Turnieju Piłki Siatkowej, który został zorganizowany we współpracy z Radą Rodziców działającą przy Szkole Podstawowej w Szczuczynie.

        • „Uczta w Soplicowie”

        • Klasa 8b październik rozpoczęła od niekonwencjonalnej lekcji języka polskiego - "Uczta w Soplicowie". Uczniowie omawiali „Pana Tadeusza” w nietypowej scenerii, przebrani w stroje szlacheckie oraz przy suto zastawionym stole. Taka forma zajęć z pewnością na długo zapadnie w pamięci młodych ludzi. Pomysłodawczynie lekcji to p. M. Karwowska – nauczycielka języka polskiego oraz p. E. Skrodzka – nauczyciel wspomagający.

        • Podsumowanie września

        • Wrześniowe podróże

        • 29 września uczniowie klas 5-8 wyjechali na jednodniową wycieczkę do Wasilkowa. Zwiedzanie rozpoczęło się od wizyty w Muzeum Iluzji i Nauki. To niezwykłe miejsce, w którym złudzenie miesza się z rzeczywistością. Uczniowie przekonali się na własne oczy, jak łatwo można grać z naszymi zmysłami i je oszukać. Kolejnym punktem zwiedzania była wizyta w Muzeum Kultury Ludowej. To miejsce to prawdziwa podróż do przeszłości oraz spotkanie z rodzimą historią. Wizyta rozpoczęła się od obejrzenia szkoły z lat pięćdziesiątych. Zobaczyć w niej można było dawne przybory szkolne, takie jak: tabliczka z rysikiem, gęsie pióro, stalówka, kałamarz czy liczydła. W części warsztatowej uczniowie spróbowali swoich sił w sztuce kaligrafii posługując się gęsim piórem i stalówką. Kolejne warsztaty jakie odbyły się tego dnia to “Od ziarenka do bochenka”. Uczestnicy podczas zajęć poznali cały proces tradycyjnego wypieku chleba, od siewu zboża, po wyjmowanie z pieca pachnącego bochenka. Wysłuchali również opowieści o przesądach i wierzeniach związanych z chlebem. Uczniowie starszych klas udali się na warsztaty tkackie. Tu pod czujnym okiem fachowca spróbowali swoich sił wykonując tkaniny na specjalnych ramkach tkackich. Dodatkową atrakcją podczas wyjazdu była możliwość własnoręcznego przygotowania pizzy. Dzień pełen wrażeń uświadomił wszystkim, że uczyć możemy się nie tylko w szkolnej ławce, a ciekawe i inspirujące miejsca są tuż obok nas.

          Opiekunowie: Elżbieta Bogdan, Edyta Skrodzka, Małgorzata Karwowska, Darosława Wojciechowska.

          Grupa uczniów z klas 5-8 wybrała się również do kina na film: Orlęta. Grodno 39. Była to niezwykła lekcja historii, która z pewnością zapadnie na długo w pamięci.

          Uczniowie klas trzecich wzięli udział w wycieczce do Galindii położonej niedaleko Mikołajek. Zwiedzili tam Gród Gallandów i wzięli udział w niesamowitej przygodzie. Wyjazd był doskonałą okazją do integracji grupy i spędzenia wspólnie czasu na świeżym powietrzu.

        • Laboratoria Przyszłości

        • We wrześniu zaczęliśmy realizację zajęć z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Są one realizowane na różnych przedmiotach szkolnych, przede wszystkim na informatyce, zajęciach komputerowych, technice oraz podczas spotkań Szkolnego Koła Fotograficznego ZOOM.

          Uczniowie klas pierwszych rozpoczęli swoją przygodę z kodowaniem. Na zajęciach komputerowych dowiedzieli się, czym jest kod i do czego służy. Następnie za pomocą klocków edukacyjnych Korbo układali i odtwarzali własne kody. Zabawa z klockami tego typu uczy myślenia przyczynowo-skutkowego oraz ćwiczy przestrzenną wyobraźnię dziecka. Klocki korbo stymulują również zmysł wzroku i dotyku, mają duży wpływ na koordynację wzrokowo-ruchową oraz na pobudzanie wyobraźni dziecka.

          Uczniowie klas 4-8 we wrześniu zapoznawali się z drukarką 3D i jej możliwościami oraz klockami Lego PrimeEducation.

          Sprzęt fotograficzny jest wykorzystywany na zajęciach Szkolnego Koła Fotograficznego.

        • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

        • OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA w naszej szkole to już tradycja. Z tej okazji gościmy pracowników BCK w Szczuczynie. W tym roku uczniowie klas I - III wysłuchali wybrane fragmenty opowiadania Janiny Porazińskiej pt. „Pamiętnik Czarnego Noska". Miłe spotkanie zostało zakończone quizem z niespodziankami. Dzieci z oddziałów przedszkolnych wysłuchały utworu Janiny Poraźnińskiej pt. „Kożucha Kłamczucha”.

          Klasy 4-8 również wzięły udział w Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania. Na każdej lekcji przez kilka minut uczniowie i nauczyciele czytali wybrane pozycje literatury dziecięcej i młodzieżowej.

        • Europejski Dzień Języków

        • Europejski Dzień Języków obchodzony jest 26 września już od 20 lat. Jego celem jest pokazanie różnorodności kulturowej i językowej Europy. W naszej szkole corocznie organizujemy różne aktywności promujące Europejski Dzień Języków. Staramy się, aby każdego roku były to inne działania. Tym razem uczniowie klas 5-7 przygotowali stoiska prezentujące wybrane państwa. Pokazali ciekawostki, znane miejsca i ludzi, słowa w różnych językach. Największą popularnością cieszyły się smakołyki charakterystyczne dla różnych zakątków Europy.

        • Projekt YOUNGSTER

        • 13 września 2022 uczniowie klas ósmych zaczęli realizację projektu językowego: YOUNGSTER angielski twoją szansą. Dwie 15-osobowe grupy uczniów biorą udział w dodatkowych zajęciach z języka angielskiego. Celem zajęć jest uzupełnienie i rozwinięcie programu. Uczestnicy projektu uczestniczą w różnych konkursach i wydarzeniach realizowanych w szkole i poza nią. Otrzymali również nowe, bezpłatne podręczniki, dopasowane do poziomu wiedzy ucznia. Nauczycielki prowadzące zajęcia, p. Monika Jakubczyk i p. Beata Kolber, wzięły udział w szkoleniu metodycznym.

          Trzymamy kciuki za udział naszej szkoły w projekcie i za efektywną naukę 

          https://youngster.pl/o-programie/         

          Projekt jest efektem kolejnej owocnej współpracy szkoły z Urzędem Miejskim w Szczuczynie.

        • Wrześniowe wyjazdy WDH ze Szczuczyna

        • Zuchy i Harcerze z naszej szkoły rok szkolny zaczęli aktywnie i wesoło, w pięknym otoczeniu przyrody. Wzięli udział w dwóch zlotach. Były to: I Zlot Szlakiem Podlaskiej Brygady Kawalerii oraz Zlot w Wiźnie. Mieli okazję odkrywać różne zakątki naszej okolicy i spędzić wspólnie wspaniałe chwile. Takie wyjazdy są okazją do doświadczania, dobrej zabawy i przede wszystkim integracji grupy.

        • Z wizytą na Poczcie

        • 21 września dzieci z klasy Ia i Ib wybrały się na pocztę. Przed wyjściem omówiliśmy zasady bezpiecznej wycieczki, której celem było zapoznanie z instytucją i pracą Poczty.

          Dziękujemy Pracownikom Poczty za ciekawą lekcję i bardzo miłe przyjęcie, a Pani naczelnik Magdzie Sadowskiej za pomoc w organizacji tak wspaniałego spotkania .💐👍😀

        • Sprzątamy "Nasz Świat"

        • W minionym tygodniu uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji Sprzątanie Świata-Polska, tym razem pod hasłem: Wszystkie śmieci nasze są.

        • Dzień kropki

        • #Dzieńkropki

          15 września - Międzynarodowy Dzień Kropki upłynął w klasach 0-3 pod hasłem:

          ,,Bądź jak Vashti, nie bój się odkrywać swoich talentów”.

          Nasze działania miały przede wszystkim na celu rozbudzić w dzieciach wyobraźnię, radość tworzenia, dobrą zabawę i poczucie zadowolenia z samego siebie 😊👩‍🎨👨‍🎨🎨🌞🖌️🖍️

        • Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

        • Drodzy Uczniowie, Życzymy Wam wiary w siebie i swoje możliwości, wielu sukcesów i realizacji zamierzonych celów. Powodzenia w nowym roku szkolnym 2022/2023!

        • Rok szkolny 2022/2023