Partnerzy

Rok szkolny 2019/2020 Rok szkolny 2018/2019 Rok szkolny 2017/2018 Rok szkolny 2016/2017

Wydarzenia

Bezpieczne wakacje

Dnia 18.06.2018r. pogadankę z uczniami na temat bezpieczeństwa podczas wakacji przeprowadziła p. Grażyna Rodzeń – pracownik Komendy Powiatowej Policji w Grajewie.

 

Samorząd Uczniowski na wycieczce w Warszawie

   Członkowie Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunami i członkami Młodzieżowej Rady Miejskiej w Szczuczynie wzięli udział w wycieczce do Warszawy zorganizowanej przez Urząd Miasta. Towarzyszył nam marszałek województwa podlaskiego pan Stefan Krajewski i burmistrz Szczuczyna pan Artur Kuczyński. Zwiedziliśmy Stare Miasto, Zamek Królewski oraz Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

Pielgrzymka uczniów klasy III do Gietrzwałdu

   W dniu 15 czerwca 2018 roku uczniowie klas III odbyli pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej pod opieką wychowawców pani M. Ramotowskiej, pani M. Tarnackiej oraz pani E. Bogdan i ks. Marcina Ołtarzewskiego. W czasie pobytu w Sanktuarium dzieci wraz z opiekunami wzięły udział we Mszy Św., zwiedzały kościół, poznały jego historię oraz historię objawień Matki Bożej. Dzień był pełen wrażeń i przeżyć zarówno dla dzieci jak i opiekunów.

Wycieczka do Augustowa, Suwałk i Studzienicznej

13.06.2018r. uczniowie klasy IIIa uczestniczyli w wycieczce do Augustowa, Suwałk i Studzienicznej.

Opiekunowie: Teresa Lidner, Monika Kalinowska

Wyprawa do kina

    W dniu 19. 06. 2018 r. dzieci  przedszkolne z grupy 0a, Ia i Ib  wybrały się do kina na film  pt.: „Wielka  wyprawa Oskara”. Główny bohater to chłopiec, którego marzeniem jest wyjazd na prerię wraz z mamą. Niestety tuż przed wakacjami mama Oskara powiadamia go o planowanej podróży do Ameryki. W tym czasie chłopcem ma się opiekować jego niezbyt towarzyski i gburowaty dziadek. Na szczęście Oskar poznaje Leviego i jego cierpiącego na krótkowzroczność konia. Wspólnie decydują się na przeprawę przez Ocean Atlantycki, żeby odszukać w Ameryce mamę Oskara.

Wych. M. Łepkowska , T. Galińska

Wycieczka do sali zabaw w Ełku

   15.06.2018r. dzieci z oddziałów przedszkolnych „0”A5 i „0”B wybrały się na wycieczkę do największej sali zabaw w Ełku „TROPICO”. Mogły tam uczyć się szybkiego przystosowywania do zmieniających się warunków. W czasie zabawy rozwijały swoją kreatywność i ekspresję pod czujnym okiem opiekunów: p. G. Kalinowskiej,  p. B. Januszewskiej i p. M. Kalinowskiej.

Wycieczka integracyjna SU

       8 czerwca członkowie Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunami byli na wycieczce integracyjnej w Ełku. Obejrzeli film pt. „Niewidzialny chłopiec” w Ełckim Centrum Kultury oraz zjedli obiad w Galerii Handlowej Brama Mazur.

V Szkolna Olimpiada Sportowa

      Przy lejącym się z nieba żarze w piątek 8 czerwca 2018 r. uczniowie kl. I-III uczestniczyli w V Szkolnej Olimpiadzie Sportowej pod hasłem ,,Sport, zdrowie, przyjaźń” zorganizowanej przez uczniów kl. III i ich wychowawczynie. Miała ona na celu integrację dzieci, rodziców i nauczycieli oraz zachęcenie do aktywnego spędzania wolnego czasu. Uroczystego rozpoczęcia olimpiady dokonała pani dyrektor Małgorzata Karwowska. Wzorując się na światowych olimpiadach, odśpiewano szkolny hymn olimpiady i zawodnicy złożyli przysięgę. W zmaganiach sportowych uczestniczyły 10-osobowe drużyny z klas I-III składające się z 5 uczniów i 5 rodziców. Każdy zespół z wielkim poświęceniem wykonywał zadania sportowe w kolejnych konkurencjach: skoki w workach, taczki (rodzic wiezie dziecko w taczce), toczenie piłki dołem między nogami w rozkroku i przeciąganie liny. Konkurencje te miały charakter zabawy, jednak wymagały od uczestników sprytu i dobrej kondycji. Emocje były niesamowite, udzielały się wszystkim zebranym na boisku szkolnym. Sportowcom kibicowały również dzieci z oddziałów przedszkolnych i dzieci młodsze. Po sportowych zmaganiach, sędziowie podsumowali punkty i ogłosili wyniki. Pani dyrektor Małgorzata Karwowska wraz z głównym sędzią p. Krzysztofem Jaworowskim udekorowała medalami  uczniów poszczególnych klas oraz rodziców biorących udział w konkurencjach. Wszystkim zawodnikom gratulujemy wysokich umiejętności sportowych. BRAWO!

  Serdecznie dziękujemy pani dyrektor, wychowawcom kl. I-III, członkom jury, p. Krzysztofowi Jaworowskiemu, p. Ireneuszowi Parypie, p. Arturowi Dobrzyckiemu oraz wszystkim przybyłym na olimpiadę.

 Organizatorzy: p. Teresa Lidner, p. Marianna Tarnacka, p. Maria Ramotowska

   

Szkolny Konkurs Kaligraficzny

   W dniu 6 czerwca 2018 r. odbyło się podsumowanie Szkolnego Konkursu Kaligraficznego. Organizatorami konkursu były p. Marianna Tarnacka i p. Małgorzata Łepkowska, a nad przebiegiem czuwała pani dyrektor Małgorzata Karwowska. Celem konkursu było rozbudzenie umiejętności kształtnego i pięknego pisania oraz rozpowszechnienie sztuki kaligrafii wśród uczniów. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie przepisać według podanego wzoru tekst przygotowany przez organizatorów. Prace oceniano w kategorii klas I, II i III. Po sprawdzeniu prac, biorąc pod uwagę kształt i proporcje liter, prawidłowość połączeń, czytelność pisma, rozmieszczenie tekstu, przestrzeganie liniatury, poprawność ortograficzną i interpunkcyjną oraz ogólne wrażenie estetyczne wyłoniono zwycięzców, przyznając dyplomy i nagrody książkowe. Nagrodzone oraz wyróżnione  prace zostały wyeksponowane na dolnym korytarzu naszej szkoły.

Wyniki Szkolnego Konkursu Kaligraficznego

   Dziękujemy pani dyrektor oraz wychowawcom klas I-III za wsparcie, a wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów edukacyjnych.

Organizatorzy: Marianna Tarnacka, Małgorzata Łepkowska

Wizyta przedszkolaków w Urzędzie Miasta w Szczuczynie

   Dnia 06.06.2018 r. dzieci przedszkolne z grupy 0a i 0b wybrały się do Urzędu Miasta w Szczuczynie. Głównym celem wizyty było spotkanie dzieci z burmistrzem miasta p. Arturem Kuczyńskim.

   Po krótkim powitaniu i wysłuchaniu piosenek zaprezentowanych przez każdą z grup przedszkolaków, burmistrz zapoznał dzieci ze swoją pracą i działalnością Urzędu. Maluchy z dużym zainteresowaniem słuchały, a także brały czynny udział w dyskusji.

   Na zakończenie spotkania pełnego wrażeń dzieci zostały obdarowane lodami oraz zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie z panem burmistrzem.

Dzień Dziecka

   Dnia 30.05.2018r. obchodzony był Dzień Dziecka  w grupie sześciolatków 0a. Tego dnia dzieci obejrzały spektakl edukacyjny o zdrowym odżywianiu, brały udział w pokazie tańców TAN-MUZ oraz zatańczyły „Taniec krasnali”. Na zakończenie wszyscy otrzymali miłą niespodziankę ufundowaną przez SM Mlekpol.

wych. M. Łepkowska

KOCHAM CIĘ MAMO

   W uznaniu za matczyny trud włożony w wychowanie dzieci, uroczyście obchodzony był w grupie 0a niezwykły dzień - ,,Dzień Mamy''.  

Wych. M. Łepkowska

„Czytanie na dywanie” w 0b

   29 maja dzieci z oddziału przedszkolnego 0b odwiedzili specjalni goście. Zaproszone osoby czytały dzieciom książki w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Słuchanie bajek, baśni i różnych opowieści sprawiło dzieciom wiele radości, za którą bardzo serdecznie dziękują.

Dzień Dziecka w SP Szczuczyn

   30.05.2018r. w naszej szkole obchodzono Dzień Dziecka. Uczniowie kl. I – III i dzieci z oddziałów przedszkolnych wesoło spędzały czas na sali gimnastycznej. Wszyscy obejrzeli inscenizację pt. „Marlenka” nt. zdrowego stylu życia w wykonaniu uczniów kl. IIIc pod opieką p. M. Ramotowskiej. Odbył się pokaz tańców „TanMuza”. Uczniowie poszczególnych klas wystąpili we własnych układach tanecznych, do których zapraszali koleżanki i kolegów obecnych na sali.

   Szczególną atrakcją i niespodzianką były paczki ufundowane przez prezesa Spółdzielni Mleczarskiej MLEKPOL w Grajewie p. E. Borawskiego, które otrzymali wszyscy uczniowie naszej szkoły.

Święto Rodziny w 0b

   25 maja w oddziale przedszkolnym 0b odbyło się Święto Rodziny. Wcześniej na zajęciach dzieci rozmawiały o rodzinie i zawodach wykonywanych przez rodziców. Zastanawiały się jak mogą pomóc w obowiązkach domowych i spędzać z nimi czas. Namalowały portrety, a w piątek zaprosiły rodziców do szkoły na uroczystość z okazji ich święta i wręczyły drobne upominki.

Wycieczka edukacyjna do Drozdowa

  W  dniu 23.05.2018 r. dzieci przedszkolne z grupy 0a, kl. Ia i Ib wybrały się na wycieczkę edukacyjną do Muzeum Przyrody w Drozdowie. Zobaczyły wystawy: ,,Ziołowe tajemnice'', ,,Rośliny lecznicze Doliny Narwi'', ,,Chatkę Zielarki'', ekspozycję  ,,Salon Dworski'', ,,Trofea Łowieckie'', oraz ,,Podwodny Świat Pięciu Kontynentów''. Następnie udały się do malowniczego parku, gdzie w towarzystwie potężnych, starych, rozłożystych drzew podziwiały urodę tego niezwykłego miejsca. Nawet obecność złośliwych komarów nie zepsuła im wspaniałej zabawy ani wyśmienitego nastroju.

wych. M. Łepkowska, T. Galińska

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

   Nasza szkoła przystąpiła do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i pozyskała 15000 zł na zakup nowych książek do biblioteki szkolnej. Uczniowie składali do biblioteki swoje propozycje książkowe, które chcieliby przeczytać lub polecić kolegom.

Spotkanie z wicemistrzem olimpijskim

   21 maja 2018 r. w Szkole Podstawowej w Szczuczynie, w ramach realizowanego projektu „Zapasy w każdej szkole”, gościliśmy wicemistrza olimpijskiego i wielokrotnego mistrza świata i Europy w zapasach w stylu klasycznym p. Andrzeja Suprona. Na spotkanie przybyli również marszałek województwa podlaskiego p. Stefan Krajewski i burmistrz Szczuczyna p. Artur Kuczyński.

   W trakcie spotkania odbył się pokaz zapaśniczych umiejętności naszych uczniów i absolwentów należących do MLUKS „Gwiazda”, których trenerem jest p. Grzegorz Zańko.

Papierosy a zdrowie

   W dniu 15 maja uczniowie klas VI i VII uczestniczyli w zajęciach profilaktycznych pt. „Papierosy tradycyjne i e-papierosy a ich wpływ na zdrowie”. Zajęcia były związane z nadchodzącym Światowym Dniem bez Tytoniu przypadającym na 31 maja.

Taneczne występy grupy 0a

   Taniec stanowi ten rodzaj sztuki,  który czyni dziecko wrażliwym na piękno, sprawiając, że poznawany świat staje się jeszcze bardziej interesujący. Dzieciaki z grupy 0a tym razem zatańczyły na uroczystości związanej z 98. rocznicą urodzin Św. Jana Pawła II.

                                                                     wych. M. Łepkowska

Kolejne sukcesy sportowe w grupie 0a

Serdecznie gratulujemy Amelce Łapińskiej za zajęcie I miejsca w  Biegu Papieskim.

                                                                                       wych.M. Łepkowska

Z wizytą w bibliotece

   16 maja dzieci z grupy 0a wybrały się do biblioteki szkolnej. Pani bibliotekarka w sposób interesujący opowiedziała jak można stać się czytelnikiem i  jak należy zachować się w bibliotece. Poznaliśmy różne rodzaje książek, a także zawody związane z ich powstawaniem.

                                                                                                 wych. M. Łepkowska

Jak wychować niestatycznego Polaka?- O rozwijaniu zainteresowań książkami w grupie przedszkolaków 0a

     Czytanie książek bardzo pozytywnie wpływa na rozwój dziecka. Dzieciaki, które obcują ze światem literatury, mają lepsze kompetencje językowe i bogatszą wyobraźnię niż ich rówieśnicy, którzy nie sięgają po książki. Nie sposób wymienić  wszystkich zalet czytania książek, ale musimy pamiętać, że dziecko lubi obserwować i naśladować dorosłych. Zadbajmy więc o to, aby dziecko zauważyło książki w rękach osób przebywających w jego otoczeniu. W myśl tej zasady słuchaliśmy tekstów literackich czytanych przez zaproszonych rodziców.

wych. M. Łepkowska

Maj z książką

   Dzieci z oddziału 0b poznały tajniki powstawania książki i jej znaczenia w życiu człowieka. Dowiedziały się, jakie są rodzaje książek, a także jakie zawody związane są z ich powstawaniem. Odwiedziły bibliotekę oraz księgarnię. Odświeżyły swój kącik czytelniczy o nowe publikacje. Tworzyły opowiadania w postaci historyjek obrazkowych, wymyślały bohaterów i wcieliły się w rolę ilustratorów i grafików.

Kto ty jesteś?

   W minionym tygodniu poznawaliśmy Polskę – jej legendy i symbole. Dowiedzieliśmy się, jak wygląda mapa Polski i co możemy z niej odczytać. Podążając szlakiem Wisły, omawialiśmy kolejne miasta oraz ich najbardziej znane zabytki. Dowiedzieliśmy się, że Polska leży w Europie, stolicą Polski jest Warszawa, w polskim godle jest orzeł biały, a flaga Polski jest biało-czerwona. Uczyliśmy się śpiewać hymn Polski, słuchaliśmy także hymnu Unii Europejskiej. Wzięliśmy też udział w  szkolnej uroczystości związanej z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.

„Nasza najpiękniejsza”

   W drugim tygodniu maja przedszkolaki z 0b czciły 100. rocznicę niepodległości Polski. Recytowały wiersze o Polsce, śpiewały piosenki i odbyły wędrówki po mapie do największych miast Polski. Wzięły udział w Szkolnym Przeglądzie Pieśni Patriotycznych.

Taneczne popisy przedszkolaków

    Muzyka, głęboko zakorzeniona w codziennej aktywności zabawowej dziecka przedszkolnego, pozwala mu na aktywne poznawanie świata, wzbogaca jego przeżycia oraz nadaje sens jego działaniom.
 Dzieci sześcioletnie z grupy 0a uświetniły swoim występem tanecznym happening z okazji imienin założyciela Szczuczyna.

Wychowawczyni  M. Łepkowska

Obchody 100-lecia niepodległości Polski

   09.05.2018r. w Szkole Podstawowej w Szczuczynie odbyła się uroczystość związana z obchodami 100-lecia niepodległości Polski. Wzięły w niej udział dzieci z oddz. przedszkolnych i uczniowie klas I-VII. Każdy zespół klasowy zaprezentował piosenkę lub wiersz o tematyce patriotycznej.

Koordynatorami przedsięwzięcia były p. Darosława Wojciechowska i p .Maria Jaworowska.

Spektakl w GCK w Grajewie

   W dniu 16.04.2018 r. grupa dzieci 5-letnich oraz chętni uczniowie klas I-III z opiekunami wybrali się do GCK w Grajewie na spektakl ,,Zaklęte granie” w wykonaniu aktorów Teatru ARTENES z Wrocławia. Bohaterami tej współczesnej baśni byli Tomek i Zuzia, którzy otrzymali w prezencie wymarzony tablet. Pewnego dnia dzieci łamią zasady właściwego korzystania z komputera i zaczynają grać bez ograniczeń. Spektakl ten bardzo podobał się odbiorcom. Obrazem, słowem i przykładem przypomniał o właściwych zasadach korzystania z komputera.

XI Gminny Przegląd Teatrzyków Dziecięcych

   27 kwietnia 2018r. w Szkole Podstawowej w Szczuczynie odbył się XI Gminny Przegląd Teatrzyków Dziecięcych „Przystanek BAJKA”.

Można było obejrzeć następujące spektakle:

 1. „Skąd się Wisła wzięła” – wystąpili uczniowie klasy IIa i IIIb pod kierunkiem p. Beaty Nagel i p. Marianny Tarnackiej.
 2. „Przyjaciele” – wystąpili uczniowie klasy Ia pod kierunkiem p. Teresy Galińskiej.
 3. „Kap, kap” – wystąpiły dzieci z oddziału przedszkolnego 0a pod kierunkiem p. Małgorzaty Łepkowskiej.
 4. „Kopciuszek” – wystąpili uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Niedźwiadnej pod kierunkiem p. Hanny Dzięgielewskiej i p. Brygidy Kurzątkowskiej.
 5. „Bajkowy teatrzyk” – wystąpili uczniowie klasy IIIc pod kierunkiem p. Marii Ramotowskiej.

   Na scenie wystąpiły również uczennice z klasy VIb, które zaśpiewały piosenkę „Zabawa w teatr” i piosenkę „Kolorowy wiatr” oraz uczennice z klasy VIIc w utworach na flażolet. Zaprezentowały się również dwie grupy taneczne dziewcząt z klasy IVc oraz z klasy VIIa. Uczniów do występu przygotowała p. Stanisława Piwko.

   Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji i przebiegu przeglądu, a w szczególności uczniom, którzy przez swoje talenty i pasje aktywnie włączają się w życie kulturalne szkoły.

Wycieczka do kina

      Dzieci  przedszkolne z grupy 0a, kl.I a i Ib w dniu 23.04.2018r. wybrały się do kina na film pt.:,, Alfie, mały wilkołak''. Film w przyjazny i niewymuszony sposób pokazuje, że odmienność nie jest powodem do wstydu, lecz szansą dającą nowe możliwości, uczy dzieci pracy  w grupie, w końcu inspiruje nauczycieli jak wspomagać rozwój podopiecznych, którzy sprawiają kłopoty. Dzieci z łatwością utożsamiają się z problemami  bohatera i empatycznie odczuwają jego mieszane uczucia. Alfie dobrze radzi sobie z kłopotami i lękiem przed odrzuceniem, dzięki czemu widzowie również zostają pokrzepieni i wzbogaceni o przekonanie, że każdy zasługuje na miłość, nawet jeśli czuje się odmienny. Film daje też okazję do rozmowy na temat obrony siebie i agresji: co mogę robić, gdy ktoś mi dokucza.

 Wychowawczynie: M. Łepkowska, T. Galińska

Szkolny Tydzień Profilaktyki – II edycja

   16 - 20.04.2018r.

   W tym roku szkolnym po raz drugi pedagog szkolny pani Ewa Dobrzycka wraz z Samorządem Uczniowskim zorganizowała Szkolny Tydzień Profilaktyki. Podjęte działania miały m. in. na celu uświadomienie uczniom różnego rodzaju zagrożeń oraz znalezienie skutecznych sposobów ich unikania. Hasło przewodnie tegorocznej edycji brzmiało: „ZDROWO – BEZPIECZNIE – ODPOWIEDIZLANIE”.

   Uczniowie uczestniczyli w warsztatach z pedagogiem szkolnym: klasy czwarte nt. „Co to znaczy być odpowiedzialnym?”, natomiast Samorząd Uczniowski nt. „Przyczyny agresji i sposoby jej przeciwdziałania”. Uczniowie chętnie zabierali głos w dyskusji i śmiało wyrażali swoje zdanie. Efektem ich pracy były rysunki i plakaty.

   Uczniowie klas V i VI wzięli udział w warsztatach z psychologiem nt. „Agresja – panuję nad emocjami”.

W szkole gościliśmy pana Michała Kaliszewskiego – ratownika medycznego OSP, który prowadził warsztaty z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej.

W ramach Szkolnego Tygodnia Profilaktyki realizowaliśmy również zagadnienia ogólnopolskiej kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł. Pogadanki z uczniami przeprowadzili wychowawcy. Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli plastyki przygotowali prace plastyczne na konkurs. Tematem w tym roku był „Autoportret”.

   Każdego dnia w ubiorze nauczycieli, uczniów i pracowników szkoły dominował wybrany kolor, co w sposób symboliczny łączyło nas we wspólnym działaniu i dążeniu do tego samego celu.

Uroczyste otwarcie "Sali Wspomnień"

   20 kwietnia 2018 r.  w Szkole Podstawowej w Szczuczynie odbyło się uroczyste otwarcie „Sali Wspomnień”, związane z obchodami Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

Edukacyjny program muzyczny

     5 marca 2018 roku uczniowie klas 0-III uczestniczyli w comiesięcznym programie muzycznym w wykonaniu artystów Agencji Artystycznej „Mat” pt. „Z wizytą u Pana Lutnika”. Po audycji uczniowie złożyli życzenia wielkanocne i wręczyli skromny upominek muzykom współpracującym z naszą szkołą od lat.

Program przedszkolnej edukacji antytytoniowej „Czyste powietrze wokół nas”

   Dzieci z oddziału  przedszkolnego 0a i Ob  przystąpiły  do realizacji Programu Przedszkolnej Edukacji Antytytoniowej „Czyste powietrze wokół nas” ogłoszonego przez Państwową Inspekcję Sanitarną. Program ma charakter profilaktyczny, skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym jak też wychowawców, rodziców i opiekunów.

Jego głównym założeniem jest ochrona dzieci przed szkodliwym wpływem dymu tytoniowego, a w szczególności wykształcenie u dzieci świadomej postawy ochrony własnego zdrowia w sytuacjach, gdy są skazane na bezpośredni kontakt z palącymi

Cele podejmowanych działań:

 • zwiększenie poziomu wiedzy nt. szkodliwości aktywnego i biernego palenia,
 • wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy,
 • zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach, lub gdy dorośli palą przy nich .

Dzięki tym zajęciom dzieci zwiększyły wiedzę dotyczącą szkodliwości dymu, obserwowały podczas wycieczki źródła dymu, rysowały różne źródła dymu, zapoznały się z postacią Dinusia. Prace plastyczne wykonane podczas zajęć dydaktycznych i zabaw plastycznych, zostały zaprezentowane na wystawie w naszych salach. Przedszkolaki bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach. Proponowane zabawy ruchowe , tematyczne konstruktywnie zainspirowały ich wyobraźnię.
   W celu podsumowania zdobytej wiedzy zorganizowano Quiz „Zgaduj- zgadula pt. O szlachetne zdrowie trzeba dbać”. Rywalizowały między sobą dwie grupy sześciolatków 0a i 0b. Poziom wiedzy był bardzo wyrównany.

                                                                             Wychowawczynie: M. Łepkowska i B.Januszewska

Szkolny Tydzień Profilaktyki

   Dzieci przedszkolne z grupy 0a brały czynny udział w Szkolnym Tygodniu Profilaktyki pt.:,, Zdrowo- Bezpiecznie- Odpowiedzialnie''. Jest to doskonała okazja by uczyć dzieci odpowiedzialności, tolerancji, otwartości na innych, akceptacji, współżycia w grupie rówieśniczej, niesienia pomocy innym. Ukoronowaniem Szkolnego Tygodnia Profilaktyki było otwarcie ,,Sali Wspomnień''.

Zajęcia kulinarne

   Przedszkolaki zapoznały się z „Piramidą żywienia” oraz koniecznością codziennego spożywania produktów mlecznych w różnej postaci. Przygotowały też wiosenne II śniadanie z „ulubionym twarożkiem”. Podczas przygotowywania zwracały uwagę na higienę i estetyczny wygląd kanapek z twarożkiem.

Gra w zielone

   Podczas gier i zabaw na świeżym powietrzu dzieci poznawały ulubione zabawy swoich rówieśników. Pełni zadowolenia i uśmiechu na twarzy rozwijały swoją sprawność fizyczną, pamiętały o zasadzie fair play oraz zachowaniu bezpieczeństwa w czasie zabaw.

Ogólnopolski konkurs z chemii Galileo 2018

   W dniu 06.03.2018r. 10 uczestników klas VII wzięło udział w ogólnopolskim konkursie z chemii Galileo 2018. Szkolnym koordynatorem konkursu była p. Hanna Mroczkowska.

   Miło nam poinformować, że na 979 uczestników konkursu zgodnie z ujętymi w regulaminie zasadami  uczeń naszej szkoły Bartłomiej Chmielewski zdobył 10. miejsce i został laureatem. Natomiast Julia Żebrowska, Natalia Bogdan oraz Kamil Perzanowski zostali wyróżnieni, reszta uczestników otrzymała dyplomy uznania.

   Wszystkim reprezentującym naszą szkołę serdecznie gratulujemy.

Malowane paluszkami

   Na zajęciach artystycznych przedszkolaki słuchając muzyki A. Vivaldiego z cyklu „Cztery pory toku” – „Wiosna” malowały prace metodą 10 palców. Sprawiło im to wiele radości i uśmiechu na twarzy.

Kolejny sukces w grupie 0a

      Serdecznie gratulujemy:

Julii Jagusz za zajęcie I miejsca

Michałowi Przyborowskiemu za zajęcie II miejsca

Krzysiowi Kowalskiemu oraz Hubertowi Romaniukowi za zajęcie III miejsca w konkursie wokalno-muzycznym MAT. Życzymy dalszych sukcesów.

                                                                                                             Wychowawczyni

Eksperymenty z jajkiem

   Wśród celów nauczania oraz standardów kształcenia bardzo ważne  miejsce zajmują zagadnienia dotyczące szeroko pojętego operowania informacją, jej pozyskiwania, przedstawiania i wykorzystywania. Do realizacji tych zamiarów doskonale nadają się wyniki eksperymentów i obserwacji. Na ich podstawie można wprowadzać pojęcia i wyrabiać nawyki z zakresu posługiwania się informacją.

   Tym razem przedszkolaki przeprowadziły eksperymenty z jajkiem.

SZKOLNY TYDZIEŃ PROFILAKTYKI - II EDYCJA

             „ZDROWO – BEZPIECZNIE – ODPOWIEDZIALNIE”

                          16.04.2018r. - 20.04.2018r.

                        Poznaj program i weź udział !

Słodka wycieczka – wizyta w Manufakturze Czekolady

  06.04.2018r. uczniowie klasy IIIa wzięli udział w warsztatach w Manufakturze Czekolady. Uczniowie poznali cały proces od ziarenka kakao do tabliczki czekolady, a następnie każdy własnoręcznie zrobił tabliczkę czekolady.

   W Warszawie zwiedzili jeszcze Grób Nieznanego Żołnierza. Dzieci wróciły pełne wrażeń.

Konkurs wiedzy bankowej

   05.04.2018r. w ramach działalności Szkolnej Kasy Oszczędności odbył się konkurs  wiedzy bankowej „Jeden z dziesięciu” pod patronatem Banku Spółdzielczego w Szczuczynie. Udział wzięli  uczniowie klas szóstych. Konkurs rokrocznie cieszy się dużym zainteresowaniem.

   Nad przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie : p. Mirosław Rainko – prezes BS w Szczuczynie , p. Małgorzata Karwowska – dyrektor ZSz-P. w Szczuczynie i p. wicedyrektor – Irena Markowska. Konkurs poprowadził p. Jacek Kowalewski.

   Zwyciężył uczeń klasy VIb – Tomasz Mioduszewski.

   Nagrody książkowe dla wszystkich uczestników konkursu ufundował prezes BS w Szczuczynie.

Kolejny sukces recytatorski w grupie 0a

   Serdeczne gratulacje składamy Rozalii Skrodkiej za zajęcie I miejsca,  Gabrysi Fadrowskiej za zajęcie III miejsca oraz Ksaweremu Galińskiemu i Karolince Kozikowskiej za zajęcie IV miejsca w konkursie recytatorskim o nagrodę Misia Wierszownisia. Rozalia Skrodzka będzie reprezentować naszą szkołę w Finale Wojewódzkim Konkursu Recytatorskiego Przedszkolaków „O złotą różdżkę Dobrej Wróżki”. Życzymy powodzenia!

                                                                                                           Wychowawczyni klasy 0a

Wiosenny spacer

   Po długiej zimie możemy się wreszcie nacieszyć ciepłym powietrzem. Korzystając z pięknego słońca dzieci z grupy 0a wyruszyły na wiosenny spacer, by zobaczyć i posłuchać, co zmieniło się w przyrodzie. Dotarliśmy również do parku, gdzie miło spędziliśmy czas na ulubionych zabawach.

Wielkanocne tradycje- grupa 0a

    W tym   tygodniu  grupa 0a  przygotowywała się do Świąt Wielkanocnych. Omawialiśmy polskie tradycje wielkanocne oraz symbolikę produktów  zgromadzonych w wielkanocnym koszyczku. Poznawaliśmy różne sposoby ozdabiania wielkanocnych jaj, a także rozmawialiśmy o ulubionym przez dzieci zwyczaju śmigusie-dyngusie.

 Z okazji Świat Wielkanocnych życzymy odpoczynku, oddechu, radości. Niech wszystko, co piękne, wydarzy się tej wiosny!

SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY „Przepis na szczęście rodzinne”

  27 marca uczniowie otrzymali nagrody za udział w szkolnym konkursie „Przepis na szczęście rodzinne” zorganizowanym przy współpracy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej oraz Zespołem Interdyscyplinarnym Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie Gminy Szczuczyn. Koordynatorem konkursu była Ewa Dobrzycka – pedagog szkolny.

  Nagrodzeni uczniowie:

Klasy I-III

Lp.

Imię i nazwisko

Klasa

Miejsce

1.

Kamil Sikorski

IIa

I

2.

Adam Orłowski

Ia

II

3.

Bartosz Borkowski

Ia

III

4.

Oliwia Giecelaman

Ib

wyróżnienie

5.

Karolina Kaczyńska

Ia

wyróżnienie

6.

Patryk Danowski

Ib

wyróżnienie

7.

Tomasz Mocarski

Ib

wyróżnienie

 

Klasy IV-VII

Lp.

Imię i nazwisko

Klasa

Miejsce

1.

Lena Galińska

Va

I

2.

Natalia Kozikowska

VIb

II

3.

Aleksandra Zalewska

VIb

III

4.

Krystian Dzięgelewski

Va

wyróżnienie

 

Tradycje wielkanocne w 0b

„Pisanki, pisanki

jajka malowane

nie ma Wielkanocy

bez barwnych pisanek”

   W okresie przedświątecznych przygotowań dzieci z oddziału 0b poznały tradycje i zwyczaje wielkanocne. Chętnie uczestniczyły w zajęciach rozwijających ich kreatywność.

   Wszystkim życzymy zdrowych i wesołych świąt.

Sukcesy w grupie 0a

  Serdecznie gratulujemy Paulince Dzięgielewskiej za zajęcie I miejsca w konkursie recytatorskim pt.:,, Dar Niepodległości''. Równie godnie reprezentował naszą klasę Pawełek Sieredziński. Życzymy dalszych sukcesów.

wychowawczyni M.Łepkowska

Z wizytą w kwiaciarni

   Dzieci z grupy 0a wybrały się do kwiaciarni. Pani Ania  pokazała  najpiękniejsze kwiaty wiosenne w różnych kompozycjach, opowiadała o gatunkach kwiatów oraz o sposobach ich pielęgnacji. Poznaliśmy też nazwy niektórych roślin doniczkowych. Do naszego kącika przyrody zakupiliśmy żonkile, które będą  prawdziwą ozdobą.

Kiermasz wiosenny

    W piątek 23.03.2018r. Samorząd Uczniowski zorganizował sprzedaż wykonanych własnoręcznie kartek i dekoracji świątecznych. Gromadzone w ten sposób fundusze na książeczce SKO są wykorzystywane na ich potrzeby przy organizacji różnych przedsięwzięć. Uczniowie mają również ogromną satysfakcję, że potrafią sami zarobić pieniądze dzięki własnej pracy i kreatywności.

Eksperymenty klasy 0a

  Najbardziej lubimy, kiedy nauka łączy się z zabawą. Zamieszczony poniżej eksperyment ma na celu zainspirowanie młodych badaczy do odkrywania tajemnic z zakresu różnych dziedzin nauki, ale też do zgłębiania wiedzy z różnych źródeł informacji naukowej oraz do postrzegania warzyw nie tylko jako źródła cennych składników naszej diety.

Powitanie wiosny – zielony dzień w zerówce

     W dniu 21.03.2018r.dzieci z grupy 0a powitały wiosnę. Wiosna to jedna z najpiękniejszych pór roku, dlatego pierwszy dzień wiosny jest bardzo radosny i wyczekiwany przez wszystkie dzieciaki.

Powitanie wiosny w oddziale 0b

   21 marca dzieci z oddziału 0b pożegnały zimę, a przywitały wiosnę. Przebrały się na zielono i wzięły udział w grach i zabawach przygotowanych przez SU. Na zajęciach dydaktycznych posadziły w klasie kwiaty.

 

Witamy wiosnę

   W tym roku wiosnę przywitaliśmy wspólną zabawą. Uczniowie konkurowali w kilku nietypowych dyscyplinach, takich jak: rzut w dal kapeluszem, turlanie jajka, przenoszenie piłeczki pingpongowej na łyżce, rzut do celu ziemniakiem oraz chodzenie na obcasach. Był też wiosenny pokaz mody oraz „Randka w ciemno”. Konkurs na najbardziej „zieloną klasę” wygrała VIIb. Uczniowie otrzymali zegar ścienny i dyplom. Organizacją i prowadzeniem zajął się Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami p. Ewą Dobrzycką i p. Barbarą Milewską.

  

Sukces Oliwii

 Uczennica klasy Va Oliwia Kaliszewska zajęła II miejsce w kategorii klas IV – VII w I Przeglądzie Pieśni Wielkopostnych.

Nasi absolwenci – naszą dumą

   15 marca 2018 r. gościł u nas absolwent naszej szkoły Amadeusz Tański. Pan Amadeusz ukończył WSOSP w Dęblinie i jest obecnie pilotem. Nie tylko pilotuje samoloty pasażerskie, ale jest również instruktorem młodych adeptów tego zawodu.

   O swojej drodze po wszystkich szczeblach edukacji oraz obecnej pracy opowiadał uczniom klas VI i VII. Podczas spotkania uczniowie zadawali wiele pytań, szczególnie dotyczących pilotażu.

Mamy nadzieje, że to spotkanie będzie inspiracją dla naszych uczniów do rozwijania własnych pasji i talentów.

 

Szkolny Konkurs Recytatorski Wierszy Patriotycznych

   14 marca 2018 r. w Szkole Podstawowej w Szczuczynie odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski Wierszy Patriotycznych w kategoriach wiekowych: oddziały przedszkolne 5-latków i 6-latków, klasy I – III, klasy IV – VI, klasy VII.

   Interpretacje wierszy prezentowane przez dzieci i uczniów były bardzo ciekawe i wszystkim się podobały. Komisja konkursowa wyróżniła najlepszych wykonawców. Będą oni reprezentować naszą szkołę na obchodach Miesiąca Języka Ojczystego w PG w Szczuczynie.

Pierwiosnek

PIERWIOSNEK - W.Broniewski
   Jeszcze w polu tyle śniegu,
   Jeszcze strumyk lodem ścięty,

   A pierwiosnek już na brzegu
   Wyrósł śliczny, uśmiechnięty.
        Witaj, witaj, kwiatku biały,
        Główkę jasną zwróć do słonka,
        Już bociany przyleciały,
        W niebie słychać śpiew skowronka.
   Stare wierzby nachyliły
   Miękkie bazie ponad kwiatkiem:
   Gdzie jest wiosna? Powiedz, miły,
   Czyś nie widział jej przypadkiem?
        Lecz on, widać, milczeć wolał.
        O czym myślał-któż to zgadnie?
        Spojrzał w niebo, spojrzał w pola,
        Szepnął cicho:-Jak tu ładnie...

    Wiersz Wł. Broniewskiego był inspiracją do wykonania przepięknych prac przez dzieci z oddziału przedszkolnego 0a.

Wychowawczyni M. Łepkowska

Dni Otwarte w 0b

   W dniach 12-13 marca w oddziałach przedszkolnych przy Szkole Podstawowej w Szczuczynie odbyły się Dni Otwarte. Rodzice zwiedzali szkołę i pracownie dydaktyczne, byli też obserwatorami zajęć, gier i zabaw dzieci w ciągu całego dnia.

Nasze chłopaki to fajne przedszkolaki

   Dziewczynki z grupy 0 a nie zapomniały o ważnym dniu jakim jest Dzień Chłopaka. Od samego rana w tajemnicy przygotowały dla chłopców piękne, laurki, zaśpiewały sto lat, a także nie zapomniały o słodkim poczęstunku.

Wychowawczyni gr.0a

Wiosenna dekoracja

Nasz dolny korytarz cieszy oczy piękną dekoracją kwiatową.

W Teatrze Lalki i Aktora w Łomży

   W dniu  06.03. 2018r. dzieci przedszkolne z oddziału gr. 0a wraz z uczniami klasy Ia udali się do Teatru Lalki i Aktora w Łomży na spektakl pt.: „Pippi”. Jest to historia dziewięcioletniej dziewczynki o marchewkowych włosach splecionych w  warkocze i z mnóstwem piegów na twarzy. Jej zachowanie i wypowiedzi często obnażają hipokryzję dorosłych, dbających bardziej o zewnętrzne pozory niż wyższe wartości.

Wychowawczynie gr.0a i klasy Ia

Dzień Kobiet w 0b

   W dniu 8 marca chłopcy z oddziału 0b złożyli życzenia i wręczyli kwiatki dziewczynkom z okazji ich święta.

Kwiaty dzieci z oddziału 0a

   W dniu 05.03.2018r. w ramach zajęć plastycznych dzieci z grupy 0a wykonały pierwsze wiosenne kwiaty, które zdobią korytarz szkolny.

W oczekiwaniu na wiosnę

W oczekiwaniu na wiosnę dzieci z oddziału 0b wykonały kwiaty, którymi udekorowały klasę.

Projekt „Instaling”

   Od września 2018 r. uczniowie naszej szkoły przystąpią do innowacyjnego projektu nauki słówek z języka angielskiego i niemieckiego „Insatling”. Od marca 2018r. uczniowie klas siódmych są powoli wdrażani w naukę i obsługę swojego profilu na stronie instaling.pl.

Kosmiczna wyprawa

   W pierwszych dniach marca dzieci z 0b poznawały tajemnice kosmosu, nazwy obiektów i położenie planet. W czasie zajęć konstruowały rakiety według własnych pomysłów i wyobraźni.

Kuchenne rewolucje klasy IIIc

   Dnia 3 marca 2018 roku uczniowie klasy III c wzięli udział w warsztatach kulinarnych. Dzieci pracowały w grupach. Efektem pracy była sałatka jarzynowa i owocowa. Warsztaty poprowadziła wychowawczyni Pani Maria Ramotowska.

Żyjemy zdrowo, kolorowo

   Uczniowie klasy III c wykonali piramidy zdrowia na zajęciach plastycznych. Celem zajęć było propagowanie wśród uczniów zdrowego stylu odżywiania.

Wieści z 0b

   Dzieci z oddziału przedszkolnego 0b aktywnie spędzają czas. Nawiązują nowe kontakty, zdobywają wiedzę w czasie zabaw i zajęć. Chętnie zwiedzają i poznają swoją miejscowość. Uczestniczą w wycieczkach i spotkaniach z ciekawymi ludźmi.

Wizyta ucz. kl. III b w Bibliotece-CK w Szczuczynie

   W dniu 14 lutego 2018 r. ucz. kl. III b wraz z wychowawczynią, korzystając z zaproszenia Biblioteki-CK w Szczuczynie udali się z wizytą na dyskusję nt. ,,Walentynki w Polsce i na świecie”. Uczniowie wykazali się dużą aktywnością na ten temat. Na zakończenie pan Andrzej Kosmowski podarował uczniom  BEZPŁATNY BILET ROCZNY do Biblioteki – Centrum Kultury, uprawniający do korzystania z zajęć, książek, czasopism i sprzętu multimedialnego. 

   Serdecznie dziękujemy za zaproszenie, wspólną rozmowę  i wspaniałą zabawę.

 Uczniowie i wychowawczyni kl. III b – M. Tarnacka

Konkurs plastyczny klas III

   W ramach realizacji ,,Programu dla szkół” przeprowadzono wśród uczniów klas III SP w Szczuczynie konkurs plastyczny. Miał on na celu promowanie zdrowej diety poprzez systematyczne spożywanie przez uczniów owoców, warzyw, mleka i produktów mlecznych.

   Prace oceniało jury w składzie: główny koordynator programu p. Maria Szurna, pedagog p. Ewa Dobrzycka, n-l kształcenia zintegrowanego p. Beata Nagel.

   I miejsce komisja przyznała kl. III b - wych. Marianna Tarnacka, II miejsce kl. III a - wych. Teresa Lidner,  III miejsce  kl. III  c - wych. Maria Ramotowska.

   Nad przebiegiem konkursu czuwała pani Marianna Tarnacka. Bardzo dziękuję wszystkim uczestnikom konkursu za udział oraz zaangażowanie i życzę dalszych sukcesów.

Szkolne Walentynki

         W Dniu Świętego Walentego uczniowie mieli możliwość przesłać sobie wyrazy sympatii korzystając z Poczty Walentynkowej zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski. W wystroju szkoły dominował kolor czerwony, serduszka i baloniki. Panował przyjazny, radosny nastrój wśród uczniów. Nie zabrakło też kiermaszu z pięknymi kartkami wykonanymi przez uczniów.

KONKURS PLASTYCZNY „Przepis na szczęście rodzinne”

   Samorząd Uczniowski ogłasza konkurs plastyczny „Przepis na szczęście rodzinne”. Konkurs realizowany jest w ramach Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie w Gminie Szczuczyn na lata 2018-2023.

Regulamin konkursu

Żywa lekcja historii – „Polski sarmatyzm”

   14 lutego 2018 roku w murach naszej szkoły ponownie gościliśmy grupę rekonstrukcyjną Bractwa Rycerskiego z Jacentym Ordowskim na czele. Nasi znamienici goście zaprezentowali pokaz historyczny pod hasłem „Polski sarmatyzm”. Na widowni zasiedli uczniowie klas IV - VII.

    Pan Jacenty Ordowski w barwny i ciekawy sposób przybliżył uczniom naszej szkoły okres narodzin stanu szlacheckiego w Polsce. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z  elementami stroju szlachcica, poznać obyczaje, kulturę i rolę jaką odgrywała szlachta w dawnej Polsce. Nie tylko słuchali, ale też czynnie brali udział w spotkaniu. Mogli  przekonać się, ile ważyła zbroja husarza i broń ówczesnej piechoty. W trakcie pokazu przymierzali stroje polskiej szlachty, żołnierza piechoty wybranieckiej, czy też rycerza husarii.

   Pełna humoru  i niecodzienna lekcja historii spotkała się z żywą reakcją i dużym zainteresowaniem wśród uczniów.

Spotkanie z muzyką - styczeń 2018

Wizyta kolędowa w SP Szczuczyn

   13 lutego2018 r. odbyło się spotkanie nauczycieli i pracowników Szkoły Podstawowej w Szczuczynie z proboszczem parafii Szczuczyn ks. Jackiem Majkowskim. Było to pierwsze takie spotkanie po objęciu przez ks. J. Majkowskiego parafii w Szczuczynie. Po wspólnej modlitwie nastąpiło „zapoznanie” z nauczycielami i pracownikami szkoły, a następnie z racji ostatków rozmawiano przy kawie, herbacie i pysznych pączkach.

   Dziękujemy księdzu proboszczowi za otwartość i chęć niesienia nam wsparcia duchowego.

Warsztaty kulturalne

   13 lutego 2018 r. w Szkole Podstawowej w Szczuczynie odbyły się warsztaty kulturalne podejmujące cztery ciekawe tematy: „ Klasowe spotkanie z obrazami wybitnych artystów”, „Teatr to dziwny, teatr szalony”, Zabawy z powietrzem”, „Miniogródek w słoiku”. Warsztaty prowadzili uczniowie klasy VIIa oraz trzy uczennice z klasy Vb. Wsparcia merytorycznego i praktycznego udzielili im nauczyciele: Irena Markowska, Teresa Pieńczykowska, Stanisław Pieńczykowski, Elżbieta Bogdan.

   Na warsztaty o tematyce muzealno – teatralnej zaproszono uczniów klas piątych. Pod kierunkiem starszych koleżanek i kolegów interpretowali oni wybrane obrazy oraz uczyli się trudnej sztuki aktorstwa.

   W zabawach z powietrzem uczestniczyli uczniowie klas czwartych. Zaprezentowano im wiele ciekawych doświadczeń. Sami również mogli odkrywać inspirujące właściwości powietrza. Następnie grupy uczniów wykonywały wspólnie miniogródki, które znalazły swoje miejsce w pracowni biologicznej, gdzie pozostaną pod czujnym okiem wykonawców.

   Prowadzący warsztaty uczniowie czerpali swoje pomysły z doświadczeń i przeżyć, których dostarczyła im wycieczka do Warszawy zorganizowana przez Stowarzyszenie Samorządów Dorzecza Biebrzy w ramach projektu „Otwarci na kulturę” pod patronatem Fundacji PZU.

   Dla wszystkich uczestników warsztatów był to dzień niezapomnianych wrażeń, otwarcia się na poznawanie tego co nowe, nieznane, pozornie nieciekawe. Dziękujemy wszystkim za aktywny udział.

List do rodziców

Temat tygodnia: BABCIA I DZIADEK

Tematy dni: Dom rodzinny; Zabawy z babcią i dziadkiem; Upominki dla babci i dziadka; Upominki dla babci i dziadka; Dzień Babci i Dziadka

 

Drodzy Rodzice,

w minionym tygodniu rozmawialiśmy na temat starszych ludzi, zastanawialiśmy się, dlaczego i jak powinniśmy im pomagać. Formułowaliśmy zasady kulturalnego zachowania wobec starszych osób. Rozmawialiśmy na temat roli, jaką odgrywają w życiu rodziny dziadkowie i rozmawialiśmy o ich zabawach z dzieciństwa. Malowaliśmy portrety swoich dziadków. Uczyliśmy się wierszy, rymowanek i piosenek z okazji Dnia Babci i Dziadka. Przygotowaliśmy na tę okoliczność upominki i przedstawienie. Doskonaliliśmy umiejętność przeliczania w zakresie 4. Podczas zabaw matematycznych dokładaliśmy, odkładaliśmy, klasyfikowaliśmy, przeliczaliśmy i stopniowaliśmy wielkość w zakresie 4. Poznaliśmy literę b, B występującą w wyrazach: balon, Beata. Uczyliśmy się wysłuchiwać głoskę b na początku, w środku i na końcu podawanych wyrazów. Próbowaliśmy czytać wyrazy z poznanych liter: O, A, L, M, E, T, D, I, K, U, P, Y, B.

 

Dobre pomysły dla mądrych rodziców, czyli jak spędzać czas z dzieckiem.

 • Wspólne przygotowanie upominków, laurek dla dziadków.
 • Wspólne zabawy na śniegu.
 • Zabawy utrwalające w pamięci kształt cyfry 4: wyszukiwanie przedmiotów zbliżonych kształtem do cyfry 4, pisanie cyfry 4 po piasku, kaszy, układanie cząstek warzyw i owoców w kształt cyfry 4.
 • Zabawy w wysłuchiwanie poznanych głosek, w tym w szczególności głoski b.
 • Zabawy w wyszukiwanie w wyrazach poznanych liter, w tym w szczególności litery B, b.
 • Czytanie książek – opowiadań i wierszy, wspólne śpiewanie piosenek.

W karnawale same bale

  W dniu 18.01. 2018r. w zerówkach gr.0a i 0b odbyła się choinka. Wspólnej zabawie towarzyszyła wesoła muzyka oraz przepiękne dekoracje. Dzieci przebierane w stroje ulubionych bohaterów z bajek bawiły się wyśmienicie. Towarzyszyła nam atmosfera przyjaźni i radości.

                                                                                           Wychowawczynie gr.0a i 0b

„Wyspa Szczęścia” - 10 edycja

     To już 10 edycja programu wychowawczo – profilaktycznego „Wyspa Szczęścia” realizowanego w klasach czwartych. Program został opracowany przez pedagoga szkolnego w 2008 roku, od tego czasu wdrażany jest każdego roku w grupie chętnych uczniów.   

     W tym roku w zajęciach uczestniczyło 14 uczniów, którzy poprzez zabawę, rozważania, dyskusje rozwijali prospołeczne postawy, umiejętność komunikowania się i nieagresywnego rozwiązywania konfliktów. Uczniowie otrzymali Certyfikaty, efekty ich pracy można obejrzeć na gazetce szkolnej.

Choinka klas I-III

Kiermasz kartek

       W środę 17.12.2018 roku uczniowie Samorządu Uczniowskiego zorganizowali kiermasz kartek na Dzień Babci i Dziadka. Własnoręcznie zrobione kartki rozeszły się bardzo szybko.

Happening „Zielona Ziemia”

       Klasa VIb w ramach godzin plastyki przygotowała ekologiczny happening pod hasłem „Zielona Ziemia”. Uczniowie podczas długiej przerwy na szkolnym korytarzu zachęcali kolegów i koleżanki z innych klas do postaw proekologicznych: dbania o środowisko, ochrony lasów, zieleni i zbiorników wodnych. Uczniowie zwrócili uwagę na ważne zjawiska zagrażające naszemu zdrowiu, takie jak smog, zanieczyszczenia wód. Proponowali ciekawe rozwiązania technologiczne, np. wykorzystanie wodoru, jako paliwa. Uczniowie starali się dotrzeć z informacjami do jak największej liczby osób, w tym celu rozdawali ulotki z informacjami, rozwiesili plakaty, przygotowali transparenty, starali się zwrócić na siebie uwagę strojem i przygotowanymi gadżetami. Nad realizacją przedsięwzięcia czuwała p. Ewa Dobrzycka.

Dyktando o tematyce bankowej

   15.01.2018r. chętni uczniowie klas III pisali dyktando o tematyce bankowej. Najlepiej napisali: Weronika Trojanowska III c, Aleksandra Sosnowska III a, Rafał Bogdan III b, Emilia Trojanowska III b, Jakub Skrodzki  III c, Paweł Sosnowski III a.

„Otwarci na kulturę” – wycieczka do Warszawy

   9 stycznia uczniowie klasy 7a i 5b w nagrodę za aktywną postawę społeczną pojechali na wycieczkę do Warszawy. Ich wyprawa zorganizowana została w ramach projektu „Otwarci na kulturę” realizowanego przez Stowarzyszenie Samorządów Dorzecza Biebrzy.

   Zwiedzanie stolicy rozpoczęto od wizyty w Centrum Nauki Kopernik. Uczniowie z zaciekawieniem przyglądali się działaniu różnych urządzeń, przeprowadzali doświadczenia.

   Po obiedzie w Centrum udali się na spektakl „Mały Książę” w Teatrze Muzycznym Roma. Z zapartym tchem śledzili przygody Księcia, w którego rolę wcielił się ich rówieśnik Franciszek Dziduch. Gra aktorów, a szczególnie Franka oczarowała widzów.

   Z Teatru udali się do Muzeum Narodowego, gdzie wzięli udział w lekcji muzealnej o obrazach. Pani Kustosz szczegółowo omówiła z nimi kilka dzieł, m.in. J. Matejki „Bitwę pod Grunwaldem”, J. Mehoffera „Dziwny ogród”, a także średniowieczny „Tryptyk Jerozolimski”.

Projekt "Otwarci na kulturę"

Ubieramy choinkę

Załóż choinko śnieżne koronki.

Przypnij jabłuszka, świeczki i bombki.

Na szklanych dzwonkach zagraj cichutko.

Niech wieczór pachnie zieloną nutką.

   Choinka jest nieodłącznym elementem Bożego Narodzenia, a dzień ubierania choinki jest dniem wyjątkowym. Wspólne ozdabianie drzewka najwięcej radości sprawia dzieciom. Przyjemność jest tym większa, gdy pośród kolorowych świecidełek najmłodsi odnajdą samodzielnie wykonane przez siebie ozdoby.

Wychowawczyni gr. 0a

Kiermasz bożonarodzeniowy

    W okresie przedświątecznym Samorząd Uczniowski zorganizował Kiermasz bożonarodzeniowy. Dekoracje świąteczne własnoręcznie wykonali uczniowie. Sprzedażą zajęły się Ania Orłowska, Natalia Niebrzydowska i Weronika Rózio.

,, Hej kolęda, kolęda''

   Śpiewanie kolęd należy do jednego z najpiękniejszych zwyczajów Bożego Narodzenia. W dniu 20.12.2017r. w naszej szkole odbyło się szkolne  śpiewanie kolęd i pastorałek. Dzieci przedszkolne z grupy 0a zaśpiewały kolędę ,,Dzisiaj w Betlejem''.  Pieśni wprowadziły  nas w niepowtarzalny nastrój podkreślający ważność świątecznego wydarzenia, rodzinnego spotkania, wspólnoty i bliskości. Mówiły o królach, pasterzach, grudniowym mrozie. Przemawiały do wszystkich.

                                                                                                                     Wychowawczyni gr.0a

Świąteczne kolędowanie

   W dniach 20 grudnia i 21 grudnia uczniowie klas 0 – III oraz klas IV – VIII spotkali się by wspólnie śpiewać kolędy. Spotkania rozpoczęło wniesienie przez harcerzy światełka pokoju. Następnie uczniowie poszczególnych klas śpiewali wybraną przez siebie kolędę. Oczywiście każdy mógł włączyć się w śpiew. W dalszej części spotkań uczniowie i nauczyciele składali sobie nawzajem życzenia oraz dzielili się opłatkiem. Wszyscy poczuli bliskość świąt i radość ze wspólnego ich przeżywania.

   

"Wszyscy wszystkim ślą życzenia"

    Dzieci sześcioletnie  z grupy 0a wykonały karty bożonarodzeniowe, na których umieściły wiele symboli świątecznych. Zwyczaj wysyłania kart  to jeden z najsympatyczniejszych sposobów składania sobie życzeń. Warto o nim pamiętać.

„Na skrzydłach przyjaźni”

   Uczniowie naszej szkoły: Julia Milewska z kl. VIa, Julia Sawicka z kl. IIIb i Rafał Bogdan z kl. IIIb  zostali nagrodzeni w konkursie „Na skrzydłach przyjaźni” zorganizowanych w ramach kampanii „ZACHOWAJ TRZEŹWY UMYSŁ”

Mikołajki w Ib

   W naszej szkole już od rana panowała świąteczna atmosfera. Tradycyjnie, jak co roku o tej porze, przybył do nas Święty Mikołaj z workiem pełnym niespodzianek. Obdarował też uczniów ciepłymi słowami, za co składamy serdeczne podziękowania. Dla wszystkich był to dzień pełen radości i uśmiechu.

"W krainie baśni"

W dniu 5.12.2017r. dzieci z oddziału przedszkolnego gr. 0a oraz uczniowie klasy pierwszej wybrali się do CK w Ełku na przedstawienie pt.: ,,W krainie baśni’’. Klasyczna bajka, jaką zaprezentowali artyści naszym widzom sprawiła wszystkim wiele radości. Urocza dziewczynka w czerwonym kapturku, zatroskana mama, sprytny gajowy, schorowana babunia, no i przebiegły wilk, który dostał nauczkę – to postacie, które od wielu lat wprawiają w zachwyt dzieci.  Z uśmiechem na ustach  i  z morałem  w pamięci wróciliśmy do szkoły.

Pierwszy śnieg

   Uczniowie klasy III c pod opieką Pani Marii Ramotowskiej podczas zabaw na śniegu.

Spotkanie z Mikołajem

   W dniu 6 grudnia 2017 r. uczniów klasy III b odwiedził Mikołaj, sprawiając im miłą niespodziankę. To spotkanie z postacią kochającą dzieci dostarczyło im wiele radości.

Wycieczka do Białegostoku

.

Święto Chleba

  W dniu 30 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Święto Chleba.

Andrzejki

29 listopada odbyły się andrzejki, które zorganizował Samorząd Uczniowski.

Wróżby andrzejkowe w klasie III b

Zabawa andrzejkowa

   28 listopada 2017r. uczniowie klas 0 – III wzięli udział w zabawie andrzejkowej. Dzieci, kultywując tradycje związane z wigilią św. Andrzeja, losowały wróżby przepowiadające przyszłość. Uczniowie wraz ze swoimi opiekunami tańczyli i bawili się wspólnie przy dźwiękach muzyki.

                                                                                   T. Lidner

Pod parasolem życzliwości

    Życzliwość to  jeden z najbardziej deficytowych produktów na rynku promowanych przez współczesność  wartości. Serdeczność i  życzliwość wobec innych  okazuje się  dobrym słowem i dobrym czynem. Przy tym szanuje drugiego człowieka. Stara się go zrozumieć, jest wobec niego pełen empatii, potrafi  współczuć, pochylić się nad istotą problemu, doradzić. W trudnych sytuacjach dla innych  jest w stanie wykazać się nie tylko skutecznością działania, ale potrafi być wyrozumiały i dyskretny. W niezręcznych okolicznościach wykazuje się dyplomacją, zachowuje takt i umiar. Nie wyśmiewa, nie obgaduje, nie oczekuje w zamian niczego.

   21 listopada 2017 r. w grupie  przedszkolnej 0a  obchodzony był  DZIEŃ  ŻYCZLIWOŚCI  I POZDROWIEŃ. W tym  dniu  dzieci rozmawiały na temat życzliwości, dobroci, tolerancji, o znaczeniu magicznych słów dziękuję, proszę, przepraszam.  Okazywaliśmy życzliwość za pomocą prostych środków wyrazu. Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień zagościł na stałe w przedszkolnym harmonogramie imprez. Obchodzenie tej uroczystości jest wyjątkowo miłe i przyjemne.

                                                                                         wychowawczyni gr. 0a

Dzień Pluszowego Misia w klasie III b

   ,,Czy to kiedyś, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś. Aby pamiętać o tym bliskim uczniom święcie, po przypomnieniu historii misia i wysłuchaniu piosenek o tej tematyce, uczniowie na zajęciach plastycznych w grupach wykonali misie według własnego pomysłu. Praca ta dostarczyła wszystkim wiele wspomnień i radości. Prace uczniów zostały wyeksponowane na korytarzu.

Dzień Życzliwości 2017

     We wtorek 21 listopada przyłączyliśmy się po raz piąty do obchodów  Międzynarodowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień. Przypominamy tego dnia całej społeczności szkolnej o tym, jak ważna jest życzliwość i uśmiech w codziennym życiu. Zachęcamy uczniów, aby jak najczęściej czynili drobne gesty życzliwości: dobre słowo, pomoc komuś czy uśmiech sprawiają, że nasze życie staje się lepsze, przyjemniejsze.

  Tego dnia w naszej szkole dominował kolor żółty. Wychowawcy i nauczyciele rozmawiali z uczniami o przejawach życzliwości, przy okazji powstały piękne prace plastyczne, które zdobią korytarz szkolny. Na drzwiach klas rozwieszone zostały karteczki do wyrywania z miłymi słowami, które dzieci sobie wzajemnie przekazywały. Uczniowie Samorządu Uczniowskiego wręczyli dyrekcji, nauczycielom i pracownikom słoneczniki, które sami wykonali.  Przekazywali także serduszka z mottem Antony de Mello: „Nie proś świata, aby zmienił się na lepsze, to Ty zmień się pierwszy.”

  Do naszej akcji włączyli się również rodzice. Niezastąpione mamy naszych uczniów upiekły przepyszne ciasta. Dochód ze sprzedaży wypieków przeznaczony będzie na pomoc potrzebującym uczniom naszej szkoły.

       

SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY „ZNAM SWOJE PRAWA”

  20 listopada 2017 r. obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Święto to zostało ustanowione - na wniosek Rzecznika Praw Dziecka - przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2014 r. Upamiętnia ono uchwalenie Deklaracji Praw Dziecka w 1959 roku a także Konwencji o Prawach Dziecka w 1989 roku. To dokumenty, których celem jest zapewnienie jak najlepszej ochrony i opieki najmłodszym.

   Nauczyciele, wychowawcy rozmawiali z uczniami o ich prawach zawartych w Konwencji o Prawach Dziecka. Ogłosiliśmy również konkurs plastyczny pod hasłem „Znam swoje prawa”.

   Wszyscy uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie otrzymają nagrody i drobne upominki na uroczystości zorganizowanej z okazji „Święta Chleba”, która odbędzie się 30 listopada o godzinie 11:00 na nowej sali gimnastycznej.

UCZNIOWIE NAGRODZENI

W Muzeum Pożarnictwa w Szczuczynie

   Dnia 17.11.2017r. dzieci przedszkolne  z oddziału  a i b udały się na spacer do Muzeum Pożarnictwa  w Szczuczynie.  Zobaczyły  tam liczne eksponaty i pamiątki związane z historią straży pożarnej w Szczuczynie. Po muzeum oprowadzał nas przewodnik pan Andrzej Szabelski.

Wychowawczynie  oddziałów  przedszkolnych gr. a i b

Spacer na pocztę

   W dniu 10.11.2017r. dzieci z grupy 0a wybrały się na pocztę w celu wysłania swoich prac na  wojewódzki konkurs plastyczny pt.: ,,Za co kocham Polskę’’. Wszystkim życzymy powodzenia.

Wizyta w pracowni historycznej

   W dniu 09.11.2017r.dzieci przedszkolne z grupy 0a udały się z wizytą do pracowni historycznej w celu obejrzenia przedmiotów i narzędzi, których używali ludzie mieszkający na wsi.

   Dzieci dotknęły żelazka z duszą, obejrzały żarna do mielenia zboża, sierp, stare naftowe lampy,  tarę na  której gospodynie prały pościel. Spore zainteresowanie wzbudził też drewniany piórnik.

Obchody Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej w Szczuczynie

„Jaś i Małgosia uczą oszczędzania”

   30.10.2017r. w ramach oszczędzania w SKO uczniowie kl. III c  pod opieką pani Marii Ramotowskiej przygotowali przedstawienie pt. „Jaś i Małgosia uczą oszczędzania”. Wcielając się  w bohaterów bajki  zachęcali do oszczędzania w Szkolnej Kasie Oszczędności. Mali artyści swą grą i śpiewem na pewno przekonali wszystkich zgromadzonych, że SKO pozwala spełniać swoje marzenia.

Wycieczka przedszkolaków do lasu

   Las jest bogatym źródłem poznania świata przyrodniczego. Dlatego też dzieciakom w wieku przedszkolnym należy jak najczęściej stwarzać okazje do poznania świata przyrodniczego w toku różnorodnych form aktywności. I temu  służyła zorganizowana przez wychowawczynie oddziałów przedszkolnych w dniu 18.10.2017r. wycieczka do najbliższego lasu.

Wychowawczynie oddziałów przedszkolnych gr. 0a i 0b

Konkurs Recytatorski pod hasłem: „Słowami Wandy Chotomskiej”

   W dniu 26 października 2017 r. w Szkole Podstawowej w Szczuczynie odbył się Miejski Konkurs Recytatorski pod hasłem: "Słowami Wandy Chotomskiej" zorganizowany przez Bibliotekę-Centrum Kultury w Szczuczynie w porozumieniu ze Szkołą Podstawową w Szczuczynie. 

   W konkursie wzięli udział uczniowie klas I - III z naszej szkoły oraz ze Szkoły Podstawowej w Niedźwiadnej. Jury w składzie: p. Anna Wojsław, p. Jolanta Doliwa, p. Krystyna Rosłoniewska i p. Bogusława Januszewska wyłoniło laureatów konkursu:

I miejsce - Szymon Załuska z klasy Ia  (SP Szczuczyn)

II miejsce - Daria Dobrzycka z klasy II (SP Niedźwiadna)

III miejsce - Rafał Bogdan z klasy IIIb (SP Szczuczyn)

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, a laureaci upominki.

 

Ślubowanie klas pierwszych

W dniu 11 października 2017 roku odbyła się w naszej szkole uroczystość ślubowania klas pierwszych, którą przygotowały wychowawczynie klas I a i I b  – pani Teresa Galińska i pani Ewa Witanowska.

Klasa IIIa w Warszawie

   Uczniowie klasy IIIa wraz z opiekunami: p. T. Lidner i p. M. Kalinowską wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Głównym punktem programu wycieczki było zwiedzanie Stadionu Narodowego. Największe sportowe emocje uczniowie poczuli, gdy weszli na Punkt Widokowy i zobaczyli zapierającą dech w piersiach panoramę stadionu. Wraz z przewodnikiem zwiedzili pomieszczenia strefy zawodniczej wykorzystywane podczas meczów oraz centrum medialne PGE Narodowego, które przeznaczone jest dla dziennikarzy.

   W Warszawie zwiedzili również Park Łazienkowski w jesiennych barwach.

Uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej

Sprzątanie świata klasy III c

   Uczniowie klasy III c dnia 29 września 2017 roku wzięli udział w akcji „Sprzątanie świata” pod opieką wychowawcy Pani Marii Ramotowskiej.

Udział w akcji Sprzątanie Świata

Debiut literacki Marii Orzechowskiej

   Absolwentka naszej szkoły Maria Orzechowska zadebiutowała tomikiem wierszy pt. „Moje małe rozterki”. Każdy z nas zachowuje w pamięci swoje szkolne lata i pielęgnuje pamięć o tych, którzy pomogli nam się rozwinąć. Maria podarowała naszej szkole tomik wierszy z dedykacją oraz obdarowała swoją poezją panią dyrektor Małgorzatę Karowowską, która uczyła ją języka polskiego w szkole podstawowej. Dziękujemy za pamięć i ten miły dar dla naszej szkoły. Wiersze są dostępne w bibliotece szkolnej. Zachęcamy do poznania rozterek naszej starszej koleżanki.

Marii Orzechowskiej życzymy dalszych sukcesów nie tylko na niwie literackiej.

Międzynarodowy Dzień Kropki

 

15 września obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki (International Dot Day).

Historia "Kropki" wiąże się z wydarzeniem, które miało miejsce 15 września 2003r. Tego dnia do rąk amerykańskich czytelników trafiła książeczka "The Dot" - napisana i zilustrowana przez Petera H. Reynoldsa. Ta niepozorna, napisana oszczędnym językim historia Vashti - dziewczynki, która nie wierzy we własne możliwości - porusza serca nauczycieli, którzy czytająją ją swoim uczniom i rozmawiają o talentach, drzemiących w każdym z nas. Książka ta stała się pretekstem do zorganizowania wielkiej światowej akcji, jakim jest Międzynarodowy Dzień Kropki. I tak już od 8 lat w ramach International Dot Day uczniowie, nauczyciele, bibliotekarze, pracownicy instytucji kultury na całym świecie organizują wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać swoje mocne strony i je zaprezentować.

Dzień Kropki w naszej szkole było radosnym świętem kreatywności. W tym dniu wszyscy uczniowie założyli ubrania w kropki lub ozdobili je kropkami. Na korytarzu,dla zapominaliskich, zorganizowano "punkt kropkowania".

Najważniejszym wydarzeniem tego dnia były twórcze działania uczniów: układanie motywów z kolorowych korków, stęplowanie kompozycji kółkami, kropkami itp. Na korytarzu zwisł kropkowy dzeszcz uczniowskich talentów i zainteresowań.

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa w Szczuczynie
  ul. Kilińskiego 42
  19-230 Szczuczyn
 • (86) 272 5032 - budynek przy ul. Kilińskiego 42
  (86) 272 5088 - budynek przy Pl. 1000-lecia 14

Galeria zdjęć