Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Rok szkolny 2018/2019

DRODZY UCZNIOWE I RODZICE

W związku z zaistniałą sytuacją i brakiem możliwości odwiedzania bibliotek szkolnych proponuję korzystać z następujących stron internetowych:

  • BIBLIOTEKA NARODOWA

CZYTANIE ON-LINE BEZ RYZYKA ZAKAŻENIA.

NAJWIĘKSZA BIBLIOTEKA CYFROWA W POLSCE OTWARTA.

https://bn.org.pl/aktualnosci/3928-czytanie-on-line-bez-ryzyka-zakazenia.-najwieksza-biblioteka-cyfrowa-w-polsce-otwarta.html

W/w strony oferują bogaty katalog lektury oraz innych ciekawych książek. Miłego czytania!

Reklamujemy książki

     Uczniowie klasy Vc na godzinie wychowawczej i języku angielskim reklamowali książki, które warto przeczytać.  Prezentowali własnoręcznie wykonane prace plastyczne nawiązujące do treści reklamowanych książek. Utrudnieniem dla uczniów było przedstawienie strony tytułowej z napisami  w języku angielskich.

Czytanie na dywanie w gr. 05B

   W ramach codziennego czytania na dywanie, 19 XII 2018 r. tradycje bożonarodzeniowe w oparciu o literaturę przybliżyła nam mama Natanka pani Agnieszka. Dzieci z uwagą słuchały czytanego tekstu i później ładnie udzielały odpowiedzi na stawiane pytania dotyczące wysłuchanego tekstu.

   Pani Agnieszko, serdecznie dziękujemy!

                                                                           Przedszkolaki, wychowawczyni i p. Ania Sz.

Czytanie na dywanie w gr. 05B

   W r. sz. 2018/2019 w ramach realizacji projektu ,, Sto bajek na 100–lecie Odzyskania Niepodległości” codziennie po kilka minut dzieci są słuchaczami czytanych tekstów. Teksty te są czytane przez wychowawcę, asystenta, czy rodziców. I tak 6 XII 2018 r. tradycje mikołajkowe w oparciu o literaturę przybliżyła nam mama Agatki pani Jola. Dzieci z uwagą słuchały czytanego tekstu i później ładnie udzielały odpowiedzi na stawiane pytania dotyczące wysłuchanego tekstu. 

    Pani Jolu, serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i zapraszamy do dalszej współpracy.

                                                           Przedszkolaki i wychowawczyni oraz p. Ania Sz. 

Mikołajki z książką

     6 grudnia 2018 r. uczniowie klasy VIIa na godzinie z wychowawcą zaprezentowali i opowiedzieli o książkach, które aktualnie czytają. Wypożyczyli je w bibliotece szkolnej wyposażonej w wiele nowych i ciekawych woluminów.

 

Nowości wydawnicze w naszej bibliotece

     Uczniowie klasy VI a podczas godziny wychowawczej na forum klasy czytali i zachęcali do czytania nowości wydawniczych z biblioteki szkolnej. Książki te otrzymała nasza biblioteka w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

My też lubimy czytać

     Uczniowie klasy VIb przynieśli na godzinę wychowawczą swoje ulubione książki i przed całą klasą przeczytali ich fragmenty. Następnie w grupach zrobili plakaty zachęcające do czytania książek.

Konkurs czytelniczy

     13 grudnia uczniowie klasy IIa przystąpili do konkursu czytelniczego ze znajomości  lektury Aliny i Czesława Centkiewiczów - „Zaczarowana zagroda”.  Uczniowie w wielkim skupieniu przystąpili do rozwiązywania przygotowanego testu. Spośród 22 piszących 6 osób odpowiedziało na wszystkie pytania. Składamy serdeczne podziękowania za udział w konkursie wszystkim uczestnikom oraz wychowawczyni. Zwycięzcom gratulujemy - wielkie brawa!

Klasa VIIb realizuje zadania w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”

12 września - wycieczka do biblioteki w celu obejrzenia książek, jakie szkoła otrzymała dzięki udziałowi w Programie. Uczniowie z zainteresowaniem oglądali nowe lektury, wypowiadali się na ich temat. Szczególnie ucieszyły ich nowe powieści fantastyczne, detektywistyczne, podróżnicze.

19 września - wycieczka do BCK. Zwiedzenie wystawy poświęconej pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego, obejrzenie filmu o jego dzieciństwie i młodości. Obejrzenie wystawy książek o Marszałku. (współpraca z BCK)

3 października - udział w grze miejskiej „Globalnie odpowiedzialni” zorganizowanej przez instruktorów BCK. Obejrzenie filmu dokumentalnego propagującego pomoc najuboższym. Udział w dyskusji na temat ubóstwa i ludzi wykluczonych we współczesnej Polsce. (współpraca z BCK)

22 listopada - piszemy przemówienie zachęcające uczniów naszej szkoły do przygotowania prezentacji "Czy znasz polskie legendy?".

28 listopada - przygotowujemy prezentację "Czy znasz polskie legendy?" ,podział klasy na zespoły, wybór lektury, ustalenie terminu prezentacji -styczeń.

5 grudnia - piszemy rozprawkę. "Naprawdę warto czytać książki."

12 grudnia - promujemy czytelnictwo pod hasłem "Naprawdę warto czytać!". Prezentujemy nasze rozprawki. Dyskusja w związku zawartymi w nich argumentami. Wiele krytycznych opinii wywołała praca Tomka M., który negował tradycyjne książki, a zachwalał audiobooki. Na zajęciach obecna była Pani D. Wojciechowska - bibliotekarka.

KIERMASZ TANIEJ KSIĄŻKI

   6 i 7  grudnia  w naszej szkole odbył się KIERMASZ TANIEJ KSIĄŻKI. Uczniowie oraz rodzice mogli zakupić Mikołajkowy prezent, oczywiście w postaci książki. Największym zainteresowaniem wśród dzieci  cieszyły się te o tematyce świątecznej, a wśród dorosłych kulinarne.

 

Literatura dla młodzieży w bibliotece szkolnej

     7 grudnia uczniowie klasy VIIIa wymienili się swoimi spostrzeżeniami na temat ostatnio przeczytanych książek. Były to najnowsze wydania przeznaczone dla nastoletnich czytelników, które opowiadają o młodzieży zmagającej się z problemami współczesnego świata, takimi jak osamotnienie, brak akceptacji ze strony rówieśników, czy problemy rodzinne. Na forum klasy uczniowie opowiadali treść książki, dzielili się emocjami towarzyszącymi im przy czytaniu oraz argumentowali, dlaczego ich zdaniem warto je przeczytać.

Książka, którą warto przeczytać

     27 listopada klasa VIIIb czytała piękną książkę o psiaku Elli. Poznała jej historię i przygody. Bardzo zachęcają wszystkich miłośników zwierząt do jej lektury.

Legndy i podania polskie

    W ramach akcji ,,100 bajek na stulecie Odzyskania Niepodległości’’ uczniowie klasy I a poznali wiele legend,  podań i ciekawostek związanych z powstaniem polskich miast. Duże zainteresowania u uczniów wzbudziła również heraldyka. 

wych. M. Łepkowska

„Gang Słodziaków” – czytanie na dywanie

Dzieci z oddziału 0a chętnie słuchają czytanych bajek. Obecnie czytana jest dryga część „Gangu Słodziaków” w ramach projektu „Sto bajek na 100-lecie Odzyskania Niepodległości”.

   W dniu 26.11.2018r. w klasie VIIIc odbyła się szczególna lekcja. Wszyscy uczniowie przynieśli książki z biblioteki szkolnej, które wcześniej przeczytali. Każdy z nich  prezentował swoją i zachęcał do jej przeczytania. Takie lekcje lubimy.

    Dzieci z oddziału przedszkolnego 0b uczestniczą w realizacji projektu „Sto bajek na 100-lecie Odzyskania Niepodległości”.

Komiksy w naszej bibliotece

   Lekcje języka polskiego w klasie IV a  poświęcone fragmentom komiksu pt."Szkoła latania" Janusza Christy  miały na celu zachęcić uczniów do czytania. Poznanie bohaterów kultowego cyklu książek o Kajku i Kokoszu  pozwoliło wyrazić o nich opinie i poczuć się jak oni, podczas czytania tekstu z podziałem na role. Przy okazji poznano historię, cechy charakterystyczne tego rodzaju literatury, podjęto też trud stworzenia własnego komiksu. Sądząc po zaangażowaniu uczniów w zajęcia, z pewnością wielu z nich zechce poznać kolejne przygody słowiańskich wojów wpisane w karty jednej z najbardziej znanych polskich serii  komiksowych.

Dzień Głośnego Czytania pt. Leśne opowieści

   W kl. IIIa  odbył  się Dzień Głośnego Czytania pt. Leśne opowieści. Zaproszono  dzieci z oddziału pięciolatków B, rodziców, rodzeństwo, panią bibliotekarkę i panią logopedę. Dekorację wykonali ucz. kl. IIIa. Wykorzystano kufer z książkami , grę ,,kodowanie na dywanie”, tablicę interaktywną. Spotkanie rozpoczęto dźwiękami lasu, powitaniem, rozmową o lesie, zabawą w kodowanie: umieszczano Słodziaki na wyznaczonym polu maty, np.: Sowa Zosia na E9. Następnie ucz.kl.III wydawali komendy (do góry, w lewo…), pięciolatki wyznaczały trasę do Słodziaków symbolami wektorowymi. Po dotarciu do celu była dźwiękowa zagadka z udostępnionych pomocy. Potem czytano książkę ,,Gang Słodziaków”. Czytający zakładał czapkę ,,koronę drzewa”. Po wyznaczeniu wszystkich tras dostępny był skarb- kufer z książkami. Odczytano ich tytuły i fragmenty. Wiersze J.Brzechwy uczniowie mówili z pamięci. W kufrze były też zakładki ,,Słodziaki”, wykonane przez ucz. kl. IIIa dla gości. Spotkanie zakończył teledysk o Słodziakach.

Uczniowie klasy Vb wykonali projekty okładek do ulubionych książek.

Niepodległa Polska w wierszach - prezentacja wierszy patriotycznych

   9 listopada uczniowie klas 0-III uroczystym apelem uczcili 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Wszyscy uczniowie odśpiewali cztery zwrotki hymnu narodowego. Reprezentanci klas recytowali wiersze ze zbiorku „Wiersze patriotyczne” oraz „Kto ty jesteś?” Władysława Bełzy.

Spektakl pt. „Zaczarowany Jeleń”

   W dniu 05.11.2018 uczniowie klas IV „a” i IV „b” Szkoły Podstawowej w Szczuczynie uczestniczyli w wycieczce do Łomży. Najważniejszym punktem programu było obejrzenie spektaklu w Teatrze Lalki i Aktora pt. „Zaczarowany Jeleń”. Nacechowana regionalnie, przepełniona kulturą słowiańską i lokalnym kolorytem, napisana z okazji 600-lecia nadania praw lokacyjnych Łomży baśń w reżyserii Jarosława Antoniuka, wpisała się również w termin obchodów Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek. Przedstawienie wzbudziło duże zainteresowanie i pozytywne reakcje uczniów. Dopełnieniem tych wrażeń okazała się też wizyta w Klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów i niezwykła opowieść o tym miejscu jednego z braci zakonnych.

   Pełni dobrej energii i bogatsi w wiedzę nie tylko historyczną  o naszym regionie wróciliśmy do Szczuczyna.

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

   W dniu 5  listopada w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek . W tym dniu wszystkie dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas I-III przyszli do  szkoły w przebraniu za ulubioną bajkową postać, aby uczestniczyć w  ,,Balu Postaci z Bajek”. Bal rozpoczął się wspólnym zaśpiewaniem piosenki z ,,Akademii Pana Kleksa” - ,,Witajcie w nasze bajce”. Następnie nastąpiła prezentacja strojów zespołów klasowych. W trakcie tanecznej wesołej zabawy była chwila przerwy, w której to dzieci rozwiązywały zagadki sprawdzające znajomość treści znanych bajek. Miło i przyjemnie w tym dniu upłynął czas. Dziękujemy rodzicom za przygotowanie przebrań dla swoich pociech. Dziękujemy też nauczycielom za zorganizowania takiego nietypowego dnia w naszej szkole.

Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej uczniów klas  pierwszych

30.X. uczniowie klasy III pod kierunkiem wychowawczyni przygotowali przedstawienie pt. „Godzina czarów”. Pierwszoklasiści obejrzeli bohaterów ulubionych bajek, wysłuchali wielu rad „królowej książki” oraz  złożyli  obietnicę następującej treści:

Uroczyście obiecuję być dobrym czytelnikiem biblioteki szkolnej.
Obiecuje nie niszczyć książek.
Obiecuje oddawać je w terminie.
Obiecuję czytać wypożyczone książki.

Uczniowie na pamiątkę otrzymali zakładki do książek oraz listy do rodziców. Wychowawcy pamiątkowe dyplomy i informację godzin pracy biblioteki.

29 października - Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych

   W tym dniu specjalnymi gośćmi  biblioteki szkolnej były dzieci z oddziałów  przedszkolnych 0a i 0b. Dzieci poznały pomieszczenia biblioteki, oglądały księgozbiór przeznaczony dla najmłodszych. Biblioteka wzbogaciła się o wielu czytelników, dzieci  wypożyczyły książeczki do domu.

Grupa przedszkolaków (5-latki) na przedstawieniu „Tuwimowska lokomotywa”.

”Tuwimowska Lokomotywa”

   26 października uczniowie  klasy II a pod kierunkiem wychowawczyni częścią artystyczną pt.”Tuwimowska Lokomotywa” zachęcali dzieci  z oddziałów przedszkolnych do korzystania  z biblioteki szkolnej.

100 bajek na 100-lecie Odzyskania Niepodległości

W ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, uczniowie klasy I b słuchają czytanych przez panie książeczek - "100 bajek na 100-lecie Odzyskania Niepodległości". Zadaniem dzieci jest zilustrowanie wysłuchanej bajki.

Prezentacja nowości bibliotecznych

Uczniowie klasy IVb czytali i zachęcali do czytania książek z serii „Magiczne drzewo”. Książki z tej serii biblioteka szkolna otrzymała w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Uczniowie kl. III na spotkaniu autorskim  z Pawłem Wakułą

  18  października 2018 r. w Bibliotece – Centrum Kultury w Szczuczynie gościliśmy Pawła Wakułę, znanego autora książek dla dzieci, a także ilustratora i rysownika prasowego. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej w Szczuczynie wraz z wychowawczynią Beatą Nagel i bibliotekarką Darosławą Wojciechowską oraz uczniowie klasy VII Szkoły Podstawowej w Niedźwiadnej wraz z nauczycielką Anną Kozikowską. Spotkanie autorskie odbyło się  w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci, który funkcjonuje w BCK w Szczuczynie od 2 lutego 2018r.

„Szkolne Przygody Gangu Słodziaków  w Szkole Podstawowej w Szczuczynie”

    Dnia 11.10.2018r. uczniowie klasy II a z wychowawczynią Teresą Galińską i bibliotekarką Darosławą Wojciechowską zorganizowali Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania niesamowitych historii „Gangu Słodziaków”. W wydarzeniu tym uczestniczyli: p. dyrektor Małgorzata Karwowska, pracownice sklepu „Biedronka” w Szczuczynie p. Małgorzata Polińska i p. Izabela Pawłowska, rodzice, dziadkowie oraz uczniowie klas 0-III z wychowawczyniami ze swoimi pluszakami  Słodziakami.

„Czytanie na dywanie”

W ramach programu „Cała Polska czyta dzieciom” uczniowie z klasy I „b” kontynuują czytanie książek w klasie.

"Mój zeszyt lektur"

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa uczniowie klasy IIa i IIb pod kierunkiem Pani Teresy Galińskiej i Pani Ewy Witanowskiej uczestniczą w konkursie związanym z prowadzeniem zeszytu lektur. W zeszycie lektur należy odnotować następujące informacje o przeczytanych książkach: autor, tytuł książki, główni bohaterowie, plan wydarzeń, lub krótka charakterystyka głównego bohatera, lub opis wybranego zdarzenia, ilustracje własnoręcznie wykonane.

Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród nastąpi na zakończenie roku szkolnego w 2018/2019.

„Gang Słodziaków”

Od 17 września uczniowie wraz z rodzicami przystąpili do konkursu – „Szkolne przygody Gangu Słodziaków” z cyklu Czytaj codziennie. Zapoznali się z regulaminem, otrzymali albumy i naklejki. Nagrodą w konkursie jest – Rodzina Słodziaków.

   W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa  w nocy z 5. na 6.10.2018r. harcerze czytali swoim młodszym kolegom - zuchom książkę pt. „Wierszyki łamiące języki”  M. Strzałkowskiej oraz zapoznali się z historią niektórych przysłów polskich na podstawie książki  „Z przysłowiami za pan brat” Renaty Piątkowskiej. Natomiast na dobranoc zuchy i harcerze wysłuchali „Rymowanek polskich dla dzieci” czytanych przez  hm. Marię Jaworowską drużynową 9 WDH  „Złote Lwy” ze Szczuczyna.

29 września –Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Uczniowie naszej szkoły bardzo uroczyście obchodzili  ten dzień. Gościliśmy u siebie pracowników Biblioteki Centrum Kultury. Nasi goście głośno przeczytali zgromadzonym uczniom klas I-III fragmenty książki Joanny Papuzińskiej „Asiunia”.

Oddziały przedszkolne i przedszkolaki wysłuchały wierszyki czytane przez pracowników szkoły
 z książki Janiny Porazińskiej  „Psotki i śmieszki”. Uczniowie  zapoznali się z historią tego święta oraz obejrzeli wystawkę poświęconą J. Porazińskiej.

Uczniowie klas IV-VIII słuchali fragmentów książek wybranych przez nauczycieli i czytanych na rozpoczęcie lekcji. Dziękujemy wszystkim za udział  w obchodach  Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania.

Pierwsza wizyta w bibliotece uczniów klas I

KSIĄŻKOBRANIE – Jeśli chcesz zabierz książeczkę do domu, a jeżeli możesz podaruj swoją.

KANAPY CZYTELNICZE – miejsce, gdzie można w każdej chwili sięgnąć po książkę lub czasopismo.

List do rodziców- 20.09.

Na pierwszym w tym roku szkolnym spotkaniu z rodzicami, wychowawcy odczytali list do rodziców następującej treści:  List do rodziców

Wystawy nowości wydawniczych

Uczniowie poszczególnych klas odwiedzają bibliotekę szkolną w celu przejrzenia  nowych książek, które otrzymaliśmy w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Udział uczniów naszej szkoły, bibliotekarza oraz polonistek w ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”- „PRZEDWIOŚNIE”.

„Biblioteka – Centrum Kultury w Szczuczynie po raz piąty wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Narodowe czytanie”. Akcja ta objęta jest patronatem Pary Prezydenckiej i ma na celu przybliżenie wartości i piękna literatury polskiej całemu narodowi. Tegoroczna edycja odbyła się 8 września i poświęcona była utworowi Stefana Żeromskiego pt. „Przedwiośnie”. W tym dniu zaproszeni goście oraz uczestnicy akcji zebrali się w siedzibie Biblioteki – Centrum Kultury , aby wspólnie odczytać fragmenty powieści (…).

W przerwach między czytanymi fragmentami czekała na uczestników miła niespodzianka – mogli oni wziąć udział w quizie, który został specjalnie przygotowany na tę okazję, dotyczył on biografii autora, jak również tematyki samej powieści, a nagrodami były egzemplarze „Przedwiośnia” opieczętowane stemplem okolicznościowym przysłanym nam przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Nagrody ufundowane przez Centrum Kultury otrzymali: Julia Kruszyńska, Julita Żebrowska, Maciej Mroczkowski, Jakub Żebrowski, Darosława Wojciechowska, Teresa Pieńczykowska, Małgorzata Karwowska, Barbara Paszkowska.

W ramach współpracy z Biblioteką Centrum Kultury nauczyciele oraz uczniowie naszej szkoły brali udział w happeningu z okazji 99. rocznicy przejazdu Marszałka Józefa Piłsudskiego przez Szczuczyn. (5.09.2018r.)

A oto nasze nowości:

Od maja 2018 roku nasza szkoła realizuje Priorytet 3. Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa mający na celu: „Rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych”

 

W miesiącach  maj – czerwiec  przeprowadzono wśród uczniów, rodziców i nauczycieli sondaż na temat książek, które powinny znaleźć się w szkolnej bibliotece.

Na apel o treści:

DRODZY UCZNIOWIE , NAUCZYCIELE I RODZICE!

Nasza szkoła bierze udział w programie NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA. Dysponujemy kwotą 15000 zł na zakup nowości książkowych do biblioteki szkolnej. Prosimy o podanie propozycji czytelniczych, proponowanych książek (tytuł, autor).

Otrzymaliśmy wiele propozycji: