Promocja zdrowia
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
Nie marnujmy żywności
„Ekomisja w podstawówkach” to ogólnopolski projekt Federacji Polskich Banków Żywności. Jego celem jest edukacja na temat ekologii, zdrowego stylu życia oraz niemarnowania zasobów, w tym żywności. W ramach projektu wychowawcy klas I – III przeprowadzili zajęcia podejmujące problem marnowania żywności. W poszczególnych klasach miały one nieco inny charakter. Uczniowie klas I uczestniczyli w warsztatach pieczenia chlebka bananowego. Korzystając z kolorowych plansz prezentujących różne sytuacje uczniowie klas II poznawali, które zachowania są dla nich zdrowe i jednocześnie służą środowisku. Powstały plakaty - jak żyć zdrowo i ekologicznie. Uczniowie klas III chętnie wzięli udział w dyskusji o tym, co zrobić, żeby nie marnować żywności.
Kulinarne zabawy z dziećmi
W dniu 12 stycznia mieliśmy przyjemność gościć Panie z Koła Gospodyń Wiejskich, które podzieliły się z nami tradycyjnym sposobem wypieku faworków. Pierwszym etapem było dokładne wyrabianie ciasta, następnie cienko rozwałkowane ciasto kroiliśmy na paseczki i formowaliśmy chrusty. Pod czujnym okiem Pań z Koła Gospodyń, usmażyliśmy ciasteczka na gorącym oleju i już po chwili mogliśmy cieszyć się słodkim smakiem tych karnawałowych przysmaków. Bardzo dziękujemy Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Dołęgach za poświęcony czas i pokaz umiejętności kulinarnych!
Wizyta Pani Doktor w klasie IVb
Uczniowie klasy IVb gościli na zajęciach Panią doktor Barbarę Strzechocką- Upali. Przypomnieli sobie zasady zdrowego stylu życia, mogli dowiedzieć się jak wprowadzić zdrowe nawyki, które produkty są wskazane dla młodych ludzi, a których należy unikać. Serdecznie dziękujemy Pani doktor, że w tych trudnych czasach pandemii znalazła czas by się z nami spotkać.
Spotkanie się z panią psycholog
Uczniowie klasy IV B spotkali się z panią psycholog Pauliną Grabińską - absolwentką naszej szkoły.
Mogli dowiedzieć się, jak sobie radzić z emocjami w sytuacjach trudnych, relacjach rówieśniczych, z cyberprzemocą.
Dziękujemy za życzliwość, otwartość, wsparcie i uatrakcyjnienie naszych zajęć lekcyjnych.
Jednocześnie życzymy wytrwałości w dalszym czynieniu dobra, wyrażając nadzieję na dalszą współpracę.
- Wychowawca i uczniowie klasy IVb
Warsztaty kulinarne w Spiżarni pod Klasztorem
Dnia 27 października 2021r. uczniowie klasy II b wraz z wychowawczynią i panią Marzenką odwiedzili Spiżarnię pod Klasztorem, aby wziąć udział w warsztatach kulinarnych przeprowadzonych przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Danowa. Wizyta upłynęła kreatywnie w miłej atmosferze, która zapewne pozostanie na długo w pamięci wszystkich uczestników tego spotkania.
Warsztaty - wypiekanie chleba
Uczniowie klasy 7b wraz P. Elżbietą Bogdan i P. Edytą Skrodzką uczestniczyli w warsztatach wypieku chleba. Zajęcia poprzedzone były rozmową na temat szacunku, tradycji oraz samego procesu wypiekania. Główną część warsztatów poprowadziła Pani Anna Marcińczyk, która krok po kroku pokazała, w jaki sposób należy przygotować rozczyn i ciasto. Uczniowie przekonali się, że do wypieku chleba nie potrzeba wielu składników i skomplikowanych czynności. Istotną rolę odgrywa tu czas. Satysfakcja jednak była ogromna, gdy wszyscy zobaczyli świeżutki wypiek. Upieczonymi bochenkami chleba młodzież podzieliła się z nauczycielami oraz swoimi rodzinami. Ważnym elementem spotkania było zwrócenie uwag na problem marnowania żywności. Warsztaty zbiegły się z ogólnopolską akcją „Kromka Chleba”, miały przez to również wymiar symboliczny.
Nie na marne
W tygodniu poprzedzającym Światowy Dzień Żywności w klasach VII przeprowadzono warsztaty, których celem było uświadomienie skali marnowania żywności, a także poznanie przyczyn marnowania żywności i sposobów na ich zmniejszenie. Przedstawione statystyki dotyczące skali marnowanej żywności nie budziły wątpliwości, że jest to problem, który dotyczy wszystkich. Uczniowie wymienili swoje spostrzeżenia związane z najczęściej wyrzucanymi produktami spożywczymi. Zastanawiali się, dlaczego tak się dzieje i co można zrobić, aby temu zapobiec.