Promocja zdrowia

Warsztaty - wypiekanie chleba

Uczniowie klasy 7b wraz P. Elżbietą Bogdan i P. Edytą Skrodzką uczestniczyli w warsztatach wypieku chleba. Zajęcia poprzedzone były rozmową na temat szacunku, tradycji oraz samego procesu wypiekania. Główną część warsztatów poprowadziła Pani Anna Marcińczyk, która krok po kroku pokazała, w jaki sposób należy przygotować rozczyn i ciasto. Uczniowie przekonali się, że do wypieku chleba nie potrzeba wielu składników i skomplikowanych czynności. Istotną rolę odgrywa tu czas. Satysfakcja jednak była ogromna, gdy wszyscy zobaczyli świeżutki wypiek. Upieczonymi bochenkami chleba młodzież podzieliła się z nauczycielami oraz swoimi rodzinami. Ważnym elementem spotkania było zwrócenie uwag na problem marnowania żywności. Warsztaty zbiegły się z ogólnopolską akcją „Kromka Chleba”, miały przez to również wymiar symboliczny.

Nie na marne

W tygodniu poprzedzającym Światowy Dzień Żywności w klasach VII przeprowadzono warsztaty, których celem było uświadomienie skali marnowania żywności, a także poznanie przyczyn marnowania żywności i sposobów na ich zmniejszenie. Przedstawione statystyki dotyczące skali marnowanej żywności nie budziły wątpliwości, że jest to problem, który dotyczy wszystkich. Uczniowie wymienili swoje spostrzeżenia związane z najczęściej wyrzucanymi produktami spożywczymi. Zastanawiali się, dlaczego tak się dzieje i co można zrobić, aby temu zapobiec.