Promocja zdrowia

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Grajewie informuje, że Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej (NCEŻ) przygotowało aplikację „Asystent Zdrowia”. Pismo dot. aplikacji "Asystent Zdrowia"

Święto Chleba

Tradycją naszej szkoły jest obchodzenie  Święta Chleba. Z tej okazji uczniowie pod opieką wychowawców przygotowali degustację różnych rodzajów chleba. Każdy nauczyciel, uczeń i pracownik szkoły mógł sprawdzić jak smakuje Król Polskiego Stołu. Dużą popularnością cieszył się chleb buraczany upieczony przez jedną z nauczycielek.

Podczas zajęć edukacyjnych w klasach omawialiśmy etapy powstawania chleba, rozmawialiśmy o pracy ludzi różnych profesji - rolników, młynarzy, piekarzy - zaangażowanych w czynności  niezbędne do powstania chleba. Czytaliśmy wiersze o chlebie, mówiliśmy o symbolice chleba, wyjaśnialiśmy znaczenie związków frazeologicznych związanych ze słowem „chleb”, szukaliśmy przysłów o chlebie.

,,Owoce i warzywa w szkole”

W ramach programu ,,Owoce i warzywa w szkole” przeprowadzono w  klasie III b  działania mające na celu promocję zdrowego odżywiania i kształtowania postaw prozdrowotnych. Były to :

1.  14 listopada została zorganizowana na szkolnym korytarzu wystawa świeżych owoców i warzyw, którą  obejrzeli uczniowie i przedszkolaki, pozwoliła na utrwalenie wiedzy i  wdrożenie jej do codziennej diety.

2. Uczniowie samodzielnie wykonali jesienne, zdrowe surówki warzywne i sałatki owocowe. Mieli tym samym okazję  do wykazania się pomysłowością, kierując się indywidualnymi upodobaniami smakowymi. Wszyscy wiemy,  jak ważną rolę w życiu każdego człowieka odgrywa spożywanie świeżych warzyw i owoców, wiedzą o tym także nasi uczniowie, którzy z wielkim zapałem spałaszowali przygotowane przez siebie surówki i sałatki.

"Owoce i warzywa w szkole"

Program dla szkół w ramach którego uczniowie klasy III a pod kierunkiem pań: Teresy Galińskiej i Katarzyny Kleszczewskiej przygotowali smaczną i zdrową surówkę ze świeżych warzyw. Celem zajęć było również uświadomienie dzieciom jak ważne jest dostarczenie witamin dla prawidłowego funkcjonowania organizmu oraz zachęcenie dzieci do jedzenia warzyw i owoców.

,, Od ziarenka do bochenka’’- wizyta w piekarni

Uczniowie klas II w ramach projektu ,,Święto Chleba” odwiedzili  piekarnię w Grabowie. Na miejscu zapoznały się z różnymi urządzeniami wykorzystywanymi w piekarni do przygotowania ciasta na różne rodzaje pieczywa, dowiedzieli się jakie urządzenia przydatne są do produkcji bułek, pakowania chleba oraz poznały przeznaczenie pieca. Dzieci wcieliły się również w role małych piekarzy i same wyrabiały ciasto na, pierniczki, które pan piekarz umieścił w piecu do wypieku. Była także najprzyjemniejsza chwila, czyli degustacja pysznego chleba i bułeczek.

Dzieci wróciły z tej wycieczki pełne wrażeń i wzbogaconej wiedzy na temat etapów powstawania chleba. Wielu z nich zadeklarowało, że w przyszłości zostaną piekarzami.

Serdeczne podziękowania dla właścicieli piekarni Państwa  Mieńkowskich z Grabowa za możliwość zwiedzania piekarni i wzbogacenia naszej wiedzy na temat produkcji pieczywa.

M. Łepkowska, B.Januszewska

Profilaktyka w klasach 0 – III

W trosce o zdrowie jamy ustnej w Szkole Podstawowej w Szczuczynie realizowany jest program profilaktyczny mający na celu przeciwdziałanie próchnicy zębów. W ramach programu każde dziecko sześciokrotnie w ciągu roku szkolnego (w odstępach, co 6 tygodni) weźmie udział w nadzorowanym szczotkowaniu uzębienia środkami fluorkowymi. Jednocześnie każde dziecko pozna i nauczy się prawidłowego sposobu szczotkowania, a także nabierze właściwych nawyków higienicznych.

Program realizowany jest we współpracy z Zakładem Opieki Zdrowotnej w Grajewie.

B. Januszewska

Gamuś przypomina o zdrowym żywieniu