Promocja zdrowia

VI Szkolna Olimpiada Sportowa – Sport Zdrowie Przyjaźń

31 maja pod słonecznym majowym niebem odbyła się VI Szkolna Olimpiada Sportowa – Sport Zdrowie Przyjaźń. Miała ona na celu integrację dzieci, rodziców i nauczycieli, rozwijanie umiejętności współdziałania w grupie oraz udział w dobrej zabawie.

Olimpiada rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem pieśni i złożeniem przysięgi olimpijskiej. Następnie odbył  się przemarsz zawodników i prezentacja okrzyków zespołów sportowych. Po tej części rozpoczęły się zmagania sportowe klasowych drużyn w pięciu dyscyplinach. Każda drużyna składała się z pięciu rodziców i pięciorga dzieci. Nad przebiegiem zawodów czuwała pani Maria Jaworowska i pan Ireneusz Parypa jako sędziowie olimpiady. Po zaciętej rywalizacji wszyscy uczestnicy z rąk pani dyrektor otrzymali nagrody i wspaniałe złote medale. W tym roku najwięcej punktów w grupie klas pierwszych zdobyła drużyna klasy Ia, a w grupie klas II i III klasa IIIa.  Wielkie podziękowania należą się tym wszystkim rodzicom, którzy pomimo swoich obowiązków byli obecni na olimpiadzie. Tegoroczne święto sportu w naszej szkole wyzwoliło tyle pozytywnych emocji, że możemy uznać  go za udane.

(Galeria zdjęć)

Program antytytoniowy „Czyste powietrze wokół nas”

Dnia 3 czerwca 2019 r. dzieci 5-letnie z grupy B zakończyły omawianie tematyki związanej z programem ,,Czyste powietrze wokół nas”. Zwróciliśmy uwagę na następujące tematy: Co i dlaczego dymi? Jak się czuję, kiedy dymi papieros? Co się dzieje, gdy ludzie palą papierosy? Jak unikać dymu papierosowego? Na zakończenie zajęć dzieci poznały, wysłuchały i omówiły treść piosenki ,,Piosenka o Dinku”. Wspólne wykonanie plakatu było podsumowaniem omawianych zagadnień tego programu. Zajęcia te dostarczyły dzieciom informacji na temat zachowania się w sytuacjach niebezpiecznych dla zdrowia i nauczyły do kogo mają zwrócić się o pomoc. Pięciolatki wykazały się wysokim poziomem wiedzy na temat palenia tytoniu i jego skutków.

(Galeria zdjęć)

Dzień Dziecka w "Krainie Owoców i Warzyw"

Prezentacje klas IV - VIII Szkoły Podstawowej w Szczuczynie.

(Galeria zdjęć)

„Czyste powietrze wokół nas”

24 maja dzieci z oddziału przedszkolnego 0a dołączyły do programu „Czyste powietrze wokół nas”. Na wstępie rozmawiały o tym, co zrobić, aby było ono mniej zanieczyszczone, a później pokolorowały prace związane z tym zagadnieniem.

Degustacja soków

20.03.2019 r. uczniowie klas I –III mieli możliwość degustacji soków owocowo – warzywnych. Przedstawiciele  firma Sebex , która dostarcza do naszej szkoły owoce i warzywa w ramach Programu dla szkół, w obecności uczniów przygotowywali zdrowe soki i zapraszali wszystkich chętnych do ich wypicia. Uczniowie uczestniczyli również w pogadance nt. korzyści płynących z picia soków przygotowanych ze świeżych owoców.

Zasady racjonalnego żywienia

W ramach realizowanego w szkole Programu dla szkół uczniowie klas IV i V, a także ich młodsi i starsi koledzy i koleżanki uczestniczyli w warsztatach nt. zasad racjonalnego żywienia. Spotkanie poprowadzili uczniowie Zespołu Szkół w Niećkowie z opiekunem.

(Galeria zdjęć)

„Zdrowe żywienie - mądre myślenie”

7 stycznia 2019r w Szkole Podstawowej w Szczuczynie odbyły się dwugodzinne warsztaty z edukacji zdrowotnej, które poprowadziła  absolwentka naszej szkoły, studentka studiów magisterskich na  Akademii  Wychowania Fizycznego w Warszawie Małgorzata Jaworowska. Hasłem przewodnim warsztatów było: „Zdrowe żywienie – mądre myślenie”.

Dziewczęta z klasy VIIa i VIIb uczestniczące w warsztatach poznały podstawowe zasady zdrowego odżywiania, oraz choroby związane z odżywianiem. Mogły usystematyzować wiedzę dotyczącą czynników wpływających pozytywnie i negatywnie na ich organizm w codziennym życiu, oraz w jaki sposób mogą unikać negatywnie wpływających czynników.  Dowiedziały się o sposobach profilaktyki i kontrolowania swojego rozwoju przez różnorakie metody jak np. siatki centylowe, lub BMI. Zostały też omówione różnego rodzaju ogólnodostępne aplikacje , które pomagają w kontrolowaniu jakości posiłków, ilości spożywanych kalorii, wagi, oraz aktywności fizycznej każdego dnia.

W części  warsztatowej,  uczennice razem z prowadzącą przygotowały zdrowe zamienniki słodyczy - kulki kokosowe, oraz sałatkę, która może służyć jako zamiennik kanapek do szkoły. Na zakończenie dla uczestników warsztatów zostały wylosowane prezenty. Były to dwa kalendarze „Polonii Warszawa”, oraz trzy kolorowe bidony na wodę.

(Galeria zdjęć)

„Owoce i warzywa w szkole”

W dniu 22-23 listopada 2018r uczniowie klasy IIA i IIB pod opieką pań: Teresy Galińskiej, Ewy Witanowskiej zrobili owocowe „jeżyki’’.

Zajęcia poprzedzone były zabawami ruchowymi ze śpiewem związane z utrwaleniem nazw wcześniej poznanych owoców. Rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób owoce egzotyczne trafiają do Polski.

Wiemy już, że należy jeść dużo owoców, aby być zdrowym i silnym.

(Galeria zdjęć)

ŚWIĘTO CHLEBA W SZKOLE 2018r.

Pieczenie chleba w ramach projektu „ŚWIĘTO CHLEBA W SZKOLE’’

Uczniowie klasy II A 29.11.18 r. pod kierunkiem P. Teresy Galińskiej upiekli pyszny i pachnący chlebek na zakwasie.

Programy dla szkół

Program ,,Owoce i warzywa w szkole’’ kreuje prozdrowotne postawy  zachowania dzieci. Dzieci uczą się zasad zdrowego odżywiania, poznają korzyści diety bogatej w owoce i warzywa oraz jak postępować, by nie marnować żywności.

wych. M. Łepkowska

Programy dla szkół

Uczniowie klasy IIA i IIB pod kierunkiem p. Teresy Galińskiej i p. Ewy Witanowskiej  w ramach programu „Owoce i warzywa w szkole” obejrzeli filmy edukacyjne z serii „Ekipa Chrumasa” dotyczących spożywania owoców i warzyw oraz ich korzyści dla zdrowia. (Galeria zdjęć)

Profilaktyka uzależnień