Wyniki konkursu kaligraficznego
„Ci, którzy nie szczędząc sił, formują pięknie litery, którzy starannie kaligrafują słowa, są istotami szczęśliwymi.”
(,,Księga pytań” Edmond Jabes)
Wyniki konkursu kaligraficznego uczniów z klas I-III w roku szkolnym 2020/2021
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
Pani Dyrektor Małgorzacie Karwowskiej oraz wychowawcom klas I-III serdecznie dziękujemy za współpracę i wsparcie.
Organizatorzy konkursu: Marianna Tarnacka i Małgorzata Łepkowska
Wycieczka do Tykocina
15 czerwca uczniowie klasy Va, VIa i VIb udali się na wycieczkę do Tykocina, miejscowości leżącej nad Narwią. Zwiedzanie rozpoczęło się od spaceru po mieście z panią przewodnik, która w sposób niezwykle ciekawy przedstawiła losy mieszkańców i dzieje miasta na przestrzeni kilku wieków. Uczniowie zobaczyli min. Synagogę, charakterystyczny barokowy kościół pod wezwaniem Świętej Trójcy, pomnik hetmana Czarnieckiego oraz alumnat. Miasto znane jest z imponującej budowli, jaką jest zamek, gdzie uczestnicy wycieczki udali się kontynuując zwiedzanie. Obiekt ten jest odbudowany niemalże od podstaw. Tu właśnie odbywa się cyklicznie wiele wydarzeń historycznych i kulturalnych. Kolejnym punktem programu był rejs tramwajem wodnym „Malinka”. Każdy mógł przez chwilę poczuć się jak kapitan, sterując statkiem. Niezwykle udany wyjazd zakończył się zabawą w parku linowym.
„RAZEM PRZECIW PRZEMOCY”
Caritas zaprasza dzieci i młodzież na wakacje
Szkolne Koło Fotografii „Zoom”
W Szkole Podstawowej w Szczuczynie od dwóch lat działa Szkolne Koło Fotografii „Zoom” pod kierunkiem pedagog szkolnej – p. Ewy Dobrzyckiej. Powstało ono w odpowiedzi na potrzeby uczniów w nieustannie zmieniającej się rzeczywistości. W obecnych czasach zdjęcia stały się powszechną formą przekazu informacji na różnych portalach społecznościowych (np. Facebook, Instagram , Snapchat). Każdy uczeń posiada telefon z wbudowanym aparatem, co znacznie ułatwia utrwalanie codziennych sytuacji i zamieszczanie ich na stronach internetowych czy przesyłanie kolegom, koleżankom. Wykonywanie przez uczniów zdjęć smartfonem jest popularne, lubiane ale też niesie za sobą różne zagrożenia. Koło ma na celu szerzenie idei poszanowania praw drugiego człowieka oraz praw autorskich. Ma ono również zachęcać i motywować uczniów do realizowania swojej pasji fotografowania z poczuciem estetyki, wrażliwości na piękno. Ważnym elementem jest też poznanie zasad komponowania obrazu, a także obróbka zdjęć w dostępnych bezpłatnych aplikacjach dająca nowe możliwości wyrazu artystycznego. Uczniowie mają również możliwość spróbowania swoich sił w konkursach fotograficznych.
Ewa Dobrzycka
Spotkanie z pielęgniarka szkolną
W dniu 21 marca 2021 r. na zaproszenie wychowawczyni i uczniów klasy I b, odbyło się spotkanie z pielęgniarką szkolna-panią Krystyną, która opowiedziała o pracy w zakresie swoich obowiązków. Wspólnie z uczniami ustaliła zasady dbania o zdrowie własne i innych. Zachęciła do systematycznego dbania o higienę osobistą, do której należy dbałość o higienę snu, czystość ciała, włosów, paznokci i zębów. W licznych wskazówkach nt. higieny osobistej znalazły się rady związane z właściwym ubiorem adekwatnym do pogody. Na zakończenie spotkania pani pielęgniarka odpowiedziała na pytania uczniów.
Dziękujemy za miłe spotkanie – uczniowie klasy I b, wychowawczyni i pani Jola.
Wizyta uczniów klasy I b w bibliotece szkolnej
W dniu 5 marca 2021 r. ucz. klasy I b wraz z wychowawcą i panią Jolą udali się na wcześniej umówioną wizytę do biblioteki szkolnej. W bibliotece ciepło przywitało nas bibliotekarka - pani Darosława. Była to już kolejna wizyta uczniów kl. I b w bibliotece szkolnej. Młodszy wiek szkolny jest doskonałym czasem na rozbudzanie zainteresowań czytelniczych. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali pani bibliotekarki. Przyglądali się z bliska książkom znajdującym się na półkach. Pani Darosława opowiedziała o bibliotece, o zbiorach tu znajdujących się oraz wspomniała o zawodach osób związanych z powstaniem i sprzedażą książek. Przypomniała raz jeszcze jak wygląda karta czytelnika oraz zasady wypożyczania książek, a także wspomniała o sposobie poszanowania książek. Zachęciła do częstego odwiedzania biblioteki, wypożyczania i czytania książek.
Spotkanie to upłynęło w miłej i pełnej wrażeń atmosferze.
Wolontariat „ Razem na Święta”
Nieubłaganie zbliża się koniec roku. To doskonały moment na podsumowanie. Z wielu naszych corocznych działań musieliśmy zrezygnować, inne przeprowadziliśmy w zmienionej formie. Pomimo trudności nie zapominamy o idei wolontariatu. Tegoroczna pomoc skupiła się przede wszystkim na przygotowaniu przedświątecznych paczek dla rodzin, które tej pomocy najbardziej potrzebują. Włączyliśmy się do akcji „ Tytka charytatywna” pod patronatem Caritas. Przygotowaliśmy podarunki dla ośmiu rodzin. Zdajemy sobie sprawę z tego, że to być może kropla w morzu potrzeb. Jednak jesteśmy przekonani, że działamy w słusznej sprawie. Cieszymy się, że możemy zobaczyć uśmiech na twarzach innych i spojrzenie, które często znaczy więcej niż tysiąc słów. Kolejnym naszym działaniem była akcja „Świąteczna kartka”. Wolontariusze własnoręcznie przygotowali około 150 kartek z życzeniami. Trafiły one do szkół, instytucji z naszej gminy, pacjentów Zakładu Opiekuńczo - Leczniczego w Szczuczynie, Sybiraków, nauczycieli emerytów, przyjaciół szkoły oraz firm wspierających szkołę. W przedświątecznym zabieganiu nie zapominamy o osobach starszych, samotnych i chorych.
To dobry czas również na podziękowania. Serdecznie dziękujemy kierownikom i obsłudze sklepów za zrozumienie i przychylność w zorganizowaniu zbiórki, wszystkim darczyńcom, którzy nie pozostali obojętni wobec osób potrzebujących pomocy. Jest to ogromne świadectwo solidarności i wrażliwości. Dziękujemy wszystkim ludziom z otwartym sercem , którzy przyłączyli się do naszych akcji. „Święta Bożego Narodzenia to przede wszystkim czas dawania.”
Jednocześnie życzymy wszystkim zdrowych i błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia.
Rozstrzygnięcie konkursu
Uczniowie klasy IIIa Oliwia Zyskowska i Michał Przyborowski wzięli udział w konkursie plastycznym pt.: ,,Moja przygoda z Mikołajem" organizowanym przez BCK w Szczuczynie i zajęli I oraz III miejsce.
Serdecznie gratulujemy.
wych. M. Łepkowska
Warsztaty edukacyjne 2020 organizowane przez firmę GAZ-SYSTEM
Uczniowie klas ósmych wzięli udział w konkursie organizowanym przez firmę Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.
Celem konkursu było rozbudzanie zainteresowań uczniów i pogłębianie ich wiedzy z zakresu fizyki i chemii, doskonalenie umiejętności:
- obserwacji i wyjaśniania przebiegu zjawisk i procesów chemicznych, fizycznych,
- dostrzegania roli fizyki i chemii w zjawiskach obserwowanych przez uczniów na co dzień oraz zainteresowanie i przybliżenie młodzieży zagadnień związanych z gazem ziemnym, jego wykorzystaniem, bezpieczeństwem sieci przesyłowej jak również przekazanie wiedzy na temat budowy gazociągów.
Dzięki pozytywnemu wynikowi w konkursie uczniowie otrzymali materiały do przeprowadzenia doświadczeń.
Warsztaty odbyły się 4.12.2020 pod opieką nauczyciela i w ścisłym reżimie sanitarnym, a młodzież na tych warsztatach uczyła się i bawiła.
Każdy z uczestników otrzymał zestaw gadżetów: notes, pendrive USB, długopis wielofunkcyjny i torbę papierową.
Przed uczniami jeszcze quiz wiedzy i kolejne nagrody!
Krystyna Skrodzka
5 grudnia - Dzień Wolontariusza
W naszej szkole już od lat działa Szkolne Koło Wolontariatu. W 2018 roku dołączyliśmy również w szeregi Szkolnych Kół Caritas. Nasi wolontariusze biorą udział w licznych akcjach, organizowanych przez Caritas Diecezji Łomżyńskiej.
W ramach działalności Szkolnego Koła Wolontariatu corocznie organizowane są spotkania popularyzujące wiedzę o wolontariacie, służące organizacji wszelkich zbiórek i akcji charytatywnych. Organizowaliśmy: „Kiermasz Bożonarodzeniowy”, „ Loterię Mikołajkową”. Przyłączyliśmy się do akcji ”Zostań Onkoludkowym Mikołajem”. Braliśmy udział w zbiórkach żywności. Do szkoły zapraszane były osoby, które aktywnie działają w środowisku lokalnym na rzecz wolontariatu.
Obecny rok pokazał nam, że musimy zmienić formę w jakiej nasza pomoc może dotrzeć do najbardziej potrzebujących. Zbiórki, które prowadziliśmy w okresie przedświątecznym w sklepach będą się odbywały, jednak już bez naszej obecności w lokalach. Pamiętajcie, pomagać możemy również na dziesiątki innych sposobów.
Przed nami również kolejne wyzwanie i działanie na rzecz niesienia bezinteresownej pomocy: Świąteczne kartki dla Sybiraków, nauczycieli emerytów, zaprzyjaźnionych szkół, urzędów, kombatantów oraz pacjentów Zakładu Opiekuńczo leczniczego w Szczuczynie. Osoby chętne mogą przynosić własnoręcznie wykonane kartki świąteczne do sekretariatów szkolnych (przygotowane będą koszyki przed wejściem). Świąteczne życzenia trafią do wyżej wymienionych instytucji.
Praca wolontariuszy w Szkolnym Kole Wolontariatu stwarza każdemu młodemu człowiekowi szansę na rozwój własnej osobowości. Pozwala na rozwijanie posiadanych umiejętności. Przyczynia się do odkrywania nowych talentów, nawiązywania nowych znajomości i przyjaźni, uczy też pracy. Buduje poczucie sensu z faktu pomagania innym i uzyskanie poczucia satysfakcji. Przede wszystkim przyczynia się do ciekawego i twórczego spędzenia wolnego czasu.
Z okazji Dnia Wolontariatu życzę radości w sercu i satysfakcji z podejmowanych działań. Aby każdy uśmiech, dobre słowo i uczynek wróciły do Was ze zdwojoną siłą.
Pozdrawiam serdecznie.
Opiekun SKW Edyta Skrodzka
Dla przypomnienia kilka fotografii z naszych działań.
Jak wygląda wiatr....?
W tym tygodniu rozpracowywaliśmy WYOBRAŹNIĘ. Czy wiatr ma coś wspólnego z wyobraźnią? Okazało się, że bardzo dużo. Postanowiliśmy go odnaleźć w naszych girlandach, przy wykonaniu których nasza wyobraźnia aż „dymiła”. No i patrząc na nasze dzieła wyobrażaliśmy sobie Jak wygląda wiatr....?
Z pozdrowieniami grupa 0a i 0b
"Bądź życzliwy"
W przeddzień "Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień" uczniowie kl. III a podczas zajęć zdalnych powiedzieli sobie miłe słowa: "Dziękuję, że jesteś", "Miło cię widzieć" oraz przesłali sobie ciepłe spojrzenia. Wierzymy, że pozytywna energia, którą sobie wzajemnie przesłaliśmy wróci do nas z nawiązką.
Wychowawca
21.11.2020 Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień
Od sześciu lat w naszej szkole obchodzimy Dzień Życzliwości. W tym roku po raz siódmy przyłączylibyśmy się do tej akcji, nie będzie to jednak możliwe w takiej formie, jak zwykle z powodu pandemii. Chcemy jednak przypomnieć wszystkim, że całym sercem jesteśmy z tym dniem związani i zachęcamy społeczność szkolną do wzajemnej życzliwości. Zawsze starajmy się czynić dobro, uśmiechać się do innych – bądźmy życzliwi. Pamiętajmy, że jesteśmy częścią większej całości, o którą warto dbać.
W Polsce Wrocław był prekursorem obchodów tego święta i nadal wiedzie prym w organizowaniu w tym dniu wydarzeń dla swoich mieszkańców. Hasło tegorocznej edycji "Dobre słowo – podaj dalej" zachęca do dzielenia się dobrym słowem, posługiwania się pozytywnym komunikatem i doceniania siły płynącej z ich stosowania. Dobre słowo, uznanie i pochwała wciąż zbyt rzadko używane są w codziennym życiu. Możemy to zmienić.
"Bezpiecznie na drodze w Szczuczynie"
Uczniowie klas I-III brali udział w działaniach prewencyjnych prowadzonych przez KPP w Grajewie pod hasłem "Bezpieczna droga do szkoły 2020". Przedstawiciel policji p. Grażyna Rodzeń oraz nasz dzielnicowy Jacek Smaługa przeprowadzili spotkania edukacyjne z dziećmi oraz konkurs "Bezpiecznie na drodze w Szczuczynie". Spośród wszystkich prac wyłoniono 7 laureatów oraz przyznano 6 wyróżnień. Wszyscy uczniowie otrzymali nagrody i upominki. Gratulujemy, bądźcie bezpieczni w każdej sytuacji.
VI EDYCJA PROGRAMU FINANSOAKTYWNI
Nasza szkoła przystąpiła do VI edycji programu Finansoaktywni organizowanego przez Ministerstwo Finansów pod patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej. W programie wzięli udział uczniowie z klasy VI b, którzy dowiedzieli się m.in. jak duże znaczenie ma budżet oraz w jaki sposób możemy decydować o wydatkach w naszym miejscu zamieszkania.
Uczniowie: Julia Gede, Wiktoria Sulewska i Rafał Bogdan przygotowali projekt inwestycji realizowanej z budżetu obywatelskiego oraz przeprowadzili promocję tej inwestycji. Udokumentowane działania zgłosili na konkurs Finansoaktywni 2020.
Wszystkim uczniom dziękuję za udział w programie i konkursie. Szkolny koordynator – Katarzyna Kleszczewska.
Pasowanie na czytelnika
29 października 2020 roku pierwszoklasiści zostali PASOWANI NA CZYTELNIKÓW BIBLIOTEKI SZKOLNEJ. Uczniowie klasy II b pod kierunkiem p. Marii Ramotowskiej wprowadzili nowych czytelników do KRAINY BIBLIOTEKI inscenizacją, której bohaterami były postacie z bajek.
Po uroczystej obietnicy pierwszoklasiści otrzymali prezenty, czyli -„WYPRAWKI CZYTELNICZE”- przygotowane przez Instytut Książki w ramach kampanii „MAŁA KSIĄŻKA –WIELKI CZŁOWIEK”. Serdecznie dziękujemy.
Bibliotekarz- Darosława Wojciechowska
„Tydzień chleba”
Od 16 do 23 października trwał w naszej szkole „Tydzień chleba”. Na ścianach pojawiły się plakaty związane tematycznie z ziarnem i chlebem. W niektórych klasach odbyło się wspólne śniadanie- kanapki ze zdrowym pieczywem zostały przygotowane w domach. Starsi uczniowie opracowali ciekawe prezentacje multimedialne dotyczące chleba, pisali nawet wiersze o chlebie. W tym roku nie mogliśmy złożyć wizyty w piekarni w Grabowie, ale nie zapomnieliśmy podziękować właścicielowi piekarni - panu Michałowi Mieńkowskiemu - za to, że przez wiele lat mieliśmy ogromną przyjemność poczucia wyjątkowego zapachu pieczonego chleba i spróbowania świeżych wypieków.
Dzień Edukacji Narodowej
Dzień Edukacji Narodowej, powszechnie nazywany Dniem Nauczyciela, obchodzony jest 14 października na pamiątkę rocznicy powstania Komisji Edukacji Narodowej.
W dniu poprzedzającym to święto, 13 października 2020 r. w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Szczuczynie odbył się, podobnie jak w wielu innych szkołach, uroczysty apel poświęcony pracownikom oświaty. Na uroczystość przybyli nauczyciele, przedstawiciele Rady Rodziców, zaproszeni goście oraz uczniowie w ograniczonym nieco składzie niż zwykle i przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa związanych z panującą pandemią.
W części oficjalnej głos zabrała Pani Dyrektor Małgorzata Karwowska, która złożyła serdeczne życzenia wszystkim pracownikom szkoły, podziękowała za trud wkładany każdego dnia w kształcenie i wychowanie młodych pokoleń oraz wręczyła wyróżnionym nauczycielom w imieniu Pana Burmistrza Artura Kuczyńskiego - Nagrody Burmistrza oraz swoim Nagrody Dyrektora.
W części artystycznej uczniowie z klas: VI a i VI b pod kierunkiem pani Elżbiety Bogdan, pani Renaty Sulimowicz oraz pani Edyty Skrodzkiej wierszem i piosenką wyrazili swoje podziękowanie nauczycielom. Wiele ciepłych słów popłynęło w kierunku naszych pedagogów, każdy z nich otrzymał słodki upominek oraz bukiet róż złożony na ręce Pani Dyrektor w imieniu całej społeczności uczniowskiej szkoły.
Życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej
„Jakże nie pisać wierszy,
jakże nie płonąć w podzięce.
Za dar najpiękniejszy, za SERCE”
Tymi słowami pragniemy
przekazać najserdeczniejsze życzenia
za wielką cierpliwość, wyrozumiałość
i trud włożony w Nasze nauczanie wychowanie.Samorząd Uczniowski
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
2 października nasza szkoła przyłączyła się do akcji edukacyjnej Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Tegoroczna, już 10 edycja akcji, przebiegała pod hasłem „Uczniowie uczniów sprawdzają, czy oni tabliczkę mnożenia znają”. W klasach IV- VIII wyłoniono Ekspertów Tabliczki Mnożenia, którzy otrzymali stosowne odznaki i certyfikaty. Zanim to nastąpiło, szkołę ozdobiliśmy tematycznymi „matematycznymi” dekoracjami oraz aktywnie przypominaliśmy sobie tabliczkę mnożenia.
Wszystkim Uczniom życzę powodzenia w nauce tabliczki mnożenia. Dziękuję za udział w akcji. Szkolny koordynator akcji - Elżbieta Koniecko.
Nasze wybory
30 września 2020 to dzień wyborów do Prezydium Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły.
Trwająca od 23 września kampania wyborcza przedstawiała sylwetki zgłoszonych kandydatów. Było ich w tym roku aż szesnaścioro. W głosowaniu (trwającym 4 godziny) wzięło udział 272 głosujących. Na stanowisko Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego wybrano Natalię Nagel, która zdobyła 39 głosów. Pozostali kandydaci weszli w skład Prezydium SU.
Wszystkim kandydatom do Samorządu Uczniowskiego bardzo dziękujemy za udział w wyborach, a Przewodniczącej gratulujemy sukcesu. Liczymy na Was wszystkich i życzymy owocnej pracy dla naszego wspólnego dobra.
Redakcja
Konkurs plastyczny „Bezpiecznie w drodze do szkoły w Szczuczynie”
Cud Wisły 1920
Taki tytuł nosi akademia zorganizowana przez naszego absolwenta doktora Waldemara Niklińskiego. To jedno z większych wydarzeń wśród Polonii w Chicago wpisujących się w obchody 100. rocznicy Cudu nad Wisłą.
Zapraszamy do obejrzenia relacji z akademii.
Spotkanie z działaczem „Solidarności”
16 września 2020r. mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole absolwenta Jana Mordasiewicza – członka i aktywnego działacza „Solidarności” w latach 80-tych XX wieku. Nasz gość w niezwykle żywy i malowniczy sposób opowiadał o swojej aktywności konspiracyjnej. Uczniowie mogli się dowiedzieć jak wyglądało życie i działalność opozycjonisty w okresie PRL. Pan Jan przywiózł ze sobą wiele ciekawych pamiątek z okresu konspiracji i pozycji książkowych, które wzbogaciły zbiory naszej biblioteki. Spotkanie to było wspaniałą lekcją patriotyzmu.
Wycieczka krajoznawcza
21 września 2020 r. uczniowie klas: Va, VIa, VIb, VIIIb podczas jednodniowej wycieczki szkolnej podziwiali malownicze krajobrazy Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Pani przewodnik przekazała im też wiele ciekawych informacji. Zwieńczeniem pobytu w Suwalskim Parku Krajobrazowym było ognisko i pieczenie kiełbasek oraz wspólna zabawa w Turtulu.
Sprzątanie Świata 2020
W tym roku już po raz 27. odbyła się największa polska akcja ekologiczna Sprzątanie Świata-Polska. Przebiegała pod hasłem „Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję.” I choć tegoroczna akcja niewątpliwie różniła się od poprzednich edycji z powodu pandemii Covid-19, nie zapominamy, że Ziemia to nasz wspólny dom, o który musimy zadbać.
W piątek 18.09.2020r. uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczycieli w-f wzięli udział w akcji „Sprzątanie Świata - Polska 2020” na terenie Szczuczyna. Młodzi ekolodzy zbierali plastikowe śmieci wokół szkoły, w obu parkach na terenie miasta oraz na terenie „pumptracku” – torze do jazdy rowerem, hulajnogą, na rolkach. Nauczyciele zachęcali uczniów, inspirowali ich i motywowali do rezygnacji z plastiku tam, gdzie jest to możliwe, do jego redukcji z życia codziennego, odpowiedzialnej segregacji plastiku w gospodarstwach domowych. Nasi uczniowie już teraz zadeklarowali chęć uczestnictwa w podobnej akcji za rok.